Samobójstwa: jak można im zapobiegać?

Liczba śmiertelnych zamachów na własne życie od kilku lat utrzymuje się w Polsce na zbliżonym poziomie: około 5,2 tys. rocznie. Nie zmieniła tego nawet pandemia! Eksperci przekonują jednak, że tych niepotrzebnych śmierci i jednocześnie wielkich ludzkich tragedii, może być w naszym kraju znacznie mniej. O tym, jak można zapobiegać samobójstwom będziemy rozmawiać 25 sierpnia o godzinie 11.00 z psychiatrą dr Iwoną Koszewską. Wywiad będzie można obejrzeć na żywo, na stronie głównej zdrowie.pap.pl.

Grafika: PAP
Grafika: PAP

Zapobieganie samobójstwom jest sierpniowym tematem miesiąca w Serwisie Zdrowie. Z tej okazji ukazały się już na naszym portalu trzy teksty, a wkrótce opublikujemy dwa kolejne. Na tym jednak nie koniec – w tym tygodniu odbędzie się też webcast Serwisu Zdrowie z cyklu „Eksperckie rozmowy PAP”, poświęcony tej właśnie tematyce. 

W najbliższą środę 25 sierpnia o godzinie 11.00 gościem Serwisu Zdrowie będzie psychiatra dr Iwona Koszewska, która kieruje Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, działającym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-25. Wspomniane biuro zostało niedawno utworzone w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Rozmowa, którą będzie można śledzić na żywo na stronie głównej Serwisu Zdrowie, będzie dotyczyć przede wszystkim różnych sposobów i uwarunkowań zapobiegania samobójstwom, a także wiążącej się z nimi w naszej kulturze stygmatyzacji. 

Uwaga dziennikarze! W trakcie transmisji webcastu będzie możliwość zadawania pytań na żywo - w formie pisemnej, przy pomocy sesji Q&A realizowanej za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby, które chcą zadać pytanie ekspertce zapraszamy do zarejestrowania swojego uczestnictwa w wydarzeniu pod następującym linkiem: http://bityl.pl/1vbIg

Pytania można też nadsyłać już teraz - na adres redakcji Serwisu Zdrowie: zdrowie@pap.pl.

Do tej pory w ramach tematu miesiąca ukazały się na łamach Serwisu Zdrowie następujące teksty dotyczące epidemiologii oraz profilaktyki samobójstw:  

Samobójstwa w Polsce – ich liczba nie rośnie, ale skala problemu pozostaje duża

Powstał kompleksowy program prewencji samobójstw

Samobójstwa po 60-tce: ukryty problem

Vik, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku