Sandoz Polska: chcemy zwiększyć dostęp Polaków do leków biologicznych biorónoważnych

W Europie dostęp do leków biologicznych biorównoważnych ma ok. 20 procent Pacjentów, tymczasem w Polsce jest on na poziomie ok. 3 proc. Chcemy to zmienić – mówił Laurent Renaudie, nowy prezes Sandoz w Polsce podczas katowickiego VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

fot. Sandoz
fot. Sandoz

Leki biologiczne biorównoważne to rodzaj leków biologicznych, które zrewolucjonizowały medycynę. Posiadają budowę białek, które wiążą się z odpowiednimi receptorami, a także z komórkami uczestniczącymi w odpowiedzi immunologicznej. Często są jedynymi środkami zdolnymi skutecznie leczyć choroby złożone, w tym różne rodzaje nowotworów czy zaburzeń autoimmunologicznych.

Lek biologiczny biorównoważny to preparat wykazujący wysokie podobieństwo do innego, wprowadzonego już do obrotu w Unii Europejskiej leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Leki te podlegają procesowi rejestracji, podczas którego muszą spełnić wymagania rygorystycznych procedur regulacyjnych, po wygaśnięciu ochrony patentowej produktów referencyjnych.

Firma Sandoz w Polsce posiada w swoim portfolio w Polsce ok. 500 produktów (w różnych postaciach), w tym leki biologiczne biorównoważne, które są często jedyną szansą dla Pacjentów cierpiących na choroby reumatologiczne, dermatologiczne czy hematologiczne, czy gastroentorologiczne. Podkreślił również, iż wciąż musimy i możemy wiele zmienić w obszarze zwiększania dostępności do leków biologicznych biorównoważnych.

„Mimo wciąż niezadawalających statystyk widzimy światełko w tunelu, gdyż Ministerstwo Zdrowia jest bardzo otwarte na rozmowy dotyczące poszerzania dostępu do tego rodzaju terapii.”– mówił Laurent Renaudie.

„Sandoz jest istotnym partnerem bezpieczeństwa lekowego w Polsce, którego celem jest zwiększanie dostępu Pacjentów do leczenia. Jako jeden z największych wytwórców leków na polskim rynku nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, które pomogą zaspokoić potrzeby pacjentów, np. inwestując w nowe linie produkcyjne, by zwiększyć liczbę wytwarzanych tabletek (w 2022 roku liczba wytworzonych i zapakowanych tabletek w Polsce wyniosła ponad 19 mld, w 2023 szacowana wielkość produkcji to ponad 24 mld).” – podsumował Laurent.

Źródło PAP-MEDIAROOM

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy