Rozgrzewka przed treningiem – dlaczego jest ważna? Jak ją wykonać?

Sport jest twoją pasją? Każdego dnia dążysz do osiągnięcia swoich celów treningowych? A może dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną? Niezależnie od tego, na jakim etapie aktualnie jesteś, nie możesz zapominać o wykonywaniu rozgrzewki przed treningiem.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

To bardzo ważny element, który wiele osób lekceważy lub po prostu o nim zapomina. Dobrze wykonana rozgrzewka zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji podczas treningu, a także zapobiega pojawieniu się intensywnego bólu po treningu, czyli zakwasów. Sprawdź, jak wykonać rozgrzewkę.

Dlaczego warto wykonywać rozgrzewkę?

Chcesz wiedzieć, jakie są korzyści z wykonywania odpowiedniej rozgrzewki przed każdym treningiem? Rozgrzanie mięśni, które za chwilę będą zmuszone do ciężkiego treningu, znacznie zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji. Z pewnością zgodzisz się z tym, że każda osoba uprawiająca sport wolałaby uniknąć jakichkolwiek urazów, które mogą pojawić na skutek wykonywanych ćwiczeń. Dobrze dobrane ćwiczenia podczas rozgrzewki mogą cię przed tym uchronić.

Rozgrzewka uelastycznia i poprawia efektywność mięśni, a także ścięgien. Poza tym zwiększa zakres ruchu, wpływa na lepsze dotlenienie organizmu, aktywuje układ nerwowy, podnosi temperaturę ciała, pobudza do pracy układ krążenia. Wykonując rozgrzewkę, przygotowujesz organizm do intensywnego wysiłku i zwiększasz efektywność ćwiczeń wykonywanych w treningu właściwym.

Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę przed treningiem?

Musisz pamiętać, że rozgrzewka powinna być nieodłącznym elementem każdego treningu. Odpowiednie przygotowanie mięśni do intensywnego wysiłku jest bardzo ważne. Czas trwania rozgrzewki uzależniony jest od tego, jaki trening będziesz wykonywał i jaka będzie jego intensywność. Rozgrzewka powinna trwać od 5 do 15 minut.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Uprawiasz sport –nie pij ani za dużo, ani za mało

Podczas intensywnych ćwiczeń trzeba pić. Byle nie za dużo - niebezpieczne jest zarówno odwodnienie, jak i wypicie zbyt dużej ilości płynów. Sprawdź, ile i jak należy ich pić podczas intensywnego wysiłku.

Rozgrzewka u osób początkujących, które nie planują wykonywać bardzo intensywnych treningów, może polegać na spokojnym truchcie, jeździe na rowerze stacjonarnym lub skakaniu na skakance. Osoby bardziej zaawansowane powinny dołączyć ćwiczenia rozgrzewające konkretne partie mięśniowe, które będą zaangażowane podczas właściwego treningu. Popularne ćwiczenia wykonywane w trakcie rozgrzewki to między innymi: krążenie tułowia, krążenie ramion, wymachy nóg, pajacyki, burpeesy, wykroki, przysiady. 

Rozciąganie – kiedy je wykonywać?

Rozciąganie również jest bardzo ważne, jeśli chcesz cieszyć się sprawnością i dobrym samopoczuciem. Możesz rozciągać się przed lub po treningu, w zależności od ustalonego celu. Niektórzy jednak wolą poświęcić na tę aktywność osobą jednostkę treningową.

Wybierz rozciąganie w Calypso i zadbaj o swoje ciało, a także samopoczucie. W Calypso znajdziesz najlepszy sprzęt treningowy, doświadczonych trenerów personalnych, a także świetne zajęcia fitness. Z pewnością siłownia stanie się Twoim drugim domem.

Wykonywanie rozgrzewki przed treningiem powinno być stałym punktem w Twoim planie treningowym. Odpowiednio wykonana rozgrzewka pozwala rozgrzać mięśnie i przygotować je na intensywny wysiłek fizyczny. W ten sposób nie tylko zmniejszysz możliwość pojawienia się zakwasów po treningu, ale także ryzyko kontuzji podczas wykonywania wymagających ćwiczeń. Nie zapominaj o rozgrzewce i ciesz się efektami treningów na siłowni.

Źródło informacji prasowej: calypso.com.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Plaga niewydolności serca

    Niewydolność serca rośnie do rangi epidemii XXI wieku – problem dotyka już prawie 1,3 miliona Polaków. Chorych przybywa wraz ze starzeniem się społeczeństwa i nasileniem się chorób metabolicznych. To nie tylko kwestia medyczna, ale także ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej, społeczeństwa i decydentów.

  • Adobe

    Nie musisz biegać

    Bieganie wydaje się oczywistym wyborem, gdy chcemy zadbać o zdrowie, kondycję czy schudnąć. Jednak nie każdy może, chce czy powinien biegać. Zresztą istnieje wiele alternatyw, które oferują porównywalne korzyści zdrowotne bez obciążania stawów i ryzyka kontuzji: nordic walking, slow jogging, marszobiegi czy trening funkcjonalny.

  • zdj. AdobeStock

    Złe nawyki w toalecie prowadzą do dysfunkcji

    Stres i pośpiech jaki towarzyszy nam we współczesnym życiu źle wpływają na dno miednicy. Dodatkowo znaczna część społeczeństwa praktykuje złe nawyki w toalecie. Te oraz inne czynniki powodują, że mięśnie dna miednicy pracują na zwiększonych obrotach. Są permanentnie przeciążone. Nauczyliśmy się funkcjonować w biegu i ta nasza ciągła gotowość do działania stopniowo nas oddala od pełnego odczuwania naszych ciał, zaburza jego świadomość i powoduje chroniczne napięcie mięśni. Często dzieje się to do tego stopnia, że w końcu „zapominamy”, jak to jest umieć się rozluźniać – mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna Barbara Forczek-Iwon.

  • Adobe Stock

    Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

    Endoprotezy to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, łączące w sobie najnowsze zdobycze chirurgii oraz inżynierii biomedycznej, czerpiące też z technologii kosmicznych. Stałe implanty wszczepiane do wnętrza ciała mogą zastąpić nie tylko uszkodzone stawy lub kości, ale nawet zniszczoną chorobą krtań czy drogi żółciowe

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/Oksana Kuzmina

    Badanie PITNUTS 2024: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

    Choć coraz więcej niemowląt karmionych jest piersią, a ich dieta poszerzana jest umiejętniej, to wciąż jest ona nieodpowiednia. Zbyt mało w niej warzyw, olejów roślinnych, a na późniejszych etapach – innych wartościowych składników. Za dużo cukru, soli, produktów przetworzonych i podjadania. Rezultat? Co czwarty przedszkolak ma nadwagę – wynika z badania PITNUTS 2024 przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka oraz Fundację Nutricia.

  • Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski
  • Urządzenia „na palec”, opaski mierzące glikemię – w terapii to niebezpieczne

  • Plaga niewydolności serca

  • Glejak wielopostaciowy – nowotwór z setkami mutacji

  • Adobe Stock/Erika

    Wirusy opryszczki – globalny problem

    Na całym świecie co piąta osoba w wieku 15–49 lat jest zakażona wirusem opryszczki HSV-1 lub HSV-2. Oznacza to nie tylko kłopoty zdrowotne dla całej rzeszy ludzi, ale także ogromne koszty ekonomiczne.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością