Nauka dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne

Szkoły podstawowe mogą wziąć udział w projekcie społecznym dla uczniów klas trzecich Akademia Dobrej Energii Junior. Dzieci uczą się budowania dobrych nawyków, które ułatwią im dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne w przyszłości oraz rozwijania umiejętności społecznych. Obecnie zgłosiło się niemal 200 placówek. Jeszcze do końca marca br. można dołączyć do projektu.

zdj. AdobeStock, gpointstudio
zdj. AdobeStock, gpointstudio

31. miejsce Polski wśród 38. badanych krajów UE i OECD pod względem jakości życia dzieci nie jest powodem do chluby. Ranking, na który powołuje się UNICEF, został opracowany na bazie wskaźników dotyczących dobrostanu psychicznego, zdrowia fizycznego oraz kompetencji społecznych i edukacyjnych.

„Pod względem dobrostanu psychicznego dzieci plasujemy się na 30. pozycji oraz na 22. pod względem ich zdrowia fizycznego. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje z kolei, że polskie nastolatki są jednymi z najsmutniejszych i najbardziej samotnych w Europie. Tylko my dorośli możemy ten stan rzeczy zmienić” – mówi Joanna Skoczeń, prezes zarządu VanityStyle, współorganizatora akcji wspólnie z SWPS.

Otyłe, zagubione i nieszczęśliwe 

Dziś co czwarty nastolatek w Polsce ma nadwagę, w 2000 roku - miał co czternasty. Ok. 80 proc. polskich dzieci prowadzi siedzący tryb życia, a niemal 1/3 ma zwolnienia lekarskie z lekcji W-F. Nie radzą sobie ponadto ze stresem i agresją, brak im umiejętności budowania relacji z rówieśnikami oraz coraz częściej cierpią na zaburzenia depresyjne.

Konieczna jest więc współpraca i dobra komunikacja nauczycieli z rodzicami.

„Choć w szkolnej podstawie programowej zawarte są treści prozdrowotne, dotyczące m.in. potrzeby ruchu czy odpowiedniego odżywiania, to bardzo często edukacja ogranicza się do omówienia treści zawartych w podręczniku. Za mało jest natomiast stwarzania okazji i zachęcania dzieci do podejmowania właściwych działań. W tej kwestii wszystko zależy od nauczyciela” - wyjaśnia Ewa Wojtyra z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Supernauczyciel w Warszawie. „Podobnie jest w przypadku dobrostanu psychicznego uczniów. Co prawda coraz więcej przedszkoli i szkół kładzie silny nacisk na tę sferę, jednak wciąż są to głównie placówki niepubliczne, którym łatwiej jest organizować pracę z dziećmi poza schematami systemu” – dodaje. 

Aktywność fizyczna dzieci/Fot. PAP/P. Werewka

Dzieci nie lubią ruchu? To nieprawda - one aktywność mają w DNA

To mit, że dzieci nie chcą się ruszać. Jeśli dostaną atrakcyjną ofertę, nie będzie trzeba ich odklejać od ekranu smartfona. Pamiętajmy, że sport dla dziecka to zabawa. Uwaga! Promowanie rywalizacji może… zaszkodzić.

Wypalona polska szkoła 

Prawie 70 proc. nauczycieli boryka się z wyczerpaniem wynika z ogólnopolskiego badania dobrostanu zawodowego nauczycieli w 2023 r., którego autorem jest dr Mateusz Paliga, wykładowca akademicki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Na 7106 ankietowanych blisko 60 proc. mierzy się z poczuciem braku sensu wykonywanej pracy, podobnie wiele obserwuje u siebie wtórne objawy wypalenia zawodowego. Dodatkowo ponad połowa odczuwa stres w codziennej pracy. 

Podobne spostrzeżenia mają organizatorzy projektu. W trakcie pół roku  jego realizacji przeprowadzili setki rozmów z nauczycielami nauczania początkowego. 

- Jeśli nie zadbamy o nauczycieli, nie możemy oczekiwać, że oni odpowiednio zadbają o uczniów i będą w sposób efektywny nauczać i wspomagać ich wychowanie – zaznacza Marcin Kempka, prezes zarządu Librus, firmy odpowiedzialnej za wydanie raportu z badania dobrostanu zawodowego nauczycieli.

Dlatego w 2024 r. organizatorzy akcji chcieliby zainicjować pierwsze działania edukacyjne wspierające dobrostan nauczycieli. 
Obecnie do projektu dołączyło już ponad 240 nauczycieli nauczania początkowego. Oznacza to, że prawie 4200 uczniów klas trzecich zyska narzędzia do zrozumienia istoty dobrostanu oraz znaczenia profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego. Co ważne, zgłaszają się nie tylko szkoły z dużych miast. 

Również rodzicom udostępniono materiały na temat kształtowania pozytywnej komunikacji z dziećmi, efektywnego uczenia i aktywizowania dzieci oraz rozwijania kompetencji rodzicielskich. 

Do końca marca 2024 r. jest jeszcze szansa dołączenia do akcji w roku szkolnym 2023/2024.

Więcej informacji: https://www.akademiadobrejenergii.org/.

Źródło:

Na podstawie informacji prasowej

Autorka

Beata Igielska

Beata Igielska - Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w mediach ogólnopolskich, gdzie zajmowała się tematyką społeczną. Pisała publicystykę, wywiady, reportaże - za jeden z nich została nagrodzona w 2007 r. W Serwisie Zdrowie publikuje od roku 2022. Laureatka nagród dziennikarskich w kategorii medycyna. Prywatnie wielbicielka dobrej literatury, muzyki, sztuki. Jej konikiem jest teatr – ukończyła oprócz polonistyki, także teatrologię.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Pierwsza szczepionka na rzeżączkę od sierpnia w Anglii

    W Europie rośnie liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową. W Anglii w 2023 roku odnotowano ponad 85 tys. zachorowań na rzeżączkę – najwięcej od 1918 roku. W obliczu tak gwałtownego wzrostu liczby zakażeń kraj jako pierwszy na świecie zdecydował się wprowadzić szczepionkę przeciwko tej chorobie wenerycznej.

  • Polacy wierzą w związki na całe życie, choć jest i drugie dno

  • Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

  • Świadomość śmierci dana człowiekowi

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • AdobeStock

    Kryzys wieku średniego – prawda czy mit?

    Choć tzw. kryzys wieku średniego nie jest jeszcze do końca zbadany, dla niektórych może być realnym doświadczeniem – sugerują amerykańskie badania. Nawet jeśli w zjawisku tym więcej mitu niż prawdy, eksperci radzą, aby zwracać uwagę na niepokojące odczucia czy objawy, by móc skorzystać z odpowiedniego wsparcia – a z czasem poziom szczęścia często rośnie.

  • Powiększone węzły chłonne – czy jest się czego bać?

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

Serwisy ogólnodostępne PAP