Leczenie cukrzycy i kontrola glikemii w warunkach domowych

Cukrzyca jest złożoną grupą chorób metabolicznych, których wspólną cechą jest niedostateczna kontrola poziomu glukozy we krwi i występowanie hiperglikemii. Niezależnie od typu cukrzycy podstawowym celem leczenia tej choroby jest utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi.

Fot. freepik.com
Fot. freepik.com

Chorujesz na cukrzycę? Dowiedz się, jak na co dzień powinno się kontrolować poziom cukru. Leczenie cukrzycy zawsze powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego stałą kontrolą.

Cukrzyca i jej leczenie

Istnieje wiele typów cukrzycy, a ich cechą wspólną jest występowanie hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Do najczęściej występujących rodzajów cukrzycy należą:

  • cukrzyca typu 2,
  • cukrzyca typu 1,
  • cukrzyca MODY,
  • cukrzyca ciążowa,
  • inne specyficzne typy cukrzycy.
Adobe Stock

Dziecko je i chudnie? Jest ciągle spragnione? To może być cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 może rozwijać się miesiącami, a nawet latami. Na początku objawy mogą być niezauważalne, ale gdy dojdzie do wyniszczenia większości komórek odpowiadających za wydzielanie insuliny, pojawiają się typowe objawy: wilczy apetyt, pragnienie, wielomocz, apatia, mocny spadek wagi, bóle brzucha, wymioty, kwaśny zapach z ust – wyjaśnia dr n. med. Lidia Groele, endokrynolog i diabetolog dziecięcy z UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Poszczególne typy cukrzycy różnią się wiekiem chorego, w którym pojawiają się pierwsze objawy choroby i metodami leczenia. W przypadku braku reakcji na zaistniały stan chorobowy z czasem dochodzi do postępu choroby i niejednokrotnie do konieczności rozpoczęcia insulinoterapii, która u osób z cukrzycą typu 1. jest podstawą leczenia od momentu rozpoznania choroby.

Wszyscy chorzy muszą przestrzegać zaleceń dietetycznych (tzw. diety cukrzycowej) i dbać o regularną aktywność fizyczną przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Konieczna jest również kontrola glikemii, a jej częstotliwość jest zależna od stosowanego leczenia. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o cukrzycy i jej leczeniu: https://www.dann.edu.pl/materia_y-dla-pacjenta.html

Glukometr - co to jest?

Rozpoznanie cukrzycy wymaga oznaczenia glikemii we krwi żylnej, a na co dzień kontroluje się poziom cukru we krwi glukometrem. To niewielkie podręczne urządzenie umożliwia oznaczenie stężenia glukozy we krwi włośniczkowej, uzyskanej przez nakłucie skóry opuszka palca. Po naniesieniu kropli krwi na jednorazowy pasek do glukometru, uzyskuje się przybliżony wynik poziomu glikemii we krwi. Wyniki pomiarów warto zapisywać w dzienniczku samokontroli i pokazywać je lekarzowi podczas każdej wizyty kontrolnej.

Jak często mierzyć poziom glukozy we krwi?

Każda osoba leczona insuliną powinna oznaczać pełny profil dobowy glikemii przynajmniej raz w tygodniu, a nieleczeni insuliną diabetycy - raz w miesiącu. Obejmuje on pomiary glikemii:

  • rano, na czczo,
  • każdorazowo przed głównym posiłkiem,
  • 2 godziny po każdym głównym posiłku,
  • przed położeniem się wieczorem do łóżka,
  • między godziną 2. a 4. w nocy.

Na co dzień pomiary glikemii należy wykonywać zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego i potrzebami pacjenta - zwykle co najmniej 4 razy na dobę u osób przyjmujących insulinę kilka razy dziennie, a u osób przyjmujących doustne leki przeciwcukrzycowe - raz na dobę, o różnych porach dnia. Każdy pacjent powinien zmierzyć dodatkowo poziom cukru we krwi w razie złego samopoczucia i innych niepokojących objawów.

Artykuł powstał we współpracy z Novo Nordisk, właścicielem strony Materiały dla pacjenta 

(dann.edu.pl); PL23DI00098

Bibliografia

1. Lee A. i in., Diabetes Self-Management and Glycemic Control: The Role of Autonomy Support from Informal Health Supporters, „Health Psychology”, 2019, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6442463/

2. Sapra A., Bhandari P., Diabetes Mellitus, „StatPearls”, 2022, dostęp online: kwiecień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551501/.

Więcej na: https://www.dann.edu.pl/ 

Źródło informacji prasowej: Novo Nordisk Pharma
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN

    Konferencja o zapobieganiu zachowaniom samobójczym

    W najbliższy poniedziałek, 2 grudnia o godz. 14.00, zapraszamy na konferencję prasową zatytułowaną „Narodowy Program Zdrowia - programy profilaktyczne i standardy zapobiegania zachowaniom samobójczym”. Transmisja w Serwisie Zdrowie.

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko drugiego nowotworu

  • Osoby z niepełnosprawnością – pracownicy, na których czeka rynek

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Adobe Stock

    Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?

    Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na eksperymenty. Wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. W podróż warto zabrać ze sobą kartę ciąży i zdrowy rozsądek.

  • Ratownik medyczny: na polu walki nikt się nie przejmuje bakteriami