Samobójstwa: jak można im zapobiegać?

Liczba śmiertelnych zamachów na własne życie od kilku lat utrzymuje się w Polsce na zbliżonym poziomie: około 5,2 tys. rocznie. Nie zmieniła tego nawet pandemia! Eksperci przekonują jednak, że tych niepotrzebnych śmierci i jednocześnie wielkich ludzkich tragedii, może być w naszym kraju znacznie mniej. O tym, jak można zapobiegać samobójstwom będziemy rozmawiać 25 sierpnia o godzinie 11.00 z psychiatrą dr Iwoną Koszewską. Wywiad będzie można obejrzeć na żywo, na stronie głównej zdrowie.pap.pl.

Grafika: PAP
Grafika: PAP

Zapobieganie samobójstwom jest sierpniowym tematem miesiąca w Serwisie Zdrowie. Z tej okazji ukazały się już na naszym portalu trzy teksty, a wkrótce opublikujemy dwa kolejne. Na tym jednak nie koniec – w tym tygodniu odbędzie się też webcast Serwisu Zdrowie z cyklu „Eksperckie rozmowy PAP”, poświęcony tej właśnie tematyce. 

W najbliższą środę 25 sierpnia o godzinie 11.00 gościem Serwisu Zdrowie będzie psychiatra dr Iwona Koszewska, która kieruje Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, działającym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-25. Wspomniane biuro zostało niedawno utworzone w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Rozmowa, którą będzie można śledzić na żywo na stronie głównej Serwisu Zdrowie, będzie dotyczyć przede wszystkim różnych sposobów i uwarunkowań zapobiegania samobójstwom, a także wiążącej się z nimi w naszej kulturze stygmatyzacji. 

Uwaga dziennikarze! W trakcie transmisji webcastu będzie możliwość zadawania pytań na żywo - w formie pisemnej, przy pomocy sesji Q&A realizowanej za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby, które chcą zadać pytanie ekspertce zapraszamy do zarejestrowania swojego uczestnictwa w wydarzeniu pod następującym linkiem: http://bityl.pl/1vbIg

Pytania można też nadsyłać już teraz - na adres redakcji Serwisu Zdrowie: zdrowie@pap.pl.

Do tej pory w ramach tematu miesiąca ukazały się na łamach Serwisu Zdrowie następujące teksty dotyczące epidemiologii oraz profilaktyki samobójstw:  

Samobójstwa w Polsce – ich liczba nie rośnie, ale skala problemu pozostaje duża

Powstał kompleksowy program prewencji samobójstw

Samobójstwa po 60-tce: ukryty problem

Vik, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • RAK STOP - informacja prasowa

    Materiał promocyjny

    Jak ograniczyć śmiertelność z powodu raka piersi? Eksperci apelują o szerszy dostęp do nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i podkreślają emocjonalny wymiar choroby. 13 maja br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Profilaktyki Nowotworowej – RAK STOP, poświęcone jednemu z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Polsce: jak skutecznie zmniejszyć śmiertelność z powodu raka piersi i zachęcić kobiety do badań profilaktycznych. W gronie ekspertów i pacjentek wiele miejsca poświęcono potrzebie spersonalizowanego leczenia, roli testów wielogenowych oraz emocjonalnemu wymiarowi choroby, o którym wciąż mówi się zbyt rzadko.

  • Supermoce ludzkiego ciała

    W dzisiejszym świecie, gdzie klimatyzacja ratuje nas od upałów, a aspiryna od gorączki, łatwo zapomnieć, że nasze ciała to prawdziwe maszyny przetrwania. Zanim zbudowaliśmy domy, wytworzyliśmy ciepłe odzienie, zanim ktoś wpadł na pomysł centralnego ogrzewania – byliśmy zdani wyłącznie na nasze biologiczne możliwości. I właśnie tam, w głębi naszego ciała, ukryte są historie adaptacji tak niesamowitych, że brzmią niemal jak fantastyka naukowa.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP