-
Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych
Osoby starsze często twierdzą, że są już nikomu niepotrzebne. To wielki błąd, bo są skarbnicą wartości, umiejętności, które mogą przekazać młodszym. Co zrobić, by tego nie zmarnować? Wystarczy pomysł, niekoniecznie dopięty na ostatni guzik, bo od tego są eksperci, by wspólnie go dopracować w „Generatorze Innowacyjności”. Co to za inicjatywa i jakie znaczenie ma magia międzypokoleniowa opowiada Lucyna Kicińska, pedgagożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
7 minut czytania -
Amerykańskie standardy w polskich DPS-ach - nowa jakość opieki nad seniorami
Materiał promocyjnyRozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu - takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce.
5 minut czytania -
Podrzucanie pacjentów do szpitali na święta. Czyżby?
Z pewnością szpital nie może być przechowalnią osób schorowanych, często starszych, szczególnie w święta. Kampania społeczna #WspólneŚwięta, której celem jest uwrażliwienie na ten problem porusza jeden aspekt szerszego zjawiska: niewydolnego systemu opieki nad osobami w podeszłym wieku i z różnych przyczyn niepełnosprawnymi. Przy czym trzeba zastrzec, że inicjatorzy kampanii nie mają badań obiektywnie mierzących rzeczywistą skalę "podrzucania" przez bliskich swoich, często w złym stanie zdrowia i niesamodzielnych podopiecznych do szpitali.
10 minut czytania -
Dać sobie odpocząć od opieki nad bliskim
Wbili łopatę w lutym 2022, a 1 września 2023 r. przyjęli pierwszego podopiecznego. W tak krótkim czasie powstały trzy budynki Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. To inicjatywa Fundacji Hospicyjnej. Podopieczni nie chcą wyjeżdżać, ich opiekunowie mają bodaj pierwsze od lat wakacje i nie mogą się nadziwić zmianom zachowania podopiecznych po powrocie do domu. Nad tym sukcesem wisi znak zapytania: jak będzie z ciągłością finansowania?
9 minut czytania -
Jakby dostali nowe życie
Starsza pani idzie korytarzem i radośnie podśpiewuje, pan pcha swój balkonik i pyta figlarnie: chcesz, to cię podwiozę? Są wśród swoich, radośni, szczęśliwi, mają ok. 80 lat, niektórzy mniej, inni więcej. Wcześniej ćwiczyli jedynie kciuk, przerzucając samotnie kanały w TV. Wsparcie domów opieki medycznej powinno być standardem w każdej gminie. Liczba mnoga uzasadniona. Bo od demografii nie uciekniemy - coraz więcej seniorów wokół nas.
8 minut czytania -
Opiekunowie rodzinni osób starszych - zagrożeni wypaleniem i depresją
Opieka nad bliską osobą starszą w wielu przypadkach wymaga reorganizacji własnego dotychczasowego życia. Wymusza zmianę codzienności osób wspierających i modyfikację praktycznie wszystkich planów. Najczęściej to żmudna praca - obciążająca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Opiekunowie rodzinni są szczególnie zagrożeni depresją, a ma ona w tym przypadku swoją specyfikę. Można jednak w tej sytuacji podjąć próbę poszukania wsparcia i pomocy.
Dr Joanna Szczuka, psycholog7 minut czytania -
Przemoc wobec osób starszych. Najczęściej ze strony opiekuna
W 2015 roku 43 proc. ankietowanych Polaków przyznało, że zna przypadek stosowania przemocy wobec osoby starszej. To prawdopodobnie czubek góry lodowej – wiele tych przypadków nigdy nie wychodzi na światło, bo dzieje się w zaciszu domu, gdzie mieszka starsza osoba ze swoim opiekunem. Sami seniorzy najczęściej skarżą się na przemoc psychiczną. Inną perspektywę mają z kolei przedstawiciele służb medycznych czy pomocy społecznej.
Dr Joanna Szczuka, psycholog,8 minut czytania -
Jak opiekować się seniorem i nie zwariować
Opieka nad osobami starszymi to ciężka praca, obciążająca fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego często prowadzi u ich opiekunów do wypalenia i depresji. Dowiedz się, czy można tego uniknąć i dlaczego opiekun musi działać jak detektyw.
7 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
-
Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne