Uważaj na fałszywe tweety

Fałszywe konta w serwisach społecznościowych stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Mogą promować nieprawdziwe informacje na temat stylu życia, diety czy suplementów.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Badania prowadzone w ostatnich latach coraz częściej wykazują, że wiele dyskusji w obszarze mediów społecznościowych, typu Facebook czy Twitter, jest napędzanych i modelowanych przez boty. Boty to komputerowe algorytmy sterujące fałszywymi kontami, publikujące posty i odpowiadające na posty innych, jak również przekazujące wiadomości realnych użytkowników dalej. W przeciwieństwie do ludzi boty nigdy się nie męczą i są na tyle inteligentne, by odpowiednio reagować na to, co się dzieje w sieci.

Mogą promować określone poglądy polityczne, idee związane ze stylem życia lub dowolne produkty. Zespół dr Jona-Patricka Allema z Keck School of Medicine (University of Southern California), postanowił sprawdzić w jaki sposób i na ile skutecznie boty są wykorzystywane na Twitterze do promowania tezy, że używanie papierosów elektronicznych pomaga ludziom rzucić palenie. Warto tu podkreślić, iż stwierdzenie to nie zostało poparte dostatecznie wiarygodnymi badaniami naukowymi.

Uwaga: mity medyczne mogą zabić! 

Internetowe boty złapane na gorącym uczynku

W ramach swoich badań, zespół dr Allema przeanalizował 2.2 miliony tweetów związanych z e-papierosami, które zostały opublikowane między 24 grudnia 2016 roku, a 21 kwietnia 2017 roku. Według uczonego, dzięki tej pracy po raz pierwszy w historii udało się przyłapać boty na gorącym uczynku, w trakcie promowania niezdrowych zachowań.

Fot. PAP/Kuba Kamiński

Uwaga na diety z internetu!

Naukowcy odkryli, że w przypadku automatycznych algorytmów istnieje dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo niż przypadku ludzi, że będą one jednocześnie promować nowe produkty, jak i ideę, że e-papierosy umożliwiają ludziom rzucenie palenia. – Boty przekazują poradę zdrowotną, która nie została naukowo udowodniona. Wciąż trwa debata czy e-papierosy są użytecznym narzędziem pomagającym rzucić palenie, ale badania wykazują, że chemikalia zawarte w roztworze inhalacyjnym są szkodliwe. Naukowcy starają się ustalić czy używanie tego typu urządzeń uszkadza system oddechowy i sercowo-naczyniowy. Konkluzja: kłamstwo w sieci może wpływać na nasze zachowanie w realnym życiu – mówi dr Allem.

W trakcie analiz tweetów okazało się również, że boty często wzmacniały za pomocą własnych komentarzy działania innych ludzi. Kiedy ktoś pisał, ze rzucił palenie dzięki e-papierosom odpowiadały na tweeta przy pomocy hasztagów #rzućpalenie, #zdrowie, lansowały też nowe produkty.

Marketing w sieci a cyberchoroby

Według uczonego, aby przeciwdziałać promowaniu niezdrowych zachowań przez boty, władze powinny inicjować własne kampanie edukacyjne, podkreślające istniejące ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów.

- Jest tyle niezdrowych wyborów związanych ze stylem życia, które boty mogą promować. Nasze kolejne badania skupią się solariach, suplementach, modnych dietach i słodzonych cukrem napojach – mówi Allem.

Fot. PAP

Uważaj na podrabiane leki z internetu

Podrabiane leki to jedno z największych zagrożeń współczesnego handlu. Fałszywki wytwarzane są bez żadnego nadzoru medycznego i sanitarnego, niewiadome jest źródło pochodzenia wykorzystywanych w nich substancji, a ich zażywanie może narażać życie oraz zdrowie pacjentów.

Według uczonego, ludzie powinni być świadomi istnienia tych fałszywych profili w mediach społecznościowych. Tylko wtedy uda się przeciwdziałać ich działalności, bo niewątpliwie promowane przez nie tezy mogą mieć niebezpieczny wpływ na ludzkie zdrowie.

Tak naprawdę, te fałszywe profile są rodzajem podstępnie działającej reklamy, z której istnienia powinniśmy zdawać sobie sprawę.

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl )

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.Kmieciński/PAP

    Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

    Kolejne doniesienia mówią o tym, że relatywnie prosta i nieobciążająca pacjenta terapia z użyciem czerwonego światła może pomagać w różnych chorobach oczu – od tzw. jęczmieni czy gradówek, przez krótkowzroczność, aż po zwyrodnienie plamki żółtej. Ile w tym prawdy?

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

    Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt  starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jelita – czynna kolonia, kanalizacja i centrum dowodzenia

    Jelito cienkie i grube to autostrada biegnąca od żołądka po odbyt. Ale też droga łącząca ten organ z centrum dowodzenia – naszym mózgiem. Od zawartości i jakości dostarczanego nią towaru zależy nasz dobrostan. Czym tak naprawdę są jelita, jakich powinny mieć mieszkańców, by funkcjonowały bez zarzutu? Jak dbać o zdrowie jelit i dlaczego?

  • Adobe Stock

    Cukier równa się próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • zdj. AdobeStock

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży coraz większym problemem

    Liczba dzieci i nastolatków, które wymagają specjalistycznej pomocy w zakresie uzależnień rośnie. Nastolatki upijają się, sięgają po coraz mocniejsze alkohole, spożywają leki nasenne i godzinami przesiadują w internecie. A przecież używki mają destrukcyjny wpływ na rozwijający się układ nerwowy - alarmuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska krajowa konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy