Niechciane pamiątki z wakacji – konferencja

Jeśli po powrocie z egzotycznych wakacji masz gorączkę, biegunkę, wysypkę, bóle brzucha lub stawów - jak najszybciej udaj się do lekarza i nie zapomnij poinformować go o tym, gdzie spędziłeś wakacje.

Fot. PAP
Fot. PAP

W strefie tropikalnej (między Zwrotnikami Raka i Koziorożca), czyli zazwyczaj w krajach mniej rozwiniętych, z racji cieplejszego i bardziej wilgotnego klimatu, a także gorszych warunków sanitarnych choroby zakaźne są znacznie częstsze niż w naszej strefie klimatycznej. Co więcej, z uwagi na małą dostępność szczepień, w krajach tych występują choroby, które w Polsce zostały już praktycznie wyeliminowane (np. polio, wścieklizna) lub też znacznie ograniczone (odra, gruźlica).

Podróż do krajów tropikalnych wiąże się zatem z dużym ryzykiem zachorowania na różnego rodzaju infekcje.

Zemsta faraonów i inne przypadłości, czyli jakie objawy powinny niepokoić

Choroby tropikalne najczęściej manifestują się:

  • gorączką,
  • biegunką,
  • wysypką,
  • objawami grypopodobnymi.

Objawy takie mogą wystąpić nawet wiele tygodni po powrocie z podróży do tropików, przez co chory może nie wiązać ich z wyjazdem. To duży błąd! Nawet po dłuższym czasie od powrotu z dalekiej podróży, jeśli wystąpią niepokojące objawy chorobowe, trzeba poinformować lekarza o fakcie odbycia podróży do krajów tropikalnych. Bez udzielenia takiej informacji ryzykujemy, że nasza tropikalna choroba nie będzie rozpoznana lub też będzie rozpoznana z opóźnieniem, co może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Często się zdarza, że u osób powracających z krajów tropikalnych w sezonie jesienno-zimowym objawy malarii są błędnie rozpoznawane początkowo jako objawy infekcji grypopochodnych. A to właśnie z powodu pominięcia informacji o wyjeździe przez chorego podczas wizyty lekarskiej. Związana z tym strata czasu może nas wiele kosztować, bo malaria potrafi zabić człowieka w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Opóźnienie w zgłoszeniu się do lekarza lub też postawieniu właściwej diagnozy jest też szczególnie niebezpieczne w przypadku wścieklizny.

Zastępca głównego inspektora sanitarnego Grzegorz Hudzik przestrzega przed sytuacją, do której może dojść, jeśli przed wyjazdem turysta nie zadba o profilaktykę. Jeśli nie jest zaszczepiony zgodnie z przepisami kraju celu turystycznej podróży, proponuje mu się albo powrót, albo wykonanie szczepień w antysanitarnych warunkach, co faktycznie niesie z sobą jeszcze większe ryzyko.

Wysokie ryzyko jest także związane z przyjmowaniem szczepionek przeciwko wściekliźnie w Azji, Ameryce Południowej czy Afryce – nie dość, że mogą być podane w złych sanitarnie warunkach, to na dodatek nie są to dobre jakościowo szczepionki.

Specjalistów zajmujących się chorobami tropikalnymi mamy pod dostatkiem

Występowanie chorób tropikalnych w Polsce zwiększa się z roku na rok w efekcie rozwoju turystyki. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podaje, że w 2015 r. zarejestrowano w Polsce 12 przypadków dengi, a rok później już 41. W 2015 r. zarejestrowano 29 przypadków malarii, a rok później już 38. W tym roku tylko do połowy lipca odnotowano już 43 przypadki przywleczonej z tropików malarii. I to właśnie malaria jest najczęściej diagnozowaną chorobą tropikalną w Polsce.

- Polska służba zdrowia jest dobrze przygotowana do rozpoznawania i leczenia chorób tropikalnych. Mamy w kraju wystarczającą liczbę poradni chorób zakaźnych i tropikalnych – zapewniał dr Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej na temat chorób tropikalnych, która odbyła się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Konkretnie, w naszym kraju zarejestrowanych jest 378 poradni chorób zakaźnych i 98 poradni chorób tropikalnych, w tym 5 poradni chorób tropikalnych dla dzieci. Są też dwa oddziały szpitalne specjalizujące się w leczeniu chorób tropikalnych, w których jest 48 łóżek. W Polsce wykonuje się też specjalistyczne badania laboratoryjne wykrywające patogeny i pasożyty z odległych miejsc świata. Ośrodkiem specjalizującym się w tego typu diagnostyce jest Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej w Gdyni.

Czy kobieta w ciąży może pojechać  w tropiki?

Specjaliści odradzają taką podróż, bo kobiety w ciąży to grupa szczególnie narażona na jej niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

- Zdecydowanie odradzam kobietom w ciąży wyjazdy do krajów tropikalnych. Na przykład wirus zika stanowi poważne ryzyko dla zdrowia płodu. Z kolei wirus zapalenia wątroby typu E jest śmiertelnie groźny dla kobiet ciężarnych, zabija 25 proc. zakażonych – ostrzegał w czasie konferencji prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

Wirus E jest zawlekany m.in. z Indii.

Eksperci wypowiadający się podczas konferencji prasowej ostrzegali też turystów przed podejmowaniem ryzykownych kontaktów seksualnych podczas podróży do tropików. Z praktyki lekarskiej wiadomo bowiem, że jedną z najczęściej przywożonych do kraju z egzotycznych wakacji niechcianą pamiątką są choroby przenoszone drogą płciową (w tym m.in. kiła, wirusowe zapalenie wątroby typu C i HIV). Skąd o tym wiedzą? Szczepy patogenów występujące w różnych krajach różnią się między sobą - często jest możliwe wyśledzenie źródła zakażenia.

Więcej informacji i wypowiedzi ekspertów na temat chorób tropikalnych można znaleźć w załączonej relacji video z konferencji.

Justyna Wojteczek, Wiktor Szczepaniak (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy