Złote zasady opieki senioralnej

W Polsce co trzeci senior żyje samotnie. To głównie kobiety w wieku powyżej 75 lat. Wsparcie osób starszych to wyzwanie. O czym trzeba pamiętać? Dekalog zasad opieki senioralnej opracowali eksperci warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej wraz z zespołem Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Adobe Stock
Adobe Stock

Zrozum ograniczenia

Zrozum, że osoby starsze nie mogą poruszać się tak szybko, jak kiedyś i inaczej postrzegają świat. Bądź cierpliwy i okazuj zrozumienie dla ich potrzeb oraz ograniczeń.

Okazuj szacunek

Szacunek to fundament każdej relacji. Nie kpij, nie lekceważ ani nie obrażaj seniora. Pamiętaj, że to kruchy człowiek, który zasługuje na godne traktowanie.

Zadbaj o podstawowe potrzeby

Upewnij się, że senior regularnie się odżywia i pije odpowiednią ilość płynów. Pomagaj w utrzymywaniu higieny osobistej oraz zadbaj o czystość jego ubrań.

Aktywizuj społecznie

Zabieraj go na spacery, niech wychodzi z domu i niech ma kontakt z innymi ludźmi, odwiedzaj go, rozmawiaj, graj w gry, czytaj książki, słuchaj z nim muzyki, bądź. Nie pozwól, by był samotny.

Dopytaj o potrzeby

Nie zadowalaj się odpowiedzią, że niczego mu nie brakuje. Osoba starsza ma różnorodne potrzeby – fizyczne, psychiczne i duchowe – które należy zaspokoić.

Obserwuj zmiany zachowania

Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu seniora, które mogą wskazywać na depresję lub zaburzenia pamięci. Wczesna diagnostyka jest kluczowa.

Reaguj wcześnie

Bądź uważny i nie zwlekaj z wezwaniem lekarza, jeśli zauważysz objawy choroby u osoby starszej.

Konsultuj suplementy i leki

Nie kupuj suplementów diety i leków bez recepty bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Upewnij się, że senior regularnie przyjmuje zlecone leki oraz szczepionki.

Organizacja opieki

Nie pozostawiaj organizacji opieki nad niesamodzielnym seniorem pracownikom ochrony zdrowia. Nie porzucaj go w szpitalu. Jeśli potrzebujesz pomocy, poszukaj informacji o dostępnych opcjach wsparcia.

Pozwól na spokojne odejście

Kiedy przyjdzie czas seniora, pozwól mu odejść w spokoju i godności, otaczając go miłością i wsparciem.

****************************************************************************************

 

Jesteś osobą w kryzysie emocjonalnym, doświadczasz przemocy domowej, skontaktuj się

Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii"

22 668 70 00

116 123
całodobowa pomoc przeszkolonych specjalistów

 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock/Andrii

    Niewykorzystane możliwości leczenia choroby Parkinsona

    Materiał partnerski

    Sytuacja chorych z chorobą Parkinsona w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Pilotaż zawierający programu opieki koordynowanej nad pacjentem z chorobą Parkinsona, przygotowany już kilka lat temu, wciąż leży w ministerialnej szufladzie, a nowy plan finansowy dla programów lekowych w neurologii praktycznie zredukował możliwości leczenia chorych z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Są w leczeniu tej choroby pewne sukcesy, ale brakuje nam kompleksowego myślenia. Konieczne jest uporządkowanie systemu opieki nad tymi chorymi – apelowali specjaliści podczas debaty, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP z okazji Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona.

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

    W środku nocy budzi cię koszmar – serce wali, oddech przyspiesza, ciało zalewa zimny pot. Twój organizm jest w trybie alarmowym: gotowy do walki lub ucieczki. W takich momentach zrzucamy winę na „gadzi mózg” – prastary fragment układu nerwowego, który rzekomo przejmuje nad nami kontrolę w stresie. 

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • Hormony mniej znane

  • Wirusy opryszczki – globalny problem

  • AdobeStock

    Trendy na Tik-toku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to "nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością