RTG głowy - jak wygląda badanie i kiedy się je przeprowadza?
RTG głowy, a dokładnie struktur kostnych budujących czaszkę, to podstawowe badania obrazowe wykorzystywane w diagnostyce toczących się w nich nieprawidłowości. Poznaj wskazania do RTG głowy. Przeczytaj, na czym polega to badanie i czy powinieneś się do niego specjalnie przygotować.
Badanie RTG to podstawowa metoda obrazowania ciała. Wykorzystuje się w nim promieniowanie rentgenowskie, zwane również promieniowaniem X. Ten sam rodzaj promieniowania jest używany w tomografii komputerowej.
W badaniu RTG promieniowanie przechodzi w różnym stopniu przez badaną okolicę ciała. Zależy to od gęstości poszczególnych struktur anatomicznych. W ten sposób uzyskuje się obraz w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli. Przedstawia on elementy budujące analizowaną część ciała i pozwala ocenić ich kondycję. W przypadku RTG głowy (https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rtg) można uzyskać obraz czaszki, twarzoczaszki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, kości nosa czy oczodołów.
Jak przebiega badanie RTG głowy?
RTG głowy trwa kilka minut. To badanie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, stawiać się na nie o określonej godzinie czy rezygnować z zażycia leków przyjmowanych na co dzień. Ważne, aby przed badaniem RTG głowy zdjąć wszelkie metalowe elementy, np. biżuterię, spinki, okulary i inne przedmioty, które mogłyby zakłócić obraz.
Badanie RTG głowy przeprowadza się w pozycji stojącej lub leżącej. Aby ograniczyć ekspozycję reszty ciała na promieniowanie, zakłada się specjalny fartuch ochronny. Podczas badania RTG głowy nie wolno się poruszać, aby nie zaburzyć powstającego obrazu. Osoba przeprowadzająca badanie może poprosić o wstrzymanie oddechu na czas robienia zdjęcia (kilka sekund). Wyniki badania zostaną przekazane na płycie CD/DVD razem z opisem.
Jakie są wskazania do RTG głowy?
Jednym z częstszych wskazań do RTG głowy jest diagnostyka pourazowa. Badanie to wykonuje się wtedy, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia ubytków kostnych, wgłębień czy złamań oraz obecności ciała obcego w czaszce. Lekarz może je zlecić przy bólach głowy o nieustalonej etiologii.
Wskazaniem do RTG głowy jest diagnostyka zwapnień wewnątrzczaszkowych, do których może dojść w wyniku np. zakażeń pasożytniczych, takich jak wągrzyca czy toksoplazmoza. Badanie to pozwala ocenić stopień zniszczeń kostnych spowodowanych nowotworami, np. gruczolakiem przysadki czy szpiczakiem mnogim. RTG głowy może być użyte w diagnostyce zespołu pustego siodła tureckiego, który jest chorobą przysadki mózgowej. Badanie to może także pokazać wady wrodzone czaszki, np. towarzyszące zespołowi Aperta (pseudoprognatyzm, hipoplazja kości szczękowych), zespołowi Turnera (niedorozwój żuchwy, gotyckie podniebienie), oraz wrodzone deformacje, np. wgniecenie podstawy czaszki.
Mimo dużej skuteczności i szerokiego zastosowania badania RTG głowy nie powinno być ono przeprowadzane zbyt często. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie X jest niewskazana. Badania tego powinny unikać kobiety w ciąży, dlatego przed RTG głowy kobieta może zostać zapytana o ten stan.
Źródło:
LUX MED
Więcej na: luxmed-diagnostyka.pl