Materiał promocyjny

Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie 

W Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii) i Alana Wolfelta – pedagoga psychoterapeuty oraz doradcy osób pogrążonych w żałobie.

zdj. Fundacja "Dorastaj z nami"
zdj. Fundacja "Dorastaj z nami"

Wydanie książki to efekt współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Wydarzeniu towarzyszyła debata pt. „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”, której Partnerem była Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Wydarzenie odbyło się 2 października br., wzięli w nim udział: Bonnie Carroll, autorka książki; ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa; płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii; Karolina Suska, doradca edukacyjny Fundacji Dorastaj z Nami oraz Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. Debatę poprowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu i wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Dorastaj z Nami.

Podczas spotkania grono ekspertów przybliżyło temat żałoby, przedstawiło możliwe sposoby radzenia sobie z nagłą stratą bliskiej osoby oraz pomocy tym, którzy mierzą się z taką tragedią. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, uczestnicy debaty rozmawiali o tym, jak przebiega proces żałoby u dziecka, a jak u osoby dorosłej.

Służba, poświęcenie, szacunek

W Polsce każdego dnia około 330 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych wychodzi do pracy. Niestety, od 1989 r. ponad 350 naszych strażaków, policjantów i żołnierzy nie wróciło już do domu. Chociaż służba publiczna wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem, w Polsce jest blisko 97 tys. funkcjonariuszy policji, prawie 140 tys. żołnierzy, a także około 30 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Dzięki współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, na polskim rynku ukazała się książka pt. „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” (tytuł oryginału: „Healing Your Grieving Heart After a Military Death: 100 Practical Ideas for Family and Friends”) autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii), emerytowanej oficer armii Stanów Zjednoczonych oraz Alana Wolfelta – pedagoga, psychoterapeuty, doradcy osób pogrążonych w żałobie.

- Najnowsza publikacja dwójki autorów, Carroll i Wolfelta to przede wszystkim duchowy przewodnik dotyczący spraw zasadniczych w procesie oswajania bólu. To pomoc dla wszystkich tych, którzy stracili najbliższych i pragną na nowo zdefiniować sens własnego życia. Zawarte w niej wskazówki przyniosą ukojenie nie tylko rodzinie i przyjaciołom poległych na służbie, ale każdemu, kto mierzy się z traumą spowodowaną stratą ukochanej osoby. Jak wskazują wyniki badań, aż 90 proc. ankietowanych chociaż raz przeżywało żałobę po śmierci bliskiego. Temat jest więc bardzo istotny, ponieważ dotyczy większości społeczeństwa - podkreśla Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami i dodaje - Dla nas pojawienie się na polskim rynku tak wartościowej książki to także początek współpracy z TAPS. Obie organizacje mają ten sam cel – pomagać ludziom, których bliscy polegli lub zostali ciężko ranni na służbie. Wierzymy, że wzajemna empatia i wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi inicjatywami wspierania rodzin i przyjaciół, a zwłaszcza dzieci Bohaterów. 

Fundacja Dorastaj z Nami od 2010 r. opiekuje się dziećmi poległych i ciężko rannych na służbie żołnierzy, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy służb publicznych.

Pełen zapis debaty oraz więcej informacji o Fundacji Dorastaj z Nami na stronie www.dorastajznami.org
 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Adobe

    Dlaczego pamięć płata nam figle

    Pamięć to podstawa, a przynajmniej  jeden z fundamentów naszej tożsamości. To dzięki niej uczymy się, budujemy relacje i planujemy przyszłość. Dlatego tak nas niepokoi, gdy pamięć płata nam figle.

  • AdobeStock

    Nieśmiałość można zwalczyć

    Zdarza ci się czerwienić i pocić w obecności innych? Czujesz się niezręcznie w relacjach z innymi? Trzęsą ci się ręce, kiedy musisz coś publicznie powiedzieć? Po prostu jesteś nieśmiały. Choć nieśmiałość może utrudniać życie, to wcale nie jest złą cechą. Zwłaszcza 14 stycznia, gdy odchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

    Brukiew jest niskokaloryczna i sycąca, ma niskie IG, mnóstwo makro i mikroelementów, a także przeciwnowotworowe glukozynolany. Mimo to Polacy niemal jej nie jadają, bo wciąż jest postrzegana jako symbol biedy i wojny. 

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Dlaczego pamięć płata nam figle

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji