Materiał promocyjny

Cichy bohater – czyli jak przetrwać chorobę bliskich

Opieka nad osobami ciężko chorymi to zadanie ważne, ale i bardzo obciążające emocjonalnie. Opiekunowie pełnią nieocenioną rolę w życiu pacjentów, wspierając ich nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Bez ich zaangażowania i poświęcenia, jakość życia osób chorych mogłaby drastycznie się pogorszyć. Dlaczego więc rola opiekuna jest tak ważna?

Opiekunowie odpowiadają za codzienne potrzeby osób ciężko chorych. Pomagają im w podstawowych czynnościach, takich jak higiena osobista, ubieranie się, spożywanie posiłków, czy przyjmowanie leków. Dla wielu pacjentów, szczególnie tych z ograniczoną mobilnością, takie wsparcie jest niezbędne do przetrwania dnia.

Choroby przewlekłe i ciężkie mają ogromny wpływ na psychikę pacjenta. Bliscy zajmujący się chorymi są często jedynymi osobami, z którymi pacjenci mogą podzielić się swoimi obawami, lękami i smutkami. Obecność troskliwej i empatycznej osoby może znacząco poprawić samopoczucie chorego i pomóc mu radzić sobie z trudnościami.

Opiekunowie przejmują na siebie regularne kontakty z lekarzami, organizują wizyty medyczne, monitorują stan zdrowia pacjenta i reagują na wszelkie zmiany. 
Dzięki opiece opiekunów, osoby ciężko chore mogą prowadzić bardziej godne i komfortowe życie. Co więcej pomagają w utrzymaniu porządku w domu, organizują aktywności, które sprawiają pacjentom radość, oraz dbają o to, aby czuli się bezpieczni i kochani.
 
Rodziny osób ciężko chorych często same borykają się z wieloma wyzwaniami dnia codziennego. Dodatkowe obciążenie jakim jest opieka nad chorym potrafi wyczerpać fizycznie i emocjonalni. Dlatego należy pamiętać, że również dobro opiekunów jest ważne i zachowanie równowagi i odpoczynek. 

Jak być empatycznym i skutecznym wsparciem dla osób ciężko chorych? - R.D. Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM

Ten poradnik został stworzony, aby ułatwić komunikację zarówno z chorymi, jak i z samym sobą w roli opiekuna, podkreślając, jak ważne jest dbanie o siebie, by móc efektywnie pomagać innym.

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • PTK

    Konferencja prasowa pt. „10/10? Podsumowanie roku w kardiologii”

    We wtorek, 3 grudnia o godz. 10.00, zapraszamy na konferencję prasową nt. mijającego roku w kardiologii oraz wyzwań, które przed nią. Poznamy perspektywę ekspertów, Ministerstwa Zdrowia oraz pacjentów. Transmisja m.in. w Serwisie Zdrowie.

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko drugiego nowotworu

  • PAP/P. Werewka

    Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

    Po zabiegu wspomaganym przez robota medycznego Rosa, 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego. Do domu wyszedł w pierwszej dobie po operacji. Jeszcze niedawno, kiedy nie było takich robotów, musiałby spędzić w szpitalu około tygodnia.

  • Ratownik medyczny: na polu walki nikt się nie przejmuje bakteriami

  • Dekalog zdrowych piersi