RTG głowy - jak wygląda badanie i kiedy się je przeprowadza?

RTG głowy, a dokładnie struktur kostnych budujących czaszkę, to podstawowe badania obrazowe wykorzystywane w diagnostyce toczących się w nich nieprawidłowości. Poznaj wskazania do RTG głowy. Przeczytaj, na czym polega to badanie i czy powinieneś się do niego specjalnie przygotować.

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Badanie RTG to podstawowa metoda obrazowania ciała. Wykorzystuje się w nim promieniowanie rentgenowskie, zwane również promieniowaniem X. Ten sam rodzaj promieniowania jest używany w tomografii komputerowej. 

W badaniu RTG promieniowanie przechodzi w różnym stopniu przez badaną okolicę ciała. Zależy to od gęstości poszczególnych struktur anatomicznych. W ten sposób uzyskuje się obraz w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli. Przedstawia on elementy budujące analizowaną część ciała i pozwala ocenić ich kondycję. W przypadku RTG głowy (https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rtg można uzyskać obraz czaszki, twarzoczaszki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, kości nosa czy oczodołów.

Jak przebiega badanie RTG głowy?

RTG głowy trwa kilka minut. To badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, stawiać się na nie o określonej godzinie czy rezygnować z zażycia leków przyjmowanych na co dzień. Ważne, aby przed badaniem RTG głowy zdjąć wszelkie metalowe elementy, np. biżuterię, spinki, okulary i inne przedmioty, które mogłyby zakłócić obraz. 

Badanie RTG głowy przeprowadza się w pozycji stojącej lub leżącej. Aby ograniczyć ekspozycję reszty ciała na promieniowanie, zakłada się specjalny fartuch ochronny. Podczas badania RTG głowy nie wolno się poruszać, aby nie zaburzyć powstającego obrazu. Osoba przeprowadzająca badanie może poprosić o wstrzymanie oddechu na czas robienia zdjęcia (kilka sekund). Wyniki badania zostaną przekazane na płycie CD/DVD razem z opisem.

Jakie są wskazania do RTG głowy?

Jednym z częstszych wskazań do RTG głowy jest diagnostyka pourazowa. Badanie to wykonuje się wtedy, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia ubytków kostnych, wgłębień czy złamań oraz obecności ciała obcego w czaszce. Lekarz może je zlecić przy bólach głowy o nieustalonej etiologii. 

Wskazaniem do RTG głowy jest diagnostyka zwapnień wewnątrzczaszkowych, do których może dojść w wyniku np. zakażeń pasożytniczych, takich jak wągrzyca czy toksoplazmoza. Badanie to pozwala ocenić stopień zniszczeń kostnych spowodowanych nowotworami, np. gruczolakiem przysadki czy szpiczakiem mnogim. RTG głowy może być użyte w diagnostyce zespołu pustego siodła tureckiego, który jest chorobą przysadki mózgowej. Badanie to może także pokazać wady wrodzone czaszki, np. towarzyszące zespołowi Aperta (pseudoprognatyzm, hipoplazja kości szczękowych), zespołowi Turnera (niedorozwój żuchwy, gotyckie podniebienie), oraz wrodzone deformacje, np. wgniecenie podstawy czaszki.

Mimo dużej skuteczności i szerokiego zastosowania badania RTG głowy nie powinno być ono przeprowadzane zbyt często. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie X jest niewskazana. Badania tego powinny unikać kobiety w ciąży, dlatego przed RTG głowy kobieta może zostać zapytana o ten stan.

Źródło:

LUX MED

Więcej na: luxmed-diagnostyka.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy