Otyłe dzieci - jak im pomagać, a nie przeszkadzać?

Straszenie, naśmiewanie, wywoływanie poczucia winy - to nie są dobre sposoby motywowania otyłych dzieci do walki zbędnymi kilogramami. Nie tylko nie pomogą, ale zaszkodzą.

Grafika/PAP
Grafika/PAP

- Negatywne emocje sprzyjają ich „zajadaniu” i nie motywują do zmiany – podkreśla dr Anna Januszewska, psycholog z Instytutu Psychodietetyki. - Żeby zmienić swoje nawyki, trzeba mieć siłę, poczucie skuteczności, a temu sprzyjają pozytywne emocje.

Prof. Anna Fijałkowska, zastępca dyrektora ds. nauki Instytutu Matki i Dziecka podkreśla, że aż co trzeci polski 8-latek ma nadwagę lub otyłość. Tym samym wiele dzieci, nawet tych w najmłodszych klasach szkoły podstawowej, ma postawione przez dorosłych zadanie: schudnij. To nie takie łatwe.

- Często dzieje się tak, że rodzice oczekują, że dziecko zrobi to samo, że to jest takie proste. Wykupiłem karnet na basen, a on nie chodzi. Wykupiłem karnet na siłownię, raz poszedł, powiedział, że to mu się nie podoba. I dalej obwiniają dziecko za jego niepowodzenia. Na tym polega brak wsparcia. Wsparcie oznacza, że jesteśmy z dzieckiem – podkreśla dr Anna Jakubowska-Winecka, kierownik Zakładu Psychologii Zdrowia Centrum Zdrowia Dziecka.

Nadwaga wynika przede wszystkim ze złej diety oraz braku ruchu. Żeby jednak zmienić takie nawyki, potrzebne jest pozytywne wsparcie przede wszystkim ze strony rodziców. Jest to istotne tym bardziej, że otyłe dzieci często doświadczają ze strony rówieśników wyśmiewania, przezywania, a czasem wręcz przemocy.

- Dzieci z otyłością są często postrzegane przez rówieśników przez pryzmat swojej otyłości – podkreśla dr Jakubowska-Winecka. - Nie widzą całej złożoności fizycznej, psychicznej, tego rówieśnika. Widzą tylko to, że jest gruby. Taka osoba oczywiście mocno traci na atrakcyjności w gronie rówieśników. A co najgorsze, może się stać łatwą ofiarą rówieśników, przemocy ze strony rówieśników czy to słownej czy to na forach internetowych. Może być wyśmiewany, obgadywany.

Lato to dobry czas na zmiany. Jest dużo warzyw i owoców. Pogoda sprzyja aktywności fizycznej. Warto podjąć wyzwanie i zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny.

- Oczekiwałabym właśnie od rodziców, a nie od dzieci, że zmienią także swoje nawyki - mówi dr Jakubowska-Winecka. - Rodzic może bardzo dużo zrobić. Uświadamiając sobie swoją rolę, może powiedzieć: słuchaj, to może się razem zapiszemy na basen, to może od dzisiaj będziemy codziennie wieczorem biegać.

Psycholożka podkreśla, że motywuje jedna rzecz: sukces. Sukcesem jest każde osiągnięcie dobrze określonego celu.

- Cel nie może być sformułowany: „muszę schudnąć”. Cel musi być formułowany inaczej: „muszę zmienić na przykład menu kolacjowe czy śniadaniowe”. Jeśli to się uda, to jest sukces i to jest motywacja do dalszych zmian – mówi.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać