Poznaj sposoby, by senior nie upadał

Upadek i doznany wskutek niego uraz nie tylko pogarsza jakość życia osoby po 60-tce, ale często jest przyczyną przedwczesnej śmierci. NIZP-PZH opracował wyczerpujące materiały edukacyjne zawierające instrukcje, jak ograniczyć takie sytuacje. Do upadku seniora nie musi bowiem dojść.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Publikacja Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny „Edukacja i profilaktyka urazów wśród osób powyżej 60-go roku życia” pod redakcją Magdaleny Krysińskiej, Katarzyny Domosławskiej-Żylińskiej i Marleny Fronk to pogłębiony zestaw materiałów edukacyjnych oraz instruktażowych. Choć kierowana jest w szczególności do osób podejmujących działania edukacyjne - prowadzących warsztaty i szkolenia z zakresu przeciwdziałania urazom u osób starszych, to stanowi również doskonałe źródło informacji i wiedzy dla samych osób starszych, ich bliskich oraz opiekunów seniorów. Zawiera jedenaście rozdziałów będących konkretnymi propozycjami tematów zajęć. Każdy z nich jest bogaty w treść i najważniejsze informacje – wszystko ujęte w sposób syntetyczny, czytelny i praktyczny. Przedstawiamy narzędzie gotowe do użytku i zachęcamy do korzystania w pełni z jego zasobów: POBIERZ PDF

Dlaczego warto poszerzać wiedzę o zapobieganiu upadkom?

Fot. PAP

Upadki u seniorów mogą być śmiertelne

Typowy scenariusz: babcia wiesza firanę przed świętami, ma zawroty głowy, upada i łamie kość udową. 10 proc. pacjentów w podeszłym wieku po takim urazie umiera dwa miesiące od wypadku. U innych pojawia się lęk przed kolejnym upadkiem i rusza cała kaskada chorób.

Po 60. roku życia dbałość o dobre zdrowie fizyczne, psychiczne i relacje międzyludzkie nabiera większego znaczenia niż w wieku wchodzenia w dorosłość. Po 60-tce wydolność organizmu zaczyna się stopniowo pogarszać. Czynnikiem w największym stopniu determinującym kontynuację dotychczasowej działalności jest styl życia, choć istotne jest także środowisko fizyczne, w którym żyjemy czy uwarunkowania genetyczne. Znajomość, a następnie stosowanie w życiu aktywności i ułatwień w otoczeniu pozwala na zredukowanie ryzyka upadku seniora. W Polsce następstwa upadków to najczęstsza przyczyna hospitalizacji seniorów, a w grupie powyżej 65. r.ż – najczęstsza przyczyna śmierci. Jak wskazuje Narodowy Instytut Geriatrii, 10 proc. seniorów umiera w dwa miesiące po upadku, którego skutkiem było złamanie kości udowej, od 14 do 36 proc. – w  trakcie roku po takim wypadku.
Celem realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia programu edukacyjnego skierowanego do osób powyżej 60. roku życia jest promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz profilaktyki urazów wśród seniorów. Materiały edukacyjne zawierają wiele praktycznych informacji również dla opiekunów osób starszych. Często to właśnie od najbliższego otoczenia zależy zorganizowanie bezpiecznego mieszkania, udzielenie właściwej pomocy przy upadku, wsparcie przy zmianie trybu życia na taki, który pozwala długo cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Dlaczego senior jest bardziej zagrożony upadkiem?

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmieniające się ciało: zaburzenia chodu, równowagi, choroby współwystępujące, ale też zażywanie niektórych leków.

Jednocześnie brak aktywności fizycznej powoduje osłabienie siły mięśni, nieodpowiednia dieta generuje ryzyko m.in. niedoborów wapnia i osłabienie kości, a wszystko to razem stwarza podłoże dla rozwoju różnego rodzaju dolegliwości i chorób. Tym samym zwiększa się ryzyko upadku.

Czy można skutecznie zapobiec upadkom?

Tak. Na styl życia mamy wpływ – jest naszym wyborem. To właśnie na tym podłożu należy wykonać pierwszy krok dla poprawy zdrowia i zapobiegania jego utracie.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jak zapobiegać upadkom seniorów

Zwykła drewniana laska, składany aluminiowy chodzik na kółkach czy też zdalny, elektroniczny alarm do zakładania na rękę ─ każde z tych narzędzi może uchronić starszą osobę przed tragicznym w skutkach upadkiem. Sposobów zapobiegania jest jednak znacznie więcej.

Na wiele czynników ryzyka upadku mamy wpływ. Do takich należą m.in.: 

  • nieodpowiednie obuwie,
  • brak aktywności fizycznej albo nadmierna aktywność fizyczna,
  • pośpiech,
  • śliskie podłogi,
  • wysokie stopnie,
  • brak uchwytów,
  • słabe oświetlenie,
  • progi w mieszkaniu,
  • zbyt duża ilość sprzętów w mieszkaniu.

Zadbanie o otoczenie często nie wymaga wielkich nakładów. Zakup maty antypoślizgowej i umieszczenie jej w wannie, zabezpieczenie dywanów i chodników, by nie można było się o nie potknąć, montaż punktowego oświetlenia w zacienionych miejscach oraz wiele innych rozwiązań, które można wdrożyć w mieszkaniu osoby starszej dla  podwyższenia poziomu bezpieczeństwa, znacznie zmniejszają ryzyko upadku.

Niezwykle istotna jest także konstruktywna, poprawna komunikacja i wsparcie psychologiczne. Mądrość życiowa, spokój i równowaga wewnętrzna wielu osób starszych to dar, którym mogą się dzielić z młodszymi. Wspólnie spędzony czas da wiele obopólnych korzyści pod warunkiem wypracowania otwartej postawy u opiekuna. Osoba starsza musi zaś wiedzieć, jakie ma własne ograniczenia oraz możliwości.

Warto pamiętać, że lęk przed upadkiem jest istotnym problemem – staje się ograniczeniem i powstrzymuje od samodzielnego podejmowania zdrowej aktywności, czy też wychodzenia z domu. Dlatego niezbędne jest pomoc by redukować lęk dla poprawy jakości funkcjonowania seniorów a także zwiększenia poczucia zadowolenia z życia.

Publikacja powstała w ramach programu „EDUKACJA ZDROWOTNA W PROFILAKTYCE URAZÓW I PROMOCJI BEZPIECZEŃSTWA”, finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 w ramach Celu operacyjnego nr 5: Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się.

oprac. jw. na podstawie materiałów NIZP-PZH
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku