PracoDawca Zdrowia, czyli patenty na zdrowie pracownika

Bezpłatne szczepienia, spotkania z dietetyczką, konsultacje połączone z dermatoskopią, by ocenić pieprzyki, owoce w kuchni dostępne dla wszystkich, rowery do skorzystania podczas przerwy na lunch – tak między innymi dbają o zdrowie swoich pracowników niektóre firmy.

ilustracja środowiska pracy/Fot. PAP/P. Werewka
ilustracja środowiska pracy/Fot. PAP/P. Werewka

13 z 17, które się zgłosiły, zostało wyróżnionych w zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia konkursie PracoDawca Zdrowia.

Zdaniem specjalistów, podjęcie prozdrowotnych działań przez pracodawcę może zmniejszyć absencję w pracy wśród pracowników aż o 70 proc.! Ministerstwo Zdrowia postanowiło zachęcić pracodawców do szerszego stosowania tej metody pokazując jako przykład tych, którzy już to robią.

- Liczymy, że kolejne edycje przyciągną znacznie więcej firm chcących pochwalić się swoim podejściem do pracowników. Zachęcamy do zgłaszania się – mówi jeden z jurorów, Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. 

Konkurs "PracoDawca Zdrowia" jest jedną ze składowych kampanii promocji zdrowia profilaktyki i nowotworów „Planuję długie życie”. Misją projektu jest profilaktyka zdrowotna m.in. poprzez zgłaszanie się na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych, w szczególności nowotworów.

Fot. PAP

Ergonomia - ważny element stanowiska pracy

Wady postawy, bóle kręgosłupa, pleców, szyi oraz problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre problemy zdrowotne, do których przyczynia się niewłaściwie urządzone stanowisko pracy. Jak uczynić nasze biura bardziej przyjaznymi dla zdrowia? Sprawdź co w tym temacie radzą eksperci.

- Od zdrowia 17 milionów czynnych zawodowo osób zależy kondycja zdrowotna całego kraju. Chcemy, aby za wzrostem długości życia szła również jego jakość. W okresie aktywności zawodowej i po niej chcemy, aby Polacy cieszyli się zdrowiem i samodzielnie funkcjonowali – mówił podczas konferencji podsumowującej pierwszą edycję konkursu przedstawiciel kapituły dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

W pracy spędzamy większość dnia, tygodnia, miesiąca. A skoro tak, to trudno o lepsze miejsce na wprowadzanie zasad zdrowotnych. 

- Trzy proste zalecenia: codzienny ruch, spożywanie warzyw i owoców oraz regularne wykonywane badań profilaktycznych, wydają się być proste, a wiemy, jak dużo energii trzeba poświęcić by wpoić sobie i innym te zasady – mówił podsekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia, Sławomir Gadomski. Dlatego ministerstwo chce nagradzać tych, którzy wspierają swoich pracowników  w dążeniu do zdrowia.

Zdrowy pracownik to korzyść dla wszystkich

- Kierujemy się maksymą, że zdrowie pracownika i dobro placówki są ze sobą nierozerwalnie połączone, dlatego organizujemy szereg działań prozdrowotnych dla swoich pracowników. Zatrudniamy ponad 1000 osób i ich zdrowie w oczywisty sposób przekłada się na nasze koszty. Przy tak dużej liczbie osób i zadań do wykonania nie możemy sobie pozwolić, aby nasi pracownicy chorowali. Krótko mówiąc: zdrowy pracownik to nasza korzyść – mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Do najważniejszych działań prozdrowotnych podejmowanych w placówce, którą kieruje, należą programy profilaktyczne. Szpital oferuje swoim pracownikom bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne, a także  kolposkopię czy kolonoskopię. Zainteresowani – a jest ich coraz więcej – mogą skorzystać z dofinansowania do klubów fitness. 

Adobe Stock/Stanisław Błachowicz

Dieta ma duży wpływ na wyniki w pracy

Podpowiadamy, co należy jeść i pić, żeby poprawić swoje samopoczucie, zwiększyć efektywność i ograniczyć liczbę absencji chorobowych w pracy.

W szpitalu w Ostrołęce funkcjonuje też system szczepień – pracownicy mogą za darmo zaszczepić się przeciwko grypie, a od niedawna także przeciwko odrze. 

- Mamy około 800 pracowników medycznych, więc to jest duży koszt dla pracodawcy, ale przecież każdy z nich codziennie styka się z chorymi, z których każdy jest potencjalnym zakażonym. Zwłaszcza taki pracodawca jak my powinien dbać nie tylko o zdrowie wszystkich innych, ale także swoich pracowników – uważa dyrektor ostrołęckiej placówki.

Jury oceniało działania profilaktyczne pracodawców podejmowane na rzecz zdrowia, ale zwracało uwagę również na działania edukacyjne, takie jak pogadanki, spotkania ze specjalistami (np. dietetykami), tworzenie własnych materiałów, a także wychodzenie do lokalnych społeczności czy rodzin pracowników. 

- Liczy się, co pracodawca robi ponad przeciętność, ponad to czego wymaga od niego prawo, co zapewnia fundusz socjalny – przyznaje Szymon Chrostowski. 

Liczą się konkrety

Wiele firm twierdzi, że sporo robi dla swoich pracowników, ale jak się temu przyjrzeć, to tak naprawdę niewiele się u ich dzieje. 

- Tymczasem firmy, które zgłosiły się do konkursu, pokazują konkrety: zorganizowaliśmy warsztaty z dermatoskopii, spotkanie z dietetyczką, uczestniczyło w nich 150 osób – podkreśla minister Gadomski.

Fot. PAP

Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

Większość z nas za biurkiem siedzi nie tylko nieprawidłowo, ale przede wszystkim za długo. Konsekwencje? Spięty kark, ból pleców, nadgarstka, a nawet...depresja. "Obrywają" mięśnie i kręgosłup. Dlatego nawet jeśli regularnie trenujesz, zrób sobie co godzinę krótką przerwę, wykonaj kilka prostych ćwiczeń.

- Staramy się, aby każdego miesiąca działo się coś nakierowanego na zdrowie pracowników: organizujemy badania skóry z kontrolą pieprzyków, spirometrię, badania oftalmologiczne (ocena zmian w  gałce ocznej), mieliśmy konsultacje kardiologiczne i neurologiczne, sprawdzaliśmy ergonomię stanowiska pracy – wymienia Marta Just z firmy farmaceutycznej Sandoz Polska.

Ale na tym nie koniec.

- Mnie najbardziej podobają się te małe rzeczy, które na co dzień poprawiają jakość naszego życia, a potem okazują się być ważne w ogólnym rozrachunku. Dlatego na każdym piętrze przy windzie nakleiliśmy informacje: „Idź na nogach, nie korzystaj stale z windy”, kilka razy w tygodniu w kuchni wystawiamy owoce dla naszych pracowników. Staramy się też dawać przykład: ja nie jeżdżę do pracy samochodem, lecz przychodzę do pracy na piechotę, niektórzy moi koledzy jeżdżą na rowerach. Zakupiliśmy też rowery dla naszych pracowników, aby mogli z nich korzystać podczas pracy, np. podjechać na nich lunch zamiast brać auto – mówi Piotr Opioła, dyrektor ds. zarządzania portfelem, rozwoju biznesu i nowych wprowadzeń w firmie Sandoz.

Minister ma nadzieję, że pracodawcy zdrowia staną się katalizatorami pomysłów.

- Czasem małych, ale takie też mają dla nas znaczenie. Wiele firm wspiera sport, a można to robić nie tylko poprzez karty multisport, ale organizując sekcje sportowe, spotkania grupy pracowników, którzy wspólnie trenują. Do tego czasem nawet nie trzeba wsparcia finansowego, tylko pomysłu, zachęty. Na takie rzeczy też patrzymy – podpowiada minister.

Absencja w pracy to konkretne koszty

Chodzi bowiem o to, by promować prozdrowotne postawy. Naukowcy już dawno udowodnili, że nadwaga, brak ruchu, stres nie mówiąc już o paleniu tytoniu to czynniki typowo kancerogenne i to od ich wyeliminowania powinniśmy zacząć. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Biurowe zagrożenie dla zdrowia to… słodycze

Brytyjscy dentyści za pośrednictwem BBC ostrzegli przed „ciasteczkową kulturą miejsca pracy”, która sprzyja powstawaniu problemów zdrowotnych.

- To baza, na której powinniśmy budować, coś na czym pracodawcom powinno zależeć, bo przecież każdy dzień absencji na trudnym rynku to strata dla pracodawców – mówi minister Gadomski.
Specjaliści wyliczyli, że średnia absencja chorobowa pracownika to ubytek i dla PKB, i dla pracodawcy - w ciągu roku absencja pracownika kosztuje pracodawcę 30 tys. zł. (wyliczenia nie obejmują kosztów wywołanych chorobą nowotworową).

Drugim celem Ministerstwa Zdrowia jest zwiększenie uczestnictwa w badaniach profilaktycznych, do czego stara się wykorzystać wszelkie możliwe sposoby. Zaangażowanie pracodawców do promowania postaw prozdrowotnych, choć wydaje się dość oczywiste - do tej pory nie było wykorzystywane. 

- Przede wszystkim ocenialiśmy, co pracodawca robi ponad przeciętność, ponad to czego wymaga od nich prawo czy gwarantuje fundusz socjalny. Kiedy ustawodawca nakazuje zorganizować strefy wolne od dymu, oni oprócz tego przygotowują ulotki na temat szkodliwości palenia. Nie tylko organizują bezpłatne szczepienia, ale prowadzą też działania edukacyjne, pogadanki - mówi Szymon Chrostowski.

Jego zdaniem pracodawca to pierwsza linia kontaktu z pracownikiem. Istotniejsza w tym kontekście niż lekarz pierwszego kontaktu, do którego docierają już wyselekcjonowani pacjenci – matki z dziećmi, seniorzy, osoby z  konkretnym problemem: katarem czy grypą.

- Pracodawca choćby poprzez to, że co miesiąc obsługuje pracownika, przygotowując dla niego dokumenty – może dotrzeć do każdego pracownika a także jego rodziny, to unikatowa możliwość. Musimy ja wykorzystać – podkreśla Chrostowski.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/pracodawcazdrowia

Wkrótce ma być kolejna edycja konkursu. Poniżej wyróżnione firmy, które „wykazały się ponadprzeciętną troską o zdrowie swoich pracowników”:

  1.  Adamed Pharma S.A.,
  2. BALTIC CLINIC Sp. z o.o.,
  3. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu,
  4. COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.,
  5. Główny Urząd Statystyczny,
  6. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
  7. Ministerstwo Środowiska,
  8. Roche Polska Sp. z o.o.,
  9. Sandoz Polska Sp. z o.o.,
  10. SITECH Sp. z o.o.,
  11. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
  12. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie,
  13. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B