Samobójstwa: jak można im zapobiegać?

Liczba śmiertelnych zamachów na własne życie od kilku lat utrzymuje się w Polsce na zbliżonym poziomie: około 5,2 tys. rocznie. Nie zmieniła tego nawet pandemia! Eksperci przekonują jednak, że tych niepotrzebnych śmierci i jednocześnie wielkich ludzkich tragedii, może być w naszym kraju znacznie mniej. O tym, jak można zapobiegać samobójstwom będziemy rozmawiać 25 sierpnia o godzinie 11.00 z psychiatrą dr Iwoną Koszewską. Wywiad będzie można obejrzeć na żywo, na stronie głównej zdrowie.pap.pl.

Grafika: PAP
Grafika: PAP

Zapobieganie samobójstwom jest sierpniowym tematem miesiąca w Serwisie Zdrowie. Z tej okazji ukazały się już na naszym portalu trzy teksty, a wkrótce opublikujemy dwa kolejne. Na tym jednak nie koniec – w tym tygodniu odbędzie się też webcast Serwisu Zdrowie z cyklu „Eksperckie rozmowy PAP”, poświęcony tej właśnie tematyce. 

W najbliższą środę 25 sierpnia o godzinie 11.00 gościem Serwisu Zdrowie będzie psychiatra dr Iwona Koszewska, która kieruje Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, działającym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-25. Wspomniane biuro zostało niedawno utworzone w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Rozmowa, którą będzie można śledzić na żywo na stronie głównej Serwisu Zdrowie, będzie dotyczyć przede wszystkim różnych sposobów i uwarunkowań zapobiegania samobójstwom, a także wiążącej się z nimi w naszej kulturze stygmatyzacji. 

Uwaga dziennikarze! W trakcie transmisji webcastu będzie możliwość zadawania pytań na żywo - w formie pisemnej, przy pomocy sesji Q&A realizowanej za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby, które chcą zadać pytanie ekspertce zapraszamy do zarejestrowania swojego uczestnictwa w wydarzeniu pod następującym linkiem: http://bityl.pl/1vbIg

Pytania można też nadsyłać już teraz - na adres redakcji Serwisu Zdrowie: zdrowie@pap.pl.

Do tej pory w ramach tematu miesiąca ukazały się na łamach Serwisu Zdrowie następujące teksty dotyczące epidemiologii oraz profilaktyki samobójstw:  

Samobójstwa w Polsce – ich liczba nie rośnie, ale skala problemu pozostaje duża

Powstał kompleksowy program prewencji samobójstw

Samobójstwa po 60-tce: ukryty problem

Vik, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – Kadr z filmu

    Fundacja LPP: działamy na rzecz poprawy życia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi

    Materiał promocyjny

    W Polsce młodzi ludzie borykają się z depresją, nie mają motywacji do działania, myślą o próbach samobójczych. Dlatego trzeba podejmować działania, żeby im pomóc – podkreślała Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP, podczas panelu na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Zentiva

    Polacy i stres: czy umiemy sobie z nim radzić?

    Materiał promocyjny

    Firma Zentiva, właściciel marki Persen, we wrześniu br. zleciła przeprowadzenie badań poziomu stresu wśród społeczeństwa. Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 70% Polaków zauważyło wzrost poziomu stresu w swoim życiu. Co trzecia osoba odczuwa go codziennie, a ponad połowa respondentów przyznaje, że ich metody na stres nie do końca działają. Tymczasem przewlekły stres może mieć poważne negatywne skutki zdrowotne i dlatego warto mu poświęcić szczególną uwagę w naszym życiu. Podejmując odpowiednie działania, możemy zredukować ryzyko wiążące się z ekspozycją na długotrwały stres.

  • Adobe Stock

    Zespół Münchhausena – chorzy na pokaz

    Dla atencji i współczucia niektórzy ludzie latami udają choroby, w tym poważne. Fałszują badania, okłamują lekarzy, sami różnymi metodami sobie szkodzą. Bywa, że zamiast siebie krzywdzą innych, na przykład swoje dzieci.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie