Recepta transgraniczna – brać czy nie brać?

Czy jeśli chorujemy przewlekle, przed wyjazdem powinniśmy poprosić lekarza o wypisanie recepty transgranicznej? Warto tu rozważyć kilka spraw – np. nie w każdym kraju można ją zrealizować. Poza tym nawet za refundowany w Polsce lek trzeba zapłacić pełną kwotę – choć po powrocie można się ubiegać o zwrot kosztów. Ważne jest też odklikanie zgody w Internetowym Koncie Pacjenta.

Adobe Stock
Adobe Stock

Recepta transgraniczna umożliwia polskiemu pacjentowi zrealizowanie e-recepty za granicą, a obcokrajowcom w polskiej aptece. Są jednak dwa warunki – dana osoba musi mieć ukończone 18 lat (dziecko otrzymuje papierową receptę) oraz posiadać Internetowe Konto Pacjenta. 

Dlaczego jest to konieczne? Bo na swoim koncie (w zakładce „Uprawnienia”) wybiera opcję wyrażenia zgody na obsługę e-recept za granicą, a następnie kraj, który ją interesuje. 

Gdzie i na jakich zasadach zrealizujemy receptę transgraniczną?

Niestety nawet z receptą transgraniczną nie wszędzie będzie można wykupić lek. Na tej liście znajduje się jedynie 9 krajów (UE i EFTA): Estonia, Finlandia, Czechy, Chorwacja, Portugalia, Grecja, Hiszpania (apteki z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León, Andaluzji, Wspólnoty Walencji oraz Kantabrii) oraz Łotwa i Litwa.

Co ważne, recepta transgraniczna podlega zasadom, które obowiązują w kraju, w którym lek jest kupowany. Farmaceuta może więc wydać inną ilość dawek niż na recepcie zaznaczono. Również termin jej realizacji może odbiegać od tego obowiązującego w naszym kraju. Co do zasady w Polsce pacjent ma 30 dni na wykupienie leku, a w przypadku antybiotyków 7 dni.

Na niektóre substancje w ogóle nie można wypisać e-recepty transgranicznej. Zakaz ten dotyczy: leków recepturowych, psychotropowych, odurzających oraz leków o dostępności "Rpz", czyli wydawanych z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, jak również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Adobe Stock

Karta EKUZ – zdrowotny paszport

Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy jest możliwość refundacji e-recepty transgranicznej? 

Często osoby chorujące przewlekle kupują w Polsce leki refundowane. Jeśli poproszą o wypisanie recepty transgranicznej, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty. Jednak po powrocie mogą wnioskować do NFZ o zwrot kosztów

Należy pamiętać jednak, że leki refundowane w Polsce w ramach programów lekowych nie podlegają takiemu zwrotowi, bo sam zakup nie jest świadczeniem gwarantowanym. Jest nim natomiast „cały pakiet” – w tym przypadku to badania kwalifikujące pacjenta do programu, podanie leku, opieka nad pacjentem po podaniu leku oraz monitorowanie postępów leczenia. 

 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Hormony mniej znane

    Większość z nas kojarzy takie hormony, jak insulina czy adrenalina, które odgrywają kluczowe role w regulacji podstawowych funkcji organizmu. Szeroko znane są też hormony płciowe – estrogen czy testosteron. Jednak ludzki układ hormonalny produkuje ponad 70 takich substancji, także szereg mniej znanych, wręcz tajemniczych hormonów. Naukowcy dopiero badają ich rolę w organizmie.

  • AdobeStock/Andrii

    Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski

    Sytuacja chorych z chorobą Parkinsona w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Pilotaż zawierający programu opieki koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowany już kilka lat temu, wciąż leży w ministerialnej szufladzie, a nowy plan finansowy dla programów lekowych w neurologii praktycznie zredukował możliwości leczenia chorych z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Są w leczeniu tej choroby pewne sukcesy, ale brakuje nam kompleksowego myślenia. Konieczne jest uporządkowanie systemu opieki nad tymi chorymi – apelowali specjaliści podczas debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona.

  • Adobe

    Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

    Wielkanocny stół w Polsce trudno sobie wyobrazić bez świeżej zielonej rzeżuchy. Kiełki tej rośliny to jednak nie tylko ozdoba czy dodatek do dań. Naukowcy odkryli, że rzeżucha, czyli pieprzyca siewna (Lepidium sativum), zawiera związek o nazwie lepidyna B, który może odegrać istotną rolę w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

  • USP Zdrowie

    USP Zdrowie powołuje fundację. Będzie łączyć ludzi na drodze do zdrowia

    Materiał promocyjny

    Lider na rynku leków OTC w Polsce, firma USP Zdrowie należąca do Grupy USP, powołała Fundację Hello Zdrowie, która w swoich działaniach będzie koncentrować się na popularyzacji wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia kobiet, podejmując liczne inicjatywy społeczne i edukacyjne.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka paliatywna – by uśmierzyć ból

    Pacjent objęty opieką paliatywną nie musi być wcale osobą w ostatnich chwilach życia. W tej specjalizacji chodzi o to, by uśmierzyć ból i nam się to w tej chwili z sukcesem udaje, bo mamy praktycznie refundowane wszystkie nowoczesne leki, ale też kilka absurdów, które można by rozwiązać jednym podpisem ministry zdrowia – zaznacza dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski
  • Sąd uznał „metodę pulsacyjną” w leczeniu boreliozy za nieskuteczną

  • Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

  • Nadwaga, otyłość i szkoła

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy