Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
05.01.2018 , 14:33 Aktualizacja: 05.01.2018, 15:00

HIV to nie wyrok

Od początku epidemii, czyli 1985 roku, do końca sierpnia 2017 roku, wykryto w Polsce blisko 22,2 tysiąca osób zakażonych wirusem HIV. Obecnie jest ich około 15 tysięcy, z czego 3-4 tysiące nie zdaje sobie z tego sprawy. Zobacz, kto powinien wykonać test na obecność wirusa HIV.

Pod koniec 2014 roku na zlecenie Krajowego Centrum do Spraw AIDS przeprowadzono badania, w trakcie których zapytano respondentów, kogo dotyczy problem HIV/AIDS. 53 proc. osób odpowiedziało, że dotyczy każdego. - Zapytaliśmy, kto w takim razie powinien wykonać test w kierunku HIV. Tutaj również większość respondentów odpowiedziała, że każdy. Tymczasem do tej pory test w kierunku HIV wykonało jedynie 5 proc. populacji dorosłej i to obrazuje podejście do problemu. Z jednej strony mamy wiedzę teoretyczną, że to problem, który być może dotyczyć każdego, ale w praktyce nie odnosimy ryzyka zarażenia HIV do własnej osoby – mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Wszyscy kojarzą osobę zakażoną z postacią narkomana. Tymczasem od wielu już lat główną drogą rozprzestrzeniania się zakażeń są w Polsce kontakty seksualne. Nie można też zapominać o drodze zakażeń wertykalnych, czyli przenoszenia wirusa z matki na dziecko. - Zachęcam, by każda kobieta, która jest w ciąży, a w szczególności planująca macierzyństwo, rozważyła wykonanie testu w kierunku HIV wspólnie ze swoim partnerem, z tatą dziecka – mówi Marzec-Bogusławska.

W Polsce istnieje wiele możliwości zrobienia testu sprawdzającego, czy jesteśmy zakażeni HIV. Można go wykonać w laboratoriach stacji sanitarno-epidemiologicznych, przy klinikach chorób zakaźnych, komercyjnie. - My szczególnie polecamy wykonanie testu w kierunku HIV w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, które znajdują się na terenie całej Polski. Pełna lista tych punktów jest na stronie internetowej Krajowego Centrum do Spraw AIDS www.aids.gov.pl. Dlaczego polecamy taki właśnie system wykonania testu? Dlatego, że można go wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania – dodaje Marzec-Bogusławska.

Nawet jeśli wynik testu okaże się pozytywny, nie oznacza on wyroku śmierci. Stosowane obecnie leki antyretrowirusowe działają znakomicie. Obniżają poziom wirusa HIV u osób zakażonych do bardzo niskich wartości. Dzięki temu ludzie ci nie chorują na AIDS i żyją tak długo, jak inni. Terapia antyretrowirusowa zapobiega również przenoszeniu zakażenia na innych poprzez seks, a także z matki na dziecko.

Trzeba jednak pamiętać, że leczenie to jest tylko środkiem poprawiającym jakość życia oraz umożliwiającym jego przedłużenie. Najlepiej byłoby nie zakażać się HIV. Dlatego warto być sobie wiernym i nie podejmować ryzykownych zachowań seksualnych.  

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 672

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.