Czy miażdżyca występuje tylko u dorosłych?

To mit! Miażdżycę aorty stwierdza się w badaniach autopsyjnych już u małych dzieci, a zgrubienie błony wewnętrznej tętnic wieńcowych aż u 15 proc. osób w wieku 10-20 lat.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Miażdżyca - groźna i podstępna choroba - rozwija się już u dzieci, jeśli są niewłaściwie żywione lub cierpią na zaburzenia metaboliczne.

Uwaga rodzice i dziadkowie! Zbyt częste rozpieszczanie dzieci oraz wnuków słodyczami oraz potrawami zawierającymi dużo tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans może im bardzo zaszkodzić. Grozi to nie tylko rozwojem nadwagi i otyłości u dzieci, ale także wielu innych chorób, wśród których jest też miażdżyca (przewlekła choroba zapalna tętnic).

Choć jest ona utożsamiana z ludźmi dorosłymi, jako że jej manifestacją są np. zawały serca czy udary mózgu, to jednak jest to choroba, która rozwija się niezwykle długo – można powiedzieć, że pracujemy na nią przez całe życie, począwszy już od okresu dziecięcego.

Lekarze ostrzegają, że najwcześniejsze zmiany występujące u dzieci to bezobjawowe nacieczenia tłuszczowe, które mogą się cofać lub nasilać i prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych.

Tymczasem, kliniczne objawy miażdżycy pojawiają się zwykle dopiero w wieku 50-60 lat. Wtedy, kiedy jest już za późno, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Wcześniej rozwija się więc ona w utajeniu, usypiając naszą czujność.

Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się zarówno czynniki środowiskowe (m.in. niewłaściwy sposób żywienia, niska aktywność fizyczna, stres, palenie), jak i wewnętrzne (m.in. predyspozycje genetyczne, dyslipidemie, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca).

Optymistyczne jest jednak to, że dzięki prozdrowotnym zmianom w stylu życia, w przypadku większości ludzi, możliwe jest znaczne ograniczenie ryzyka rozwoju tej choroby i jej groźnych powikłań.

vik

Źródło: Interna Szczeklika (Podręcznik chorób wewnętrznych).

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

    Próchnica zębów – choroba, która towarzyszy nam od zarania dziejów – wciąż pozostaje najbardziej rozpowszechnionym niezakaźnym schorzeniem na świecie. Czy możliwy jest świat, w którym dziury w zębach należą do przeszłości? Naukowcy nie przestają szukać uniwersalnego „lekarstwa na próchnice”.

  • AdobeStock

    Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

    Badania wykazują, że kwasy omega-3 pomagają zachować sprawność pracy mózgu i funkcji poznawczych w ciągu całego życia, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz zdrowy poziom trójglicerydów, wspierają prawidłowe widzenie, a także wykazują działanie przeciwzapalne - wymienia dr inż. Katarzyna Wolnicka, specjalistka dietetyki i wykładowczyni akademicka z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Adobe

    Dieta na depresję

    Istnieje coraz więcej dowodów na to, że sposób odżywiania ma znaczenie dla funkcjonowania mózgu i może wspierać proces terapeutyczny w depresji czy nerwicy. Zmiana diety potrafi łagodzić objawy obniżonego nastroju, lęku czy napięcia, oddziałując na neuroprzekaźniki. Zdrowe odżywianie nie zastąpi leczenia farmakologicznego ani psychoterapii, lecz może być ich ważnym uzupełnieniem. 

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

    Wyobraźmy sobie materiał elastyczny jak gumka, który powstał z połączenia genów owada i człowieka – i który w przyszłości posłuży do regeneracji ludzkich tkanek czy wygładzania zmarszczek. Brzmi jak science fiction? A jednak w polskim laboratorium powstają właśnie takie białka rekombinowane o niezwykłych właściwościach. 

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać