Złote zasady opieki senioralnej

W Polsce co trzeci senior żyje samotnie. To głównie kobiety w wieku powyżej 75 lat. Wsparcie osób starszych to wyzwanie. O czym trzeba pamiętać? Dekalog zasad opieki senioralnej opracowali eksperci warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej wraz z zespołem Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Adobe Stock
Adobe Stock

Zrozum ograniczenia

Zrozum, że osoby starsze nie mogą poruszać się tak szybko, jak kiedyś i inaczej postrzegają świat. Bądź cierpliwy i okazuj zrozumienie dla ich potrzeb oraz ograniczeń.

Okazuj szacunek

Szacunek to fundament każdej relacji. Nie kpij, nie lekceważ ani nie obrażaj seniora. Pamiętaj, że to kruchy człowiek, który zasługuje na godne traktowanie.

Zadbaj o podstawowe potrzeby

Upewnij się, że senior regularnie się odżywia i pije odpowiednią ilość płynów. Pomagaj w utrzymywaniu higieny osobistej oraz zadbaj o czystość jego ubrań.

Aktywizuj społecznie

Zabieraj go na spacery, niech wychodzi z domu i niech ma kontakt z innymi ludźmi, odwiedzaj go, rozmawiaj, graj w gry, czytaj książki, słuchaj z nim muzyki, bądź. Nie pozwól, by był samotny.

Dopytaj o potrzeby

Nie zadowalaj się odpowiedzią, że niczego mu nie brakuje. Osoba starsza ma różnorodne potrzeby – fizyczne, psychiczne i duchowe – które należy zaspokoić.

Obserwuj zmiany zachowania

Zwracaj uwagę na zmiany w zachowaniu seniora, które mogą wskazywać na depresję lub zaburzenia pamięci. Wczesna diagnostyka jest kluczowa.

Reaguj wcześnie

Bądź uważny i nie zwlekaj z wezwaniem lekarza, jeśli zauważysz objawy choroby u osoby starszej.

Konsultuj suplementy i leki

Nie kupuj suplementów diety i leków bez recepty bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Upewnij się, że senior regularnie przyjmuje zlecone leki oraz szczepionki.

Organizacja opieki

Nie pozostawiaj organizacji opieki nad niesamodzielnym seniorem pracownikom ochrony zdrowia. Nie porzucaj go w szpitalu. Jeśli potrzebujesz pomocy, poszukaj informacji o dostępnych opcjach wsparcia.

Pozwól na spokojne odejście

Kiedy przyjdzie czas seniora, pozwól mu odejść w spokoju i godności, otaczając go miłością i wsparciem.

****************************************************************************************

 

Jesteś osobą w kryzysie emocjonalnym, doświadczasz przemocy domowej, skontaktuj się

Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii"

22 668 70 00

116 123
całodobowa pomoc przeszkolonych specjalistów

 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Hipoteza babci, czyli po co ludzkości menopauza

    Człowiek jest jednym z nielicznych gatunków, u których występuje zjawisko menopauzy. Jak podejrzewają naukowcy, kobiety w połowie życia tracą zdolności rozrodcze po to, by opiekować się swoimi wnukami. Zwiększa to szanse, że także one będą mogły przekazać swoje geny kolejnym pokoleniom. 

  • Pixabay

    Zdrowie psychiczne bez granic wieku

    Materiał partnerski

    Wydłużanie okresu aktywności zawodowej sprawia, że na rynku pracy jest coraz więcej seniorów, a to stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Zdrowie psychiczne oraz radzenie sobie ze stresem przez starszych pracowników to istotne aspekty, które mają wpływ na ich zdolność do kontynuowania pracy. *

  • AdobeStock

    Szykują się zmiany w szczepieniach dla dorosłych

    Choć coraz więcej mówi się o konieczności szczepień dorosłych, zwłaszcza seniorów i osób z grup ryzyka, to wciąż są bariery, które sprawiają, że dla wielu osób dostęp do szczepień jest utrudniony. Eksperci liczą w tej kwestii na przełom w nadchodzącym 2025 r.

  • PAP/P. Werewka

    Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

    Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Najbardziej długowieczne są Hiszpanki, a najmniej Bułgarki. W Polsce największą szansę na długie życie mają mieszkanki wschodnich i południowo-wschodnich województw.

NAJNOWSZE

  • visualpoint/Adobe

    Wyzwania dla kolan: mobilność i stabilność

    Staw kolanowy odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu, zapewniając nam zarówno mobilność, jak i stabilność. Ze względu na swoje położenie, budowę i funkcję, kolano jest podatne na wiele różnych chorób i urazów, które mogą poważnie uprzykrzyć życie.

  • Hipoteza babci, czyli po co ludzkości menopauza

  • Alzheimer i demencja – nie tylko genetyka

  • Nie zmarnuj szansy na pomoc

  • Atak paniki to jak utrata zmysłów

  • Adobe Stock

    Sekret dobrej laktacji i pielęgnacja noworodka

    Narodziny dziecka to ogromne przeżycie, ale nie koniec wyzwań. Mimo że dostęp do informacji oraz odpowiednich produktów jest bez porównania lepszy niż dawniej, to pierwsza kąpiel, zmiana pieluchy czy choroba noworodka mogą wystawić nas na próbę. Rad w tym temacie udziela Jolanta Paszczuk, pielęgniarka Oddziału Neonatologii w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

  • Detoks dopaminowy – prawdy i mity

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą