Samobójstwa: jak można im zapobiegać?

Liczba śmiertelnych zamachów na własne życie od kilku lat utrzymuje się w Polsce na zbliżonym poziomie: około 5,2 tys. rocznie. Nie zmieniła tego nawet pandemia! Eksperci przekonują jednak, że tych niepotrzebnych śmierci i jednocześnie wielkich ludzkich tragedii, może być w naszym kraju znacznie mniej. O tym, jak można zapobiegać samobójstwom będziemy rozmawiać 25 sierpnia o godzinie 11.00 z psychiatrą dr Iwoną Koszewską. Wywiad będzie można obejrzeć na żywo, na stronie głównej zdrowie.pap.pl.

Grafika: PAP
Grafika: PAP

Zapobieganie samobójstwom jest sierpniowym tematem miesiąca w Serwisie Zdrowie. Z tej okazji ukazały się już na naszym portalu trzy teksty, a wkrótce opublikujemy dwa kolejne. Na tym jednak nie koniec – w tym tygodniu odbędzie się też webcast Serwisu Zdrowie z cyklu „Eksperckie rozmowy PAP”, poświęcony tej właśnie tematyce. 

W najbliższą środę 25 sierpnia o godzinie 11.00 gościem Serwisu Zdrowie będzie psychiatra dr Iwona Koszewska, która kieruje Biurem ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, działającym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-25. Wspomniane biuro zostało niedawno utworzone w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Rozmowa, którą będzie można śledzić na żywo na stronie głównej Serwisu Zdrowie, będzie dotyczyć przede wszystkim różnych sposobów i uwarunkowań zapobiegania samobójstwom, a także wiążącej się z nimi w naszej kulturze stygmatyzacji. 

Uwaga dziennikarze! W trakcie transmisji webcastu będzie możliwość zadawania pytań na żywo - w formie pisemnej, przy pomocy sesji Q&A realizowanej za pośrednictwem platformy Zoom. Osoby, które chcą zadać pytanie ekspertce zapraszamy do zarejestrowania swojego uczestnictwa w wydarzeniu pod następującym linkiem: http://bityl.pl/1vbIg

Pytania można też nadsyłać już teraz - na adres redakcji Serwisu Zdrowie: zdrowie@pap.pl.

Do tej pory w ramach tematu miesiąca ukazały się na łamach Serwisu Zdrowie następujące teksty dotyczące epidemiologii oraz profilaktyki samobójstw:  

Samobójstwa w Polsce – ich liczba nie rośnie, ale skala problemu pozostaje duża

Powstał kompleksowy program prewencji samobójstw

Samobójstwa po 60-tce: ukryty problem

Vik, zdrowie.pap.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Materiał promocyjny

    O wprowadzenie do bilansu zdrowia dwulatka oceny obecności sygnałów mogących wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu - apelują konsultanci krajowi, klinicyści i eksperci, ponieważ tylko wczesne rozpoczęcie terapii może przynieść oczekiwane efekty. Potrzebne są też wytyczne dla placówek ochrony zdrowia i oświaty dotyczące ich współpracy, uprządkowania i wystandaryzowania ścieżki diagnostycznej.

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Adobe Stock

    Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

    Bilans dwulatka powinien zawierać ocenę rozwoju nie tylko fizycznego, psychoruchowego, ale także psychicznego. W gabinecie pediatry można wychwycić pewne symptomy, które mogą wskazywać na spektrum autyzmu. Do tego jednak potrzebna jest wiedza, ale także poszerzona obserwacja dziecka, głównie w kontekście zachowań społecznych, oraz narzędzie – wystandaryzowany kwestionariusz. To wszystko mogłoby się zmieścić w 15 minutach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę