Tag:
  • zdj. Fundacja "Dorastaj z nami"

    Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie 

    Materiał promocyjny

    W Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii) i Alana Wolfelta – pedagoga psychoterapeuty oraz doradcy osób pogrążonych w żałobie.

    3 minuty czytania
  • zdj. Pióro

    Utrata bliskiej osoby może być groźna dla zdrowia

    Kiedy umiera bliska osoba, cierpimy nie tylko psychicznie. Jak sugerują wyniki badań, doświadczeniu straty mogą towarzyszyć zaburzenia różnych czynności organizmu. Przeżywając żałobę warto więc sięgać po pomoc psychologiczną i wsparcie społeczne, ale także medyczne – przekonują naukowcy.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    Śmierć bliskiej osoby to czynnik ryzyka pogorszenia zdrowia

    Po śmierci bliskiej osoby żałoba – czyli cierpienie po utracie jest naturalną reakcją. Jak zwracają uwagę eksperci, to złożony proces i w dużej mierze ma charakter indywidualny. Może się jednak pojawić większy problem. Wówczas mowa jest o żałobie powikłanej. Po utracie bliskiej osoby mogą też pojawić się problemy zdrowotne. Ale zależy to od wielu czynników.

    6 minut czytania
  • Fot.PAP/P.Werewka

    Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie, izolacji i śmierci dziadków

    Choroby i śmierć osób bliskich towarzyszą naszym rodzinom od zawsze. W czasie obecnej pandemii pojawiły się jednak nowe elementy: lęk przed zakażeniem się koronawirusem, kwarantanna, izolacja, gwałtowny i nieprzewidywalny przebieg choroby, nagła i niespodziewana śmierć kogoś bliskiego. Związany z tym stres i silne emocje udzielają się także dzieciom. Warto zatem wiedzieć, jak powinno się z nimi rozmawiać w takiej sytuacji. Co można im powiedzieć, a czego nie?

    Dr Joanna Szczuka, psycholog
    8 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Ulga po odejściu kogoś bliskiego? W żałobie nie ma złych odczuć

    Żałoba po odejściu osoby starszej, którą się opiekował ktoś bliski, może mieć swoją specyfikę. Wśród szeregu emocji i uczuć niektórzy opiekunowie mogą doświadczać ulgi. Psycholog dr Joanna Szczuka z Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie podkreśla, że nie ma w żałobie złych uczuć.

    Dr Joanna Szczuka, psycholog, i Monika Grzegorowska
    7 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Pandemia i etapy żałoby

    Porządkowane wiosną szafy i garderoby zapewne wymagają znowu posprzątania, ściany pomalowane w wielu domach ostatniej wiosny wciąż są czyste, więc nie ma sensu ich przemalowywać, przetwory zapewne są przez wielu z nas robione, bo jesień, ale… słuchacze stacji radiowych, użytkownicy mediów społecznościowych już nie tak często chwalą się dokonanymi wspólnie porządkami czy innymi wyznaczonymi sobie zadaniami, radośnie oznajmiając jednocześnie „zostań w domu”. Zaczęła się kolejna faza.

    Justyna Wojteczek i Justyna Wojteczek
    5 minut czytania
  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    Każdy może inaczej przeżywać stratę

    Zgodnie z polską tradycją kulturową żałoba po śmierci współmałżonka trwa rok. To norma kulturowa, ale każdy może przeżywać żałobę w indywidualny sposób. Płacz w żałobie nie jest obowiązkowy.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/T. Waszczuk

    Żałoba – dlaczego ból warto przeżyć?

    Żałoba wcale nie musi trwać rok. Nie dotyczy wyłącznie śmierci bliskiej osoby. Jest naturalnym procesem, ale w niektórych warunkach może przerodzić się w patologiczne przeżywanie straty, które naraża na wielkie cierpienie.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Fot.P.Werewka/PAP

    Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?

    Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.

  • Leczenie SIBO jak łuk triumfalny

  • Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

  • Błędne koło uzależnienia od alkoholu

  • Strefa wolna od ekranów - jak ją urządzić?

  • anihta/Adobe Stock

    Zaburzenia odżywiania – pustka i życie w czerni

    Zaburzenia odżywiania zabierają wszystko. To pustka i życie w czerni, bez znajomych i pasji – tak mówią osoby, które dzielą się swoimi doświadczeniami w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Fundację helpED. Psychoterapeutka Katarzyna Gaber-Kasprzyk wyjaśnia, kiedy w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że coś jest nie tak.

  • Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale

  • Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny