Czy Polacy kochają diety? Nowy raport o zwyczajach żywieniowych Polaków (komunikat)

Polacy są coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest zdrowa dieta. Nie oczekujemy od niej tylko smukłej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowego ciała i ducha. Wierzymy, że to, co jemy ma bezpośredni wpływ także na nasze samopoczucie psychiczne. Nowy raport odsłania całą prawdę o tym, co Polacy myślą na temat zdrowego odżywiania.

źróło: PAP
źróło: PAP

Specjaliści Cateromarket, pierwszej w Polsce porównywarki cateringów dietetycznych, postanowili sprawdzić, jak zapatrujemy się na temat zdrowego odżywiania, jakie diety wybieramy najczęściej, czy pandemia wpłynęła na to, co i jak jemy na co dzień oraz jakie mamy zdanie o dietach pudełkowych. Najnowszy raport opiera się na badaniu ankietowym, w którym wzięło udział 1200 respondentów.


Jesteśmy tym, co jemy

Kwestia zdrowego odżywiania nie jest nam obojętna. 6 na 10 Polaków jest zdania, że odżywia się zdrowo. Świadomie wykluczamy z naszego jadłospisu przetworzoną żywność i słodycze, a robiąc zakupy spożywcze staramy się czytać etykiety. Bierzemy odpowiedzialność za nasze zdrowie, a wybierając dietę najczęściej decydujemy się na dietę zbilansowaną, której zadaniem jest dostarczenie do naszego organizmu odpowiedniej dawki kalorii i składników odżywczych. Na drugim miejscu stawiamy diety odchudzające, a jeszcze dalej diety, które polegają na eliminacji z jadłospisu określonych składników, takich jak mięso czy mleko. 
Mimo sporego zainteresowania tematyką zdrowego odżywiania, co trzecia osoba przyznaje, że nie korzysta aktualnie z założeń żadnej diety, a połowa badanych, że nie zamierza w najbliższej przyszłości zmieniać swoich nawyków żywieniowych.

 

infografika przygotowana przez Cateromarket


Zdrowo znaczy drogo?

Ponad połowa z nas jest zdania, że zdrowa dieta jest droga. Mamy też problem z jej przestrzeganiem, co przejawia się głównie w słabości do podjadania – przede wszystkim niezdrowych przekąsek. Chcąc zaoszczędzić swój czas i zapewnić sobie zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki coraz częściej zdarza nam się korzystać z usług firm cateringowych. Dietę pudełkową postrzegamy przede wszystkim jako sporą wygodę i oszczędność czasu.


– Rynek cateringu dietetycznego stale rośnie, zwiększa się też jego dostępność. Dziś już nie jest to luksus, na który mogą pozwolić sobie jedynie mieszkańcy dużych miast, ponieważ zwiększa się liczba firm, które działają na terenie mniejszych miejscowości. Polacy przekonali się, że warto zaufać specjalistom i oddać w ich ręce kwestię dla siebie najważniejszą – zdrowie. Wybierając dietę dla siebie szukamy posiłków odpowiednio zbilansowanych, których głównym celem nie jest pozbawienie nas zbędnych kilogramów, a dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych – komentuje Łukasz Sot, ekspert ds. cateringu dietetycznego, współzałożyciel serwisu Cateromarket.pl.

infografika przygotowana przez Cateromarketpandemia%20a%20dieta_2_0.png" />

Polacy, myśląc o diecie, kierują się przede wszystkim kwestią własnego zdrowia. Tendencja ta jeszcze bardziej umocniła się w czasie pandemii, która w mniejszym lub większym stopniu zmieniła życie każdego. Ponad połowa z nas twierdzi jednak, że nie miała ona większego wpływu na nasze nawyki żywieniowe. Mimo rosnącej świadomości, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia i odporność ma to, co jemy, tylko 1/3 badanych przyznaje się do pozytywnych zmian w sposobie żywienia, a 15% do zmiany nawyków żywieniowych na gorsze.


Zagrożenie epidemiczne, z którym przyszło nam się mierzyć na przestrzeni ostatnich miesięcy, spowodowało, że zamknięci w domach zaczęliśmy częściej i chętniej eksperymentować we własnych kuchniach i zyskaliśmy większą kontrolę nad ilością jedzenia. Częściej jadamy też posiłki z bliskimi lub zamawiamy jedzenie z restauracji. Część z nas w tym czasie podjęła również decyzję o przejściu na dietę pudełkową.

infografika przygotowana przez Cateromarket


– Catering dietetyczny dobrze wpisuje się w ten trudny dla nas wszystkich okres. Posiłki otrzymujemy w formie bezkontaktowej, prosto pod drzwi naszego mieszkania. Jadłospis skomponowany jest tak, by dostarczyć naszemu organizmowi wszystkiego, co najlepsze, dzięki czemu wspieramy prawidłowe funkcjonowanie naszego układu immunologicznego. Korzystając z diety pudełkowej eliminujemy również konieczność stania w marketowych kolejkach do niezbędnego minimum – zaznacza Monika Wojciechowska, ekspert cateringu dietetycznego Vitameals.


Więcej o nawykach żywieniowych Polaków można znaleźć w najnowszym raporcie Cateromarket: Polacy na diecie. Jakie diety wybieramy i dlaczego?
 

Źródło komunikatu: Cateromarket

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy