EKG 2023: bycie liderem to wielka odpowiedzialność 

Bycie liderem to jest nie tylko przywilej, ale też wielka odpowiedzialność – podkreślała Magdalena Bogucka, prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o. na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

PAP/Cezary Piwowarski
PAP/Cezary Piwowarski

Czy w środowisku VUCA da się budować strategię? Jak planować i skutecznie kierować organizacją w czasie niestabilności i zmienności? Jakie cechy powinien mieć lider? – m.in. na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty „Lider na trudne czasy”.

VUCA to akronim wprowadzony przez amerykańskich wojskowych strategów z U.S. Army War College na określenie sytuacji, jaka powstała po zakończeniu Zimnej Wojny: Volatility (zmienność, ulotność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (niejednoznaczność). Każda z wymienionych cech nowej rzeczywistości stanowi wyzwanie dla lidera.  

- VUCA to zmienność, złożoność, niepewność, niejednoznaczność – obok tych cech zawsze warto mówić o zwinności, czyli bardzo szybkim reagowaniu na okoliczności, które się pojawiają – oceniła Magdalena Bogucka, prezes Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o. - Moim zdaniem dzisiaj, obok VUCA, warto popatrzeć na inne koncepcje, na przykład na szukanie megatrendów, które w warunkach gospodarczych, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, pozwalają nam bardziej adekwatnie reagować – powiedziała.

Fot. PAP/ Zdjęcie ilustracyjne

Jakie mamy wymówki, by nie brać leków?

Według niej firma, nawet w trudnych czasach, powinna mieć strategię.

- Jestem zwolennikiem strategii, uważam, że każda wizja powinna mieć plan - podkreśliła. - Nie twierdzę, że powinna to być prezentacja na kilkaset stron, raczej skondensowany pomysł na to, co należy robić, który powinien być zmieniany, w zależności od tego, jakie okoliczności przynosi nam los. Plan jak najbardziej, wizja jak najbardziej, strategia jak najbardziej – wskazała.

Prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o. mówiła też o roli lidera w trudnych czasach.

- Rolą lidera jest przewidywanie przyszłości” – powiedziała. - Powinniśmy przewidywać tę przyszłość, patrzeć na intuicję, intuicję popartą wiedzą i doświadczeniem. Nie skupiajmy się na tym, jakie mamy problemy, kryzysy, zagrożenia, tylko jak popatrzeć do przodu i efektywnie podjąć takie działania, które będą miały na celu uporanie się z czarnymi łabędziami – przekonywała. 

Według niej jedną z ważnych cech lidera jest pokora.

- Pokora lidera w otaczających nas okolicznościach, w tych wszystkich trudach, o których dzisiaj wspominaliśmy, jest bardzo istotną cechą człowieka, człowieka lidera. Myślę również, że dyscyplina, ciężka praca i miłość do tego, co robimy sprawia, że zajdziemy daleko, ale należy zawsze zwrócić również uwagę na tego człowieka, który jest obok nas - mówiła.

- Bycie liderem to jest nie tylko przywilej, ale też wielka odpowiedzialność – zaznaczyła Magdalena Bogucka. - Bardzo istotne jest to, aby ludzie, którzy z nami pracują, mieli poczucie wpływu i mieli poczucie, że to, co robią, ma sens – podkreśliła.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbywa się w dniach 24-26 kwietnia. To spotkanie świata biznesu, nauki i polityki; w tegorocznej edycji bierze udział ok. 11 tys. uczestników.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?