Wzrost kompetencji cyfrowych to większa odporność seniorów na oszustwa

Współcześni przestępcy prześcigają się w pomysłach jak oszukiwać seniorów i wykorzystywać ich, najczęściej słabą umiejętność poruszania się w wirtualnym świecie. Dlatego warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez NASK na Światowy Dzień Seniora (14 października) i poznać najnowsze sztuczki internetowych złodziei i sposoby na odpierania ich ataków.

AdobeStock
AdobeStock

Żyjemy w czasach, gdy coraz więcej usług, takich jak bankowość czy administracja, przenosi się do internetu dlatego edukacja seniorów w zakresie cyberbezpieczeństwa jest kluczowa. Zadania tego podjęły się trzy instytucje: NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawski Instytut Bankowości które wspólnie przygotowały kompleksowy poradnik „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!”.

„Chcemy, aby święto seniorów było także momentem refleksji nad tym, jak ich wspierać w wyzwaniach związanych z nowymi technologiami. Wierzymy, że nasz poradnik pomoże seniorom z większą śmiałością i poczuciem bezpieczeństwa eksplorować internet. Edukacja cyfrowa chroni przed oszustwami, ale - co równie ważne - daje poczucie niezależności. Dzięki internetowi seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, mieć łatwy dostęp do informacji, pozostać w kontakcie z bliskimi i korzystać z różnych usług online, bez względu na wiek i stan zdrowia” – czytamy na stronie NASK wypowiedź Beaty Frankiewicz, ekspertki.

Rośnie liczba cyberprzestępstw

Z roku na rok rośnie liczba przestępstw związanych z nielegalną działalnością w internecie. Dotyka to coraz większej liczby osób, w tym także seniorów.
W 2023 roku w porównaniu do 2022 roku liczba oszustw komputerowych wzrosła dwukrotnie. Jest to wzrost z 35 tys. do 75 tys. przypadków. 

Zespół CERT Polska, który powstał w ramach NASK, tym roku zespół obsłużył już ponad 80 tys. incydentów bezpieczeństwa, przekraczając tym samym wynik zeszłoroczny. 

Szczególnie łatwym celem są seniorzy, którzy są słabo obeznani w poruszaniu się w wirtualnym świecie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2022 niemal 30 proc. osób w wieku 60-74 nigdy nie korzystało z internetu. A niski poziom kompetencji cyfrowych sprawia, że seniorzy stają się łatwym celem dla cyberoszustów. 

Jak wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości „Seniorzy w świecie cyfrowych finansów" 82 proc. proc. aktywnych cyfrowo seniorów korzysta z bankowości elektronicznej i 60 proc. używa bankowości mobilnej.  

Fot. PAP

Wskazówki, jak stworzyć otocznie bezpieczne dla seniorów

Co roku w kraju w Szwecji 1400 osób w starszym wieku umiera na skutek następstw obrażeń po upadkach, a 70 tysięcy potrzebuje długotrwałej opieki zdrowotnej. Co trzecia osoba po 65. roku życia jest narażona na upadek przynajmniej raz w roku.

„Z jednej strony ta otwartość seniorów na nowinki technologiczne cieszy, z drugiej zaś cyfrowy świat to również przestrzeń dla przestępców. Stąd, tak ważne jest dostarczanie tej grupie rzetelnej wiedzy o zagrożeniach, jakie mogą napotkać w sieci – podkreśla Aleksandra Czyrkowska, koordynatorka projektów edukacyjnych w Warszawskim Instytucie Bankowości.

Sprawdź, zanim klikniesz

Pamiętajmy, że przestępstwa popełniane z wykorzystaniem socjotechniki do której chętnie uciekają się oszuści, nie wymagają zaawansowanej wiedzy technicznej, ponieważ opierają się głównie na manipulacji i podstępie - piękne zdjęcia czy komunikaty zachęcające do „kliknięcia” powodują, że bez zastanowienia wchodzimy na strony stworzone przez oszustów, którzy podszywają się pod kogoś innego. Ich celem jest wyłudzenie danych, bądź nakłonienie do wykonania przelewu. Łatwo w ten sposób stracić oszczędności. 

Poradnik „Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!” podpowiada sposoby rozpoznawania oszustw internetowych, pokazuje jak sprawdzać autentyczność wiadomości, przedstawia dobre praktyki w ochronie danych. Seniorzy znajdą w nim wiele przykładów „z życia wziętych”, praktycznych porad, jak dbać o swoje dane w sieci oraz linków do dodatkowych źródeł, które pomogą bezpiecznie korzystać z internetu.

Warto zajrzeć!

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Załączniki

  • „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!”
    26.76 MB

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie

    Materiał promocyjny

    Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

  • zinkevych/Adobe Stock

    Fizjoterapia w opiece długoterminowej

    Pacjent w opiece długoterminowej wymaga indywidualnego podejścia. Proponujemy mu różne aktywności, które często wykorzystują nasze lub jego doświadczenie sportowe. Budujemy prawdziwą relację, choć dzieli nas jedno,dwa pokolenia – przyznaje Jakub Kaługa, fizjoterapeuta pracujący w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym.

  •  Adobe Stock/FotoArtist

    Cyfrowe technologie służą seniorom

    Przy odpowiednim użytkowaniu internetu, komputerów czy smartfonów, u osób starszych maleje ryzyko zaburzeń poznawczych i rośnie samodzielność – donoszą naukowcy. Badania z udziałem seniorów nie tylko przeczą koncepcji „cyfrowej demencji”, ale wręcz wskazują na możliwe korzyści kognitywne z nowych technologii.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP