Materiał promocyjny

Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie 

W Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii) i Alana Wolfelta – pedagoga psychoterapeuty oraz doradcy osób pogrążonych w żałobie.

zdj. Fundacja "Dorastaj z nami"
zdj. Fundacja "Dorastaj z nami"

Wydanie książki to efekt współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Wydarzeniu towarzyszyła debata pt. „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”, której Partnerem była Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Wydarzenie odbyło się 2 października br., wzięli w nim udział: Bonnie Carroll, autorka książki; ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa; płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii; Karolina Suska, doradca edukacyjny Fundacji Dorastaj z Nami oraz Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. Debatę poprowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu i wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Dorastaj z Nami.

Podczas spotkania grono ekspertów przybliżyło temat żałoby, przedstawiło możliwe sposoby radzenia sobie z nagłą stratą bliskiej osoby oraz pomocy tym, którzy mierzą się z taką tragedią. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, uczestnicy debaty rozmawiali o tym, jak przebiega proces żałoby u dziecka, a jak u osoby dorosłej.

Służba, poświęcenie, szacunek

W Polsce każdego dnia około 330 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych wychodzi do pracy. Niestety, od 1989 r. ponad 350 naszych strażaków, policjantów i żołnierzy nie wróciło już do domu. Chociaż służba publiczna wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem, w Polsce jest blisko 97 tys. funkcjonariuszy policji, prawie 140 tys. żołnierzy, a także około 30 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Dzięki współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, na polskim rynku ukazała się książka pt. „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” (tytuł oryginału: „Healing Your Grieving Heart After a Military Death: 100 Practical Ideas for Family and Friends”) autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii), emerytowanej oficer armii Stanów Zjednoczonych oraz Alana Wolfelta – pedagoga, psychoterapeuty, doradcy osób pogrążonych w żałobie.

- Najnowsza publikacja dwójki autorów, Carroll i Wolfelta to przede wszystkim duchowy przewodnik dotyczący spraw zasadniczych w procesie oswajania bólu. To pomoc dla wszystkich tych, którzy stracili najbliższych i pragną na nowo zdefiniować sens własnego życia. Zawarte w niej wskazówki przyniosą ukojenie nie tylko rodzinie i przyjaciołom poległych na służbie, ale każdemu, kto mierzy się z traumą spowodowaną stratą ukochanej osoby. Jak wskazują wyniki badań, aż 90 proc. ankietowanych chociaż raz przeżywało żałobę po śmierci bliskiego. Temat jest więc bardzo istotny, ponieważ dotyczy większości społeczeństwa - podkreśla Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami i dodaje - Dla nas pojawienie się na polskim rynku tak wartościowej książki to także początek współpracy z TAPS. Obie organizacje mają ten sam cel – pomagać ludziom, których bliscy polegli lub zostali ciężko ranni na służbie. Wierzymy, że wzajemna empatia i wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi inicjatywami wspierania rodzin i przyjaciół, a zwłaszcza dzieci Bohaterów. 

Fundacja Dorastaj z Nami od 2010 r. opiekuje się dziećmi poległych i ciężko rannych na służbie żołnierzy, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy służb publicznych.

Pełen zapis debaty oraz więcej informacji o Fundacji Dorastaj z Nami na stronie www.dorastajznami.org
 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy