Zastrzyk dla polskiej geriatrii

W ramach programu „Fundacja Biedronki dla polskiej geriatrii” trzy kolejne szpitale otrzymały darowizny finansowe na zakup sprzętu medycznego. Łączna wartość wsparcia tych placówek sięga 1,5 miliona złotych. W skali kraju pomoc otrzymało jednak już pięć ośrodków.

Fot. Fundacja Biedronki/A. Macewicz
Fot. Fundacja Biedronki/A. Macewicz

Obecnie wsparcie dostały: Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher w Warszawie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów oraz Stobrawskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Kup. 

Zgodnie z analizami GUS w Polsce spada liczba mieszkańców , a z drugiej strony wzrasta liczba seniorów, co oznacza, że społeczeństwo starzeje się. Rodzi to potrzebę zapewnienia zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej, odpornych na przyszłe wyzwania. W kontekście tych danych szczególnie ważne jest umacnianie podmiotów świadczących opiekę geriatryczną. 

Kto dostał wsparcie?

Narodowy Instytut Geriatrii i Reumatologii im. Eleonory Reicher w Warszawie otrzymał ponad 461 000 zł, dzięki którym otwarto Pracownię Aktywizacji i Rehabilitacji Seniorów. W pracowni pacjenci mogą korzystać m.in. z orbitreka, cykloergometru, piłek i taśm do ćwiczeń. Szpital wyposażony został w aparat do funkcjonalnej stymulacji magnetycznej. Urządzenie umożliwia bezbolesną stymulację głębokich tkanek w leczeniu schorzeń narządu ruchu oraz w terapii przeciwbólowej. Dzięki darowiźnie zakupiono również sprzęt okulistyczny, taki jak tonometr bezkontaktowy – jest to nowoczesne urządzenie diagnostyczne, które pozwala na szybki, precyzyjny oraz komfortowy dla pacjenta pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także autorefraktometr, umożliwiający komputerowe badanie wzroku.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Upadki u seniorów - jak im zapobiegać?

Co roku w Polsce upada ponad milion seniorów. To jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, a u osób powyżej 65 lat najczęstsza przyczyna śmiertelności. Wielokrotnie częstsza niż wypadki komunikacyjne – ostrzega Narodowy Instytut Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii.

– Dzięki programowi, pacjenci zamiast ćwiczyć w szpitalnym korytarzu, mają możliwość skorzystania z profesjonalnych porad fizjoterapeuty i nowoczesnego sprzętu w komfortowych warunkach. W Pracowni Aktywizacji i Rehabilitacji Seniorów prowadzone są ćwiczenia, których głównym celem jest zapobieganie konsekwencjom ograniczenia aktywności fizycznej towarzyszącym praktycznie każdej hospitalizacji pacjenta w starszym wieku. Prowadzone są ćwiczenia ukierunkowane na poprawę siły mięśniowej, a także zwiększenie sprawności funkcjonalnej i wydolności fizycznej naszych pacjentów. Ćwiczenia obejmują również reedukację koordynacji i równowagi, nieodzownych elementów profilaktyki upadków – mówi prof. dr hab. Tomasz Targowski, kierownik Kliniki i Polikliniki Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii. 

Wsparcie od Fundacji Biedronki otrzymało również Stobrawskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Kup. Ośrodek kupił m.in. platformę postulograficzną - innowacyjne urządzenie pozwalające na ocenę zaburzeń równowagi i jej  trening, by ograniczać ryzyko upadku seniorów, specjalny stół kardiologiczny do diagnozy omdleń oraz sprzęt do ćwiczeń – szyny do treningu stawów biodrowych, kolanowych i barkowych, które służyć będą poprawie funkcjonowania pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi. Na geriatrii pojawiły się też cztery nowe holtery EKG pozwalające mierzyć pracę serca seniorów przez 24h, a także materace przeciwodleżynowe. Wartość wsparcia to blisko 200 000 zł.

– Oddział Kliniczny Geriatrii w Szpitalu w Kup dysponuje 20 miejscami dla pacjentów w wieku senioralnym, a rocznie hospitalizuje tu ok. 500 osób. Dzięki hojności Fundacji Biedronki Stobrawskie Centrum Medyczne sp. z o.o. z siedzibą w Kup pozyskało sprzęt i wyposażenie, które w istotny sposób przyczyni się do poprawy warunków leczenia pacjentów-seniorów i do lepszego wykorzystania kwalifikacji, wiedzy i umiejętności  personelu Oddziału Klinicznego Geriatrii, celem osiągnięcia jeszcze lepszych niż dotychczas wyników leczenia. O potrzebach w zakresie leczenia pacjentów w wieku senioralnym świadczy fakt, że 20 łóżek, którymi dysponuje ww. oddział jest zajętych niemalże bez przerwy i niemalże w 100 proc. Nie mamy wątpliwości, że bezpośrednim beneficjentem w tym wypadku są pacjenci-seniorzy, a po stronie personelu naszego szpitala pozostanie satysfakcja z wykorzystywania nowoczesnego sprzętu i możliwości podnoszenia jakości opieki i stałego podnoszenia wyników leczenia – mówi Prezes Zarządu, Marek Drobik.

W programie bierze udział również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralny Szpital Weteranów, w którym dzięki darowiźnie (blisko 606 000 zł) zakupiono m.in. aparat USG, umożliwiający badanie przy łóżku pacjentów w ciężkim stanie, a także cztery kardiomonitory pozwalające na ocenę saturacji pacjenta i pomiar tętna z jednoczesnym zapisem EKG. Wsparcie finansowe umożliwiło również kupno 20 łóżek wyposażonych w materace przeciwodleżynowe, a także ssaka pneumatycznego z wózkiem, który umożliwia odsysanie pacjenta np. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Depresja seniora: niedostrzegane cierpienie

Nawet połowa osób po 65. roku życia może mieć objawy depresji. Na niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko jej rozwoju mamy często wpływ: to na przykład leczenie bólu czy podjęcie próby zmniejszenia poczucia osamotnienia starszej osoby.

– System opieki nad osobami starszymi musi być zorientowany na problemy zdrowotne osób w podeszłym wieku, w powiązaniu z ich problemami środowiskowymi i socjalnymi. Powinien całościowo oceniać i rozwiązywać problemy wieku podeszłego przy poszanowaniu odrębności biologicznych, psychicznych i społecznych tej fazy rozwojowej człowieka, by w efekcie zoptymalizować stan zdrowia osób starszych, ich samodzielność, a także poprawić jakość życia. Zadania te najlepiej realizowane są w ramach oddziału geriatrycznego. Oddział geriatryczny w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM-CSW funkcjonuje od 2012, i w ramach tego oddziału średnio rocznie hospitalizowanych jest 600-800 pacjentów, przy ogólnej liczbie hospitalizacji w szpitalu posiadającym 595 łóżek- 30 000 w ostatnich latach. Sprzęt, który był wykorzystywany w ramach oddziału geriatrycznego od samego początku stopniowo uległ zużyciu, dlatego możliwość wsparcia nowym wyposażeniem poprawi komfort pacjentów w wieku podeszłym podczas pobytu jak i poprawi efektywność pracy zespołu medycznego – mówi dr n. med. Robert Błaszczak.

Program „Fundacja Biedronki dla polskiej geriatrii” objął łącznie już pięć szpitali. Wśród ośrodków, które otrzymały dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego jest również Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach, a także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Tym samym wartość programu wynosi ponad 2 miliony złotych.

Źródło informacji prasowej: Fundacja Biedronki
 

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/P. Werewka

    Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

    Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

  • Adobe Stock

    Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

    Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

  • AdobeStock

    Wzrost kompetencji cyfrowych to większa odporność seniorów na oszustwa

    Współcześni przestępcy prześcigają się w pomysłach jak oszukiwać seniorów i wykorzystywać ich, najczęściej słabą umiejętność poruszania się w wirtualnym świecie. Dlatego warto zajrzeć do poradnika przygotowanego przez NASK na Światowy Dzień Seniora (14 października) i poznać najnowsze sztuczki internetowych złodziei i sposoby na odpierania ich ataków.

  • Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meriutum

    Nagroda Zaufania Złoty OTIS dla prof. dr hab. n. med. Piotra Jankowskiego i dr n. med. Małgorzaty Kupisz-Urbańskiej

    Materiał promocyjny

    Podczas I Konferencji „Medycyna z Diamentami 2024”, która odbyła się 5 listopada w Warszawie, organizowanej przez Świat Lekarza, zostały wręczone Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, przyznawane od 2004 roku dla wybitnych lekarzy, farmaceutów, dziennikarzy i organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku