Czy psychoterapia zmienia mózg?

Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne. W tej dziedzinie w ostatnich latach naprawdę bardzo wiele się zmieniło. Coraz więcej osób sięga po psychoterapię. Czy może ona zmienić mózg?

Fot. CANVA
Fot. CANVA

Psychoterapia staje się coraz bardziej rozpoznawalną formą radzenia sobie z wieloma problemami, które mają korzenie nawet w dalekiej przeszłości. Coraz więcej osób nie boi się otwarcie mówić o swoich problemach psychicznych i o krokach podejmowanych w tej sprawie. Psychoterapia coraz częściej pojawia się też w mediach - mówią o niej bowiem gwiazdy ekranu, celebryci i osoby publiczne. A co konkretnie może zmienić psychoterapia?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to forma terapii. Zajmują się nią wykwalifikowani specjaliści - psychoterapeuci. Wcale nie jest łatwo zostać psychoterapeutą. To zawód dla osób, które mają odpowiednie predyspozycje oraz kwalifikacje zawodowe. Mogą go wykonywać te osoby, które mają wykształcenie wyższe - psychologiczne, socjologiczne, humanistyczne lub medyczne. Ponadto muszą ukończyć odpowiednią certyfikowaną szkołę, przejść przez okres praktyk i superwizji, by w końcu móc zacząć prowadzić własną praktykę. To wiele lat bardzo ciężkiej pracy nad zdobyciem wykształcenia.

Dzięki temu jednak psychoterapeuci dysponują wiedzą i warsztatem, by móc pomagać swoim pacjentom. Pracują w różnych nurtach psychoterapeutycznych i dobierają rozmaite narzędzia tak, by kompleksowo pomóc pacjentom uporać się z problemami - nawet tymi najbardziej złożonymi czy nawarstwionymi. Prowadzą też psychoedukację - zarówno pacjentów, którzy dotknięci są jakimiś problemami, schorzeniami czy zaburzeniami psychicznymi, jak i ich najbliższych. Psychoedukacja ma ogromny wpływ na ludzi, pozwala bowiem lepiej zrozumieć, z czym muszą się borykać osoby z rozmaitymi problemami psychicznymi.

Co może ci dać psychoterapia?

Jeśli nigdy nie uczestniczyłeś w psychoterapii, termin ten może brzmieć dość obco. Być może zastanawiasz się już nad podjęciem psychoterapii, ale nie do końca wiesz, czego się po niej spodziewać i w jaki sposób psychoterapia może ci pomóc.

Tego rodzaju obawy i wątpliwości są zrozumiałe - ludzki umysł z reguły boi się tego, czego nie zna. Dlatego warto zrobić rozeznanie w sytuacji. Psychoterapia może naprawdę podnieść komfort życia i pozwolić ci czerpać satysfakcję z tego, co cię otacza.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychoterapia-warszawa/.

Psychoterapia CoTam? To miejsce, w którym będziesz mógł rozwiać swoje wątpliwości i poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.

Pamiętaj jednak, że psychoterapeuta nie rozwiąże problemów za ciebie. Nikt ich nie rozwiąże za ciebie. To ty sam musisz rozwiązać swoje własne problemy. Psychoterapeuta może ci w tym wyłącznie pomóc i podążać z tobą trudną drogą. A co możesz zyskać dzięki psychoterapii?

Przepracowanie problemów

Każdy ma jakieś problemy, każdy musi się z czymś zmagać. Rozwód, utrata pracy, konieczność przeprowadzki, śmierć kogoś bliskiego, niska samoocena, poczucie odrzucenia, problemy z nawiązywaniem relacji - to tylko wierzchołek naprawdę ogromnej góry lodowej.

Jeśli czujesz, że zmagasz się z czymś, czego nie rozumiesz, z czymś, co cię przerasta i nie pozwala czerpać pełnej satysfakcji z życia, blokuje cię przed działaniem - psychoterapia może być czymś odpowiednim dla ciebie.

Poczucie własnej wartości

Fot. PAP/P. Werewka

Psychoterapia to nie rozmowa z przyjaciółką

Poczucie własnej wartości ma ogromne znaczenie, dlatego tak ważne jest to, by było utrzymywane na odpowiednim poziomie. Niestety, nie zawsze człowiek ma zdrowy poziom poczucia własnej wartości. Niska samoocena to bardzo poważny i - niestety - dość powszechny problem. Z zaburzeniami poczucia własnej wartości mogą też zmagać się ludzie z zaburzeniami osobowości - na przykład z osobowością narcystyczną czy histrioniczną i w wielu innych przypadkach.

Psychoterapia pozwala na rozpoczęcie prac na zdrową dawką pewności siebie. Nie jest to zadanie łatwe, nierzadko wymaga przepracowania wielu innych, złożonych problemów - z których istnienia początkowo można wręcz nie zdawać sobie sprawy. Jednak warto to wszystko zrobić.

Walka z chorobami i zaburzeniami

Zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe - a w tym wszystkim cały przekrój rozmaitych problemów o różnym stopniu nasilenia. To wszystko naprawdę bardzo mocno potrafi utrudnić życie. Czasami wręcz uniemożliwić zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest to, by otrzymać odpowiednią diagnozę i jak najszybciej rozpocząć walkę o zdrowe, lepsze życie.

W wielu tych przypadkach równolegle stosowana jest również farmakoterapia, jednak żeby rozwiązać problem u samych podstaw, sprawić, że zniknie i zminimalizować ryzyko nawrotu w przyszłości, potrzebna jest jednak psychoterapia. Leki są w stanie wytłumić objawy, jednak wcale nie sprawią, że znikną one całkowicie.

Poprawa na polu relacji z innymi ludźmi

Fot. PAP/P. Werewka

Kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa

Bezsenność, niemożność odczuwania radości, poprawianie nastroju za pomocą używek, ataki paniki, nadmierna podejrzliwość, apatia, wybuchy gniewu i złości, problemy z koncentracją… To jedne z licznych objawów, które warto skonsultować ze specjalistą: psychiatrą i/lub psychologiem. Specjaliści apelują, by nie zwlekać z udaniem się po pomoc. Kryzys psychiczny może dotknąć każdego.

Bez wątpienia człowiek potrzebuje w swoim życiu kontaktów z innymi, by czuć się szczęśliwym i spełnionym. Nie każdemu jednak nawiązywanie i podtrzymywanie relacji przychodzi z łatwością. Czasami na drodze stają rozmaite problemy - depresja, fobia społeczna, nieśmiałość, brak asertywności, brak prawidłowych wzorców na temat tego, jak wygląda zdrowa relacja - problemów może być naprawdę wiele.

Podczas psychoterapii można pracować nad sobą, uczyć się zdrowych wzorców nawiązywania relacji, przełamywać swoje bariery i podjąć trening umiejętności społecznych, czy wykształcić w sobie asertywność, która też pomoże w nawiązywaniu zdrowych relacji z innymi.

Pomoc w osiąganiu celów

Być może chciałbyś coś osiągnąć, jednak czujesz, że coś wewnątrz cię blokuje. Może to strach, brak motywacji czy niska samoocena. Powodów nierozwijania swojego pełnego potencjału może być naprawdę wiele. Usunięcie w głowie tych barier może naprawdę pomóc.

Dzięki psychoterapii możesz lepiej zrozumieć siebie, poznać siebie i rozwinąć swój potencjał w sposób, który jeszcze przed podjęciem terapii wydawał ci się zupełnie niemożliwy.

Czy psychoterapia zmienia mózg?

Psychoterapia z pewnością wpływa na umysł człowieka. I jeśli jest on odpowiednio zmotywowany do działania i podjęcia pracy nad sobą, może przynieść mu mnóstwo korzyści i odmienić jego życie na lepsze. Jednak czy zmianom ulega sam mózg?

Odpowiedź może wydać ci się zaskakująca. Naukowcy od dawna pochylają się nad tą kwestią i dotarli do naprawdę interesujących wniosków. Otóż, zgodnie z wynikami podjętych w tym temacie badań, psychoterapia faktycznie ma wpływ na mózg. Może wzmacniać pewne połączenia nerwowe, które występują w mózgu. Może też pomagać w przywróceniu naturalnego, zdrowego środowiska biochemicznego, które występuje w mózgu.

Ludzki umysł ma jeszcze wiele tajemnic i z pewnością niejednokrotnie jeszcze zaskoczy naukowców. Na tym etapie wiadomo już jednak, że psychoterapia jest w stanie niezwykle pozytywnie wpłynąć na człowieka. Dlatego jeśli wahasz się, czy jest to coś odpowiedniego dla Ciebie, umów się na wizytę, zadaj swoje pytania, rozwiej swoje wątpliwości i rozpocznij pracę nad lepszym rozdziałem swojego życia.

Więcej na https://psychoterapiacotam.pl/ 

Źródło informacji: psychoterapiacotam.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy