Złote zasady opieki senioralnej

W Polsce co trzeci senior żyje samotnie. To głównie kobiety w wieku powyżej 75 lat. Wsparcie osób starszych to wyzwanie. O czym trzeba pamiętać? Dekalog zasad opieki senioralnej opracowali eksperci warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej wraz z zespołem Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Adobe Stock
Adobe Stock

Zrozum ograniczenia

Zrozum, że osoby starsze nie mogą poruszać się tak szybko, jak kiedyś i inaczej postrzegają świat. Bądź cierpliwy i okazuj zrozumienie dla ich potrzeb oraz ograniczeń.

Okazuj szacunek

Szacunek to fundament każdej relacji. Nie kpij, nie lekceważ ani nie obrażaj seniora. Pamiętaj, że to kruchy człowiek, który zasługuje na godne traktowanie.

Zadbaj o podstawowe potrzeby

Upewnij się, że senior regularnie się odżywia i pije odpowiednią ilość płynów. Pomagaj w utrzymywaniu higieny osobistej oraz zadbaj o czystość jego ubrań.

Aktywizuj społecznie

Zabieraj go na spacery, niech wychodzi z domu i niech ma kontakt z innymi ludźmi, odwiedzaj go, rozmawiaj, graj w gry, czytaj książki, słuchaj z nim muzyki, bądź. Nie pozwól, by był samotny.

Dopytaj o potrzeby

Nie zadowalaj się odpowiedzią, że niczego mu nie brakuje. Osoba starsza ma różnorodne potrzeby – fizyczne, psychiczne i duchowe – które należy zaspokoić.

Obserwuj zmiany zachowania

Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu seniora, które mogą wskazywać na depresję lub zaburzenia pamięci. Wczesna diagnostyka jest kluczowa.

Reaguj wcześnie

Bądź uważny i nie zwlekaj z wezwaniem lekarza, jeśli zauważysz objawy choroby u osoby starszej.

Konsultuj suplementy i leki

Nie kupuj suplementów diety i leków bez recepty bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Upewnij się, że senior regularnie przyjmuje zlecone leki oraz szczepionki.

Organizacja opieki

Nie pozostawiaj organizacji opieki nad niesamodzielnym seniorem pracownikom ochrony zdrowia. Nie porzucaj go w szpitalu. Jeśli potrzebujesz pomocy, poszukaj informacji o dostępnych opcjach wsparcia.

Pozwól na spokojne odejście

Kiedy przyjdzie czas seniora, pozwól mu odejść w spokoju i godności, otaczając go miłością i wsparciem.

****************************************************************************************

 

Jesteś osobą w kryzysie emocjonalnym, doświadczasz przemocy domowej, skontaktuj się

Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii"

22 668 70 00

116 123
całodobowa pomoc przeszkolonych specjalistów

 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod hasłem #zachowajchłodnągłowę zainaugurowała w Polsce kampanię KeepCool, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków fal upałów i zmian klimatycznych dla zdrowia. Kampania ma charakter paneuropejski i obejmuje działania informacyjne z poradami w zakresie zdrowia publicznego w mediach społecznościowych oraz materiały edukacyjne w wielu językach – również po polsku.

  • rys. Henryk Sawka

    Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

    Materiał promocyjny

    Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

  • AdobeStock

    Choroby przyzębia infekują cały organizm

    Problemy z dziąsłami mogą sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a z drugiej strony być objawem m.in. cukrzycy. Najnowsze badania wykazują również związek między zapaleniem przyzębia a zaburzeniami poznawczymi oraz demencją.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

    Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • Proste zasady na upalne dni

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP