Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
09.07.2024 , 15:59 Aktualizacja: 10.07.2024, 11:52
Materiał promocyjny

Cichy bohater – czyli jak przetrwać chorobę bliskich

Opieka nad osobami ciężko chorymi to zadanie ważne, ale i bardzo obciążające emocjonalnie. Opiekunowie pełnią nieocenioną rolę w życiu pacjentów, wspierając ich nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Bez ich zaangażowania i poświęcenia, jakość życia osób chorych mogłaby drastycznie się pogorszyć. Dlaczego więc rola opiekuna jest tak ważna?

Opiekunowie odpowiadają za codzienne potrzeby osób ciężko chorych. Pomagają im w podstawowych czynnościach, takich jak higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków, czy przyjmowanie leków. Dla wielu pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością, takie wsparcie jest niezbędne do przetrwania dnia.

Choroby przewlekłe i ciężkie mają ogromny wpływ na psychikę pacjenta. Bliscy zajmujący się chorymi są często jedynymi osobami, z którymi pacjenci mogą podzielić się swoimi obawami, lękami i smutkami. Obecność troskliwej i empatycznej osoby może znacząco poprawić samopoczucie chorego i pomóc mu radzić sobie z trudnościami.

Opiekunowie przejmują na siebie regularne kontakty z lekarzami, organizują wizyty medyczne, monitorują stan zdrowia pacjenta i reagują na wszelkie zmiany. 
Dzięki opiece opiekunów, osoby ciężko chore mogą prowadzić bardziej godne i komfortowe życie. Co więcej pomagają w utrzymaniu porządku w domu, organizują aktywności, które sprawiają pacjentom radość, oraz dbają o to, aby czuli się bezpieczni i kochani.
 
Rodziny osób ciężko chorych często same borykają się z wieloma wyzwaniami dnia codziennego. Dodatkowe obciążenie jakim jest opieka nad chorym potrafi wyczerpać fizycznie i emocjonalni. Dlatego należy pamiętać, że również dobro opiekunów jest ważne i zachowanie równowagi i odpoczynek. 

Jak być empatycznym i skutecznym wsparciem dla osób ciężko chorych? - R.D. Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM

Ten poradnik został stworzony, aby ułatwić komunikację zarówno z chorymi, jak i z samym sobą w roli opiekuna, podkreślając, jak ważne jest dbanie o siebie, by móc efektywnie pomagać innym.

Copyright

Za materiały sponsorowane opublikowane w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem Serwis Zdrowie PAP lub PAP MediaRoom są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
Id materiału: 4014

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.