Rozgrzewka przed treningiem – dlaczego jest ważna? Jak ją wykonać?

Sport jest twoją pasją? Każdego dnia dążysz do osiągnięcia swoich celów treningowych? A może dopiero zaczynasz przygodę z aktywnością fizyczną? Niezależnie od tego, na jakim etapie aktualnie jesteś, nie możesz zapominać o wykonywaniu rozgrzewki przed treningiem.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

To bardzo ważny element, który wiele osób lekceważy lub po prostu o nim zapomina. Dobrze wykonana rozgrzewka zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji podczas treningu, a także zapobiega pojawieniu się intensywnego bólu po treningu, czyli zakwasów. Sprawdź, jak wykonać rozgrzewkę.

Dlaczego warto wykonywać rozgrzewkę?

Chcesz wiedzieć, jakie są korzyści z wykonywania odpowiedniej rozgrzewki przed każdym treningiem? Rozgrzanie mięśni, które za chwilę będą zmuszone do ciężkiego treningu, znacznie zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji. Z pewnością zgodzisz się z tym, że każda osoba uprawiająca sport wolałaby uniknąć jakichkolwiek urazów, które mogą pojawić na skutek wykonywanych ćwiczeń. Dobrze dobrane ćwiczenia podczas rozgrzewki mogą cię przed tym uchronić.

Rozgrzewka uelastycznia i poprawia efektywność mięśni, a także ścięgien. Poza tym zwiększa zakres ruchu, wpływa na lepsze dotlenienie organizmu, aktywuje układ nerwowy, podnosi temperaturę ciała, pobudza do pracy układ krążenia. Wykonując rozgrzewkę, przygotowujesz organizm do intensywnego wysiłku i zwiększasz efektywność ćwiczeń wykonywanych w treningu właściwym.

Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę przed treningiem?

Musisz pamiętać, że rozgrzewka powinna być nieodłącznym elementem każdego treningu. Odpowiednie przygotowanie mięśni do intensywnego wysiłku jest bardzo ważne. Czas trwania rozgrzewki uzależniony jest od tego, jaki trening będziesz wykonywał i jaka będzie jego intensywność. Rozgrzewka powinna trwać od 5 do 15 minut.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Uprawiasz sport –nie pij ani za dużo, ani za mało

Podczas intensywnych ćwiczeń trzeba pić. Byle nie za dużo - niebezpieczne jest zarówno odwodnienie, jak i wypicie zbyt dużej ilości płynów. Sprawdź, ile i jak należy ich pić podczas intensywnego wysiłku.

Rozgrzewka u osób początkujących, które nie planują wykonywać bardzo intensywnych treningów, może polegać na spokojnym truchcie, jeździe na rowerze stacjonarnym lub skakaniu na skakance. Osoby bardziej zaawansowane powinny dołączyć ćwiczenia rozgrzewające konkretne partie mięśniowe, które będą zaangażowane podczas właściwego treningu. Popularne ćwiczenia wykonywane w trakcie rozgrzewki to między innymi: krążenie tułowia, krążenie ramion, wymachy nóg, pajacyki, burpeesy, wykroki, przysiady. 

Rozciąganie – kiedy je wykonywać?

Rozciąganie również jest bardzo ważne, jeśli chcesz cieszyć się sprawnością i dobrym samopoczuciem. Możesz rozciągać się przed lub po treningu, w zależności od ustalonego celu. Niektórzy jednak wolą poświęcić na tę aktywność osobą jednostkę treningową.

Wybierz rozciąganie w Calypso i zadbaj o swoje ciało, a także samopoczucie. W Calypso znajdziesz najlepszy sprzęt treningowy, doświadczonych trenerów personalnych, a także świetne zajęcia fitness. Z pewnością siłownia stanie się Twoim drugim domem.

Wykonywanie rozgrzewki przed treningiem powinno być stałym punktem w Twoim planie treningowym. Odpowiednio wykonana rozgrzewka pozwala rozgrzać mięśnie i przygotować je na intensywny wysiłek fizyczny. W ten sposób nie tylko zmniejszysz możliwość pojawienia się zakwasów po treningu, ale także ryzyko kontuzji podczas wykonywania wymagających ćwiczeń. Nie zapominaj o rozgrzewce i ciesz się efektami treningów na siłowni.

Źródło informacji prasowej: calypso.com.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Robert Przybysz

    Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Adobe Stock

    Ruch w ciąży

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

  • AdobeStock

    Piłka nożna – świetna na zdrowie, byle z głową

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

    Opiekę długoterminową powinno się przeorganizować, by zmieściła się pod jednym parasolem. Pacjent nie może czekać. By tak się stało, potrzebny jest dialog, również między resortami rządowymi. Standardy właśnie powstają w oparciu o sprawdzone rozwiązania i rozmowy z kadrą zarządzającą zakładami opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa – opowiada o niej prof. dr hab. n.med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Senioralnego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • Adobe Stock

    Życie duchowe sprzyja zdrowiu

    Pozytywne podejście do duchowości wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak przy nieodpowiednim nastawieniu może zaszkodzić – sugerują wyniki badań.

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP