EKG 2023: bycie liderem to wielka odpowiedzialność 

Bycie liderem to jest nie tylko przywilej, ale też wielka odpowiedzialność – podkreślała Magdalena Bogucka, prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o. na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

PAP/Cezary Piwowarski
PAP/Cezary Piwowarski

Czy w środowisku VUCA da się budować strategię? Jak planować i skutecznie kierować organizacją w czasie niestabilności i zmienności? Jakie cechy powinien mieć lider? – m.in. na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty „Lider na trudne czasy”.

VUCA to akronim wprowadzony przez amerykańskich wojskowych strategów z U.S. Army War College na określenie sytuacji, jaka powstała po zakończeniu Zimnej Wojny: Volatility (zmienność, ulotność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (niejednoznaczność). Każda z wymienionych cech nowej rzeczywistości stanowi wyzwanie dla lidera.  

- VUCA to zmienność, złożoność, niepewność, niejednoznaczność – obok tych cech zawsze warto mówić o zwinności, czyli bardzo szybkim reagowaniu na okoliczności, które się pojawiają – oceniła Magdalena Bogucka, prezes Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o. - Moim zdaniem dzisiaj, obok VUCA, warto popatrzeć na inne koncepcje, na przykład na szukanie megatrendów, które w warunkach gospodarczych, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, pozwalają nam bardziej adekwatnie reagować – powiedziała.

Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

Jakie mamy wymówki, by nie brać leków?

Według niej firma, nawet w trudnych czasach, powinna mieć strategię.

- Jestem zwolennikiem strategii, uważam, że każda wizja powinna mieć plan - podkreśliła. - Nie twierdzę, że powinna to być prezentacja na kilkaset stron, raczej skondensowany pomysł na to, co należy robić, który powinien być zmieniany, w zależności od tego, jakie okoliczności przynosi nam los. Plan jak najbardziej, wizja jak najbardziej, strategia jak najbardziej – wskazała.

Prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o. mówiła też o roli lidera w trudnych czasach.

- Rolą lidera jest przewidywanie przyszłości” – powiedziała. - Powinniśmy przewidywać tę przyszłość, patrzeć na intuicję, intuicję popartą wiedzą i doświadczeniem. Nie skupiajmy się na tym, jakie mamy problemy, kryzysy, zagrożenia, tylko jak popatrzeć do przodu i efektywnie podjąć takie działania, które będą miały na celu uporanie się z czarnymi łabędziami – przekonywała. 

Według niej jedną z ważnych cech lidera jest pokora.

- Pokora lidera w otaczających nas okolicznościach, w tych wszystkich trudach, o których dzisiaj wspominaliśmy, jest bardzo istotną cechą człowieka, człowieka lidera. Myślę również, że dyscyplina, ciężka praca i miłość do tego, co robimy sprawia, że zajdziemy daleko, ale należy zawsze zwrócić również uwagę na tego człowieka, który jest obok nas - mówiła.

- Bycie liderem to jest nie tylko przywilej, ale też wielka odpowiedzialność – zaznaczyła Magdalena Bogucka. - Bardzo istotne jest to, aby ludzie, którzy z nami pracują, mieli poczucie wpływu i mieli poczucie, że to, co robią, ma sens – podkreśliła.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. To spotkanie świata biznesu, nauki i polityki; w tegorocznej edycji bierze udział ok. 11 tys. uczestników.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy