Po kryzysie psychicznym życie normalnej jakości

Co najmniej 1/4 dorosłych mieszkańców Polski doświadcza przynajmniej jednego kryzysu psychicznego w życiu. Ale jest możliwy powrót do życia normalnej jakości – przekonują psychiatrzy. 

Fot. Jacek Turczyk/PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jacek Turczyk/PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Rusza właśnie trzyletni pilotaż centrów zdrowia psychicznego, które taki powrót mają ułatwiać poprzez nastawienie swojej działalności na zdrowienie pacjenta z zaburzeniami psychicznymi, a nie – jak to się dzieje często teraz – izolowanie chorego w szpitalu psychiatrycznym i pozostawienie samemu sobie po wyjściu.

- Przez to dochodzi do zjawiska „obrotowych drzwi”. Pacjent wychodzi ze szpitala, ale do niego wraca, bo poza szpitalem nie uzyskuje koniecznego wsparcia – mówi prof. Jerzy Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Problem narasta, bo zaburzenia psychiczne to jedno z największych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata.

- Jedna na 100 osób ma schizofrenię, trzy na 100 – chorobę afektywną dwubiegunową, 12 na 100 – depresję, 20 na 100 – zaburzenia lękowe – wylicza konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki.

Zwraca uwagę, że każdy z tych problemów zdrowotnych jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych, jak choroby krążenia czy cukrzyca.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Depresja seniora: niedostrzegane cierpienie

Nawet połowa osób po 65. roku życia może mieć objawy depresji. Na niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko jej rozwoju mamy często wpływ: to na przykład leczenie bólu czy podjęcie próby zmniejszenia poczucia osamotnienia starszej osoby.

Kilka lat temu prognozowano, że w 2020 roku to zaburzenia psychiczne będą pierwszą przyczyną niezdolności do pracy. Ta zmiana dokonała się cztery lata wcześniej – najwięcej zaświadczeń o niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych wystawiono w 2016 roku. WHO także prognozuje, że to właśnie ta kategoria chorób stanie się już wkrótce najpoważniejszym, obok nowotworów i chorób układu krążenia, problemem zdrowotnym świata. Trzeba zaadoptować się do tej transformacji i sprawić, by zminimalizować jej skutki.

Co to są centra zdrowia psychicznego?

Zadaniem tych nowych podmiotów jest zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej osobom dorosłym doświadczającym kryzysu psychicznego i ich bliskim w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Jedno centrum w zależności od liczby mieszkańców na danym terenie, będzie się znajdować w mieście, dzielnicy miasta, powiecie, które zamieszkuje maksymalnie 200 tys. osób (optymalnie 50 tys. -150 tys. mieszkańców). W ich skład wchodzić będzie nie tylko poradnia zdrowia psychicznego, ale też zespół leczenia środowiskowego (domowego), oddział dzienny i oddział całodobowy.

Co istotne, w centrach nie będzie rejestracji w znaczeniu takim, do jakiego zostaliśmy przyzwyczajeni. Pierwszym kontaktem ma być profesjonalista, który oceni, jakiej pomocy i w jakim czasie potrzebuje zgłaszający się pacjent.

Kolejną nowością są asystenci zdrowienia.

Szef Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego dr Marek Balicki wyjaśnia, że to osoby, które przeszły kryzys psychiczny, poradziły sobie, przebyły przeszkolenie i staż, i pomagają pacjentom, którzy właśnie są w trakcie zdrowienia.
Jest to też jeden z elementów pokazania, że choroba psychiczna czy przeżycie kryzysu psychicznego nie przekreśla życia o normalnej jakości. To istotne w Polsce, gdzie tego rodzaju doświadczenie wciąż stygmatyzuje. Rzeczniczka biura Katarzyna Szczerbowska przyznała na konferencji prasowej prezentującej ideę centrów zdrowia psychicznego, że sama jest po doświadczeniu kryzysu psychicznego. Teraz normalnie wypełnia swoje obowiązki.

– Jak mówił Freud, umieć pracować i kochać to oznaka zdrowia psychicznego – podkreśliła podczas konferencji.

Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski

Depresja może się pojawić nawet u małego dziecka

A prof. Jacek Wciórka, kierownik I Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii uwrażliwia, że sposób, w jaki otoczenie postrzega osoby w kryzysie psychicznym, ma wpływ na to, jak one zdrowieją.

Pilotaż ma na celu przetestowanie organizacyjnych i finansowych elementów nowego podejścia do problemów psychicznych. Po ewentualnych korektach, centra mają powstać w całym kraju. Do końca tego roku powstanie ich 29; pięć – cztery na Podlasiu i jedno – w województwie warmińsko-mazurskim, już podpisały stosowne umowy. Więcej szczegółów można znaleźć na profilu FB: Biuro ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”.

Justyna Wojteczek (zdrowie.pap.pl) 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać