-
Raport „Prawa dziecka w Polsce 2024”: spada poczucie szczęścia i znajomość własnych praw wśród dzieci
Materiał promocyjnyCo czwarte dziecko, które wzięło udział w badaniu UNICEF Polska, twierdzi, że jego prawa nie są przestrzegane przez nauczycieli, a 40 proc. deklaruje, że nie czuje się szczęśliwe. To dane z nowego raportu pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024”. Badanie przeprowadzono wśród dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.
5 minut czytania -
Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!
U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.
4 minuty czytania -
Cukrzyca typu 1 z perspektywy korytarza szkolnego
Patronat Serwisu ZdrowieAnia, Iwona, Justyna…to tylko trzy z setek matek spędzające całe dnie w przedszkolach, szkołach. Dlaczego? Ich dzieci mają cukrzycę typu 1 (CT1), a placówki nie chcą brać odpowiedzialności za opiekę. Powinna być ona sprawowana przez pielęgniarki. Tych jednak brakuje, a pozostali pracownicy nie wyrażają najczęściej zgody na podawanie leków. Obowiązek ten spada zatem na rodziców.
4 minuty czytania -
Nauka dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne
Szkoły podstawowe mogą wziąć udział w projekcie społecznym dla uczniów klas trzecich Akademia Dobrej Energii Junior. Dzieci uczą się budowania dobrych nawyków, które ułatwią im dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne w przyszłości oraz rozwijania umiejętności społecznych. Obecnie zgłosiło się niemal 200 placówek. Jeszcze do końca marca br. można dołączyć do projektu.
3 minuty czytania -
Zdrowie na talerzu w szkole? Nadal bywa różnie
Szkoła to ważne miejsce, nie tylko ze względu na naukę naszych dzieci, ale też ich żywienie. Posiłek w szkole ma znaczenie, bo daje siłę, energię i …niestety często dostarcza za dużo cukru czy niezdrowego tłuszczu. Przecież jogurt jogurtowi nierówny. Jak wygląda prawodawstwo dotyczące zamówień żywności do szkół? I dlaczego intendentem powinna być osoba, która zna się na zasadach zdrowego żywienia?
5 minut czytania -
Zdalna szkoła: złe czy dobre rozwiązanie?
Pandemia się skończyła i uczniowie wrócili do szkół, ale niektórzy zastanawiają się nad tym, czy przypadkiem, nie lepiej byłoby korzystać z edukacji w zaciszu własnego domu. Doświadczenia zdobyte w czasie pandemii COVID-19 wskazują, że to nie jest prosta sprawa i taki system nauczania ma wiele wad.
5 minut czytania -
Trudny powrót do szkoły. Jak można pomóc dziecku?
Dla wielu dzieci powrót do szkoły może być trudnym doświadczeniem. Psychoterapeuta dzieci i młodzieży Agnieszka Lewandowska-Lepak podpowiada, z czego mogą wynikać trudne zachowania, na co zwracać uwagę i jak pomóc swojemu dziecku. Podkreśla, że podstawą jest ugruntowane przekonanie, że dziecko może zawsze liczyć na swoich rodziców. Jednocześnie warto pamiętać, że relacja nie musi być idealna.
11 minut czytania -
Stres szkolny – niedostrzegane cierpienie dzieci
Coraz więcej polskich dzieci w wieku szkolnym doświadcza przewlekłego stresu. Specjaliści zaczynają już nawet mówić o zjawisku „wypalenia uczniowskiego”. Najnowsze badania pokazują, że skala tego problemu jest ogromna!
9 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent
Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.
-
Opieka długoterminowa pod jednym parasolem
-
Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu
-
Ćwicz dla siebie i dziecka
-
Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci