Materiał promocyjny

Cichy bohater – czyli jak przetrwać chorobę bliskich

Opieka nad osobami ciężko chorymi to zadanie ważne, ale i bardzo obciążające emocjonalnie. Opiekunowie pełnią nieocenioną rolę w życiu pacjentów, wspierając ich nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Bez ich zaangażowania i poświęcenia, jakość życia osób chorych mogłaby drastycznie się pogorszyć. Dlaczego więc rola opiekuna jest tak ważna?

Opiekunowie odpowiadają za codzienne potrzeby osób ciężko chorych. Pomagają im w podstawowych czynnościach, takich jak higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków, czy przyjmowanie leków. Dla wielu pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością, takie wsparcie jest niezbędne do przetrwania dnia.

Choroby przewlekłe i ciężkie mają ogromny wpływ na psychikę pacjenta. Bliscy zajmujący się chorymi są często jedynymi osobami, z którymi pacjenci mogą podzielić się swoimi obawami, lękami i smutkami. Obecność troskliwej i empatycznej osoby może znacząco poprawić samopoczucie chorego i pomóc mu radzić sobie z trudnościami.

Opiekunowie przejmują na siebie regularne kontakty z lekarzami, organizują wizyty medyczne, monitorują stan zdrowia pacjenta i reagują na wszelkie zmiany. 
Dzięki opiece opiekunów, osoby ciężko chore mogą prowadzić bardziej godne i komfortowe życie. Co więcej pomagają w utrzymaniu porządku w domu, organizują aktywności, które sprawiają pacjentom radość, oraz dbają o to, aby czuli się bezpieczni i kochani.
 
Rodziny osób ciężko chorych często same borykają się z wieloma wyzwaniami dnia codziennego. Dodatkowe obciążenie jakim jest opieka nad chorym potrafi wyczerpać fizycznie i emocjonalni. Dlatego należy pamiętać, że również dobro opiekunów jest ważne i zachowanie równowagi i odpoczynek. 

Jak być empatycznym i skutecznym wsparciem dla osób ciężko chorych? - R.D. Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM

Ten poradnik został stworzony, aby ułatwić komunikację zarówno z chorymi, jak i z samym sobą w roli opiekuna, podkreślając, jak ważne jest dbanie o siebie, by móc efektywnie pomagać innym.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Dieta na depresję

    Istnieje coraz więcej dowodów na to, że sposób odżywiania ma znaczenie dla funkcjonowania mózgu i może wspierać proces terapeutyczny w depresji czy nerwicy. Zmiana diety potrafi łagodzić objawy obniżonego nastroju, lęku czy napięcia, oddziałując na neuroprzekaźniki. Zdrowe odżywianie nie zastąpi leczenia farmakologicznego ani psychoterapii, lecz może być ich ważnym uzupełnieniem. 

  • AdobeStock/ Bonsales

    Kosmetyczne zabiegi u nastolatków – czy to dobry pomysł?

    Wielu rodziców pozwoliłoby nastolatkowi na zabieg kosmetyczny, przynajmniej niechirurgiczny, taki jak wprowadzenie skórnego wypełniacza czy chemiczny peeling – pokazują statystyki. Naukowcy doradzają jednak ostrożność.

  • AdobeStock

    Zmiany klimatu mogą przyczyniać się do zaburzeń psychicznych

    Obawy o los klimatu mogą prowadzić do występowania objawów zaburzeń psychicznych, szczególnie u osób, u których występują symptomy lęku uogólnionego – zaobserwowali naukowcy z Uniwersytetu SWPS. Omawiane przez nich zjawisko określane bywa jako eko-lęk. Jak podkreślają eksperci, niewłaściwe jest natomiast mówienie o „depresji klimatycznej”.

  • Adobe Stock/Stanislaw Mikulski

    Depresja nie zważa na poglądy

    Depresja nie ma związku z poglądami politycznymi ani religijnością. Bez względu na to, czy osoba ma lewicowe, czy prawicowe poglądy, czy jest wierząca, czy nie, ryzyko zachorowania na depresję jest podobne – dowodzi badanie przeprowadzone przez Centrum Badań nad Relacjami Społecznymi na Uniwersytecie SWPS.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/Tomasz Warszewski

    Waga małżeństwa i inne miary

    Małżeństwo wpływa na wagę mężczyzn, u kobiet takiej relacji nie stwierdzono – to wniosek z badania Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard). Problem nadwagi i otyłości narasta wraz z wiekiem. Z analizy NFZ wynika, że nadwagę lub otyłość ma 70 proc. mężczyzn w wieku produkcyjnym i 51 proc. kobiet i są to częściej mieszkańcy mniejszych miejscowości lub wsi.

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

  • Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

  • Otyłość – zła matka wielu chorób

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Ciężka błonica u niezaszczepionego dziecka

  • Adobe

    Nie musisz biegać

    Bieganie wydaje się oczywistym wyborem, gdy chcemy zadbać o zdrowie, kondycję czy schudnąć. Jednak nie każdy może, chce czy powinien biegać. Zresztą istnieje wiele alternatyw, które oferują porównywalne korzyści zdrowotne bez obciążania stawów i ryzyka kontuzji: nordic walking, slow jogging, marszobiegi czy trening funkcjonalny.

  • Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu