Materiał promocyjny

Cichy bohater – czyli jak przetrwać chorobę bliskich

Opieka nad osobami ciężko chorymi to zadanie ważne, ale i bardzo obciążające emocjonalnie. Opiekunowie pełnią nieocenioną rolę w życiu pacjentów, wspierając ich nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Bez ich zaangażowania i poświęcenia, jakość życia osób chorych mogłaby drastycznie się pogorszyć. Dlaczego więc rola opiekuna jest tak ważna?

Opiekunowie odpowiadają za codzienne potrzeby osób ciężko chorych. Pomagają im w podstawowych czynnościach, takich jak higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków, czy przyjmowanie leków. Dla wielu pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością, takie wsparcie jest niezbędne do przetrwania dnia.

Choroby przewlekłe i ciężkie mają ogromny wpływ na psychikę pacjenta. Bliscy zajmujący się chorymi są często jedynymi osobami, z którymi pacjenci mogą podzielić się swoimi obawami, lękami i smutkami. Obecność troskliwej i empatycznej osoby może znacząco poprawić samopoczucie chorego i pomóc mu radzić sobie z trudnościami.

Opiekunowie przejmują na siebie regularne kontakty z lekarzami, organizują wizyty medyczne, monitorują stan zdrowia pacjenta i reagują na wszelkie zmiany. 
Dzięki opiece opiekunów, osoby ciężko chore mogą prowadzić bardziej godne i komfortowe życie. Co więcej pomagają w utrzymaniu porządku w domu, organizują aktywności, które sprawiają pacjentom radość, oraz dbają o to, aby czuli się bezpieczni i kochani.
 
Rodziny osób ciężko chorych często same borykają się z wieloma wyzwaniami dnia codziennego. Dodatkowe obciążenie jakim jest opieka nad chorym potrafi wyczerpać fizycznie i emocjonalni. Dlatego należy pamiętać, że również dobro opiekunów jest ważne i zachowanie równowagi i odpoczynek. 

Jak być empatycznym i skutecznym wsparciem dla osób ciężko chorych? - R.D. Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM

Ten poradnik został stworzony, aby ułatwić komunikację zarówno z chorymi, jak i z samym sobą w roli opiekuna, podkreślając, jak ważne jest dbanie o siebie, by móc efektywnie pomagać innym.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Adobe Stock

    Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

    Bilans dwulatka powinien zawierać ocenę rozwoju nie tylko fizycznego, psychoruchowego, ale także psychicznego. W gabinecie pediatry można wychwycić pewne symptomy, które mogą wskazywać na spektrum autyzmu. Do tego jednak potrzebna jest wiedza, ale także poszerzona obserwacja dziecka, głównie w kontekście zachowań społecznych, oraz narzędzie – wystandaryzowany kwestionariusz. To wszystko mogłoby się zmieścić w 15 minutach.

  • Adobe

    8 powodów, by porządnie się wyspać

    Sen jest momentem wzmożonej aktywności naprawczej w organizmie. Stan wyciszenia i głębokiego odpoczynku daje ciału czas na regenerację, wzmacnia układ odpornościowy i pozwala na prawidłowe przetwarzanie informacji w mózgu.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać