Uważaj na fałszywe tweety

Fałszywe konta w serwisach społecznościowych stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą promować nieprawdziwe informacje na temat stylu życia, diety czy suplementów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Badania prowadzone w ostatnich latach coraz częściej wykazują, że wiele dyskusji w obszarze mediów społecznościowych, typu Facebook czy Twitter, jest napędzanych i modelowanych przez boty. Boty to komputerowe algorytmy sterujące fałszywymi kontami, publikujące posty i odpowiadające na posty innych, jak również przekazujące wiadomości realnych użytkowników dalej. W przeciwieństwie do ludzi boty nigdy się nie męczą i są na tyle inteligentne, by odpowiednio reagować na to, co się dzieje w sieci.

Mogą promować określone poglądy polityczne, idee związane ze stylem życia lub dowolne produkty. Zespół dr Jona-Patricka Allema z Keck School of Medicine (University of Southern California), postanowił sprawdzić w jaki sposób i na ile skutecznie boty są wykorzystywane na Twitterze do promowania tezy, że używanie papierosów elektronicznych pomaga ludziom rzucić palenie. Warto tu podkreślić, iż stwierdzenie to nie zostało poparte dostatecznie wiarygodnymi badaniami naukowymi.

Uwaga: mity medyczne mogą zabić! 

Internetowe boty złapane na gorącym uczynku

W ramach swoich badań, zespół dr Allema przeanalizował 2.2 miliony tweetów związanych z e-papierosami, które zostały opublikowane między 24 grudnia 2016 roku, a 21 kwietnia 2017 roku. Według uczonego, dzięki tej pracy po raz pierwszy w historii udało się przyłapać boty na gorącym uczynku, w trakcie promowania niezdrowych zachowań.

Fot. PAP/Kuba Kamiński

Uwaga na diety z internetu!

Naukowcy odkryli, że w przypadku automatycznych algorytmów istnieje dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo niż przypadku ludzi, że będą one jednocześnie promować nowe produkty, jak i ideę, że e-papierosy umożliwiają ludziom rzucenie palenia. – Boty przekazują poradę zdrowotną, która nie została naukowo udowodniona. Wciąż trwa debata czy e-papierosy są użytecznym narzędziem pomagającym rzucić palenie, ale badania wykazują, że chemikalia zawarte w roztworze inhalacyjnym są szkodliwe. Naukowcy starają się ustalić czy używanie tego typu urządzeń uszkadza system oddechowy i sercowo-naczyniowy. Konkluzja: kłamstwo w sieci może wpływać na nasze zachowanie w realnym życiu – mówi dr Allem.

W trakcie analiz tweetów okazało się również, że boty często wzmacniały za pomocą własnych komentarzy działania innych ludzi. Kiedy ktoś pisał, ze rzucił palenie dzięki e-papierosom odpowiadały na tweeta przy pomocy hasztagów #rzućpalenie, #zdrowie, lansowały też nowe produkty.

Marketing w sieci a cyberchoroby

Według uczonego, aby przeciwdziałać promowaniu niezdrowych zachowań przez boty, władze powinny inicjować własne kampanie edukacyjne, podkreślające istniejące ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów.

- Jest tyle niezdrowych wyborów związanych ze stylem życia, które boty mogą promować. Nasze kolejne badania skupią się solariach, suplementach, modnych dietach i słodzonych cukrem napojach – mówi Allem.

Fot. PAP

Uważaj na podrabiane leki z internetu

Podrabiane leki to jedno z największych zagrożeń współczesnego handlu. Fałszywki wytwarzane są bez żadnego nadzoru medycznego i sanitarnego, niewiadome jest źródło pochodzenia wykorzystywanych w nich substancji, a ich zażywanie może narażać życie oraz zdrowie pacjentów.

Według uczonego, ludzie powinni być świadomi istnienia tych fałszywych profili w mediach społecznościowych. Tylko wtedy uda się przeciwdziałać ich działalności, bo niewątpliwie promowane przez nie tezy mogą mieć niebezpieczny wpływ na ludzkie zdrowie.

Tak naprawdę, te fałszywe profile są rodzajem podstępnie działającej reklamy, z której istnienia powinniśmy zdawać sobie sprawę.

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl )

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku