10 wskazówek, jak zapewnić bezpieczny dom osobie starszej

Do upadków osób starszych dochodzi najczęściej w domu – stanowią one aż 80 proc. w grupie wiekowej 85-89 lat. Ich konsekwencje są bardzo poważne, dlatego przeorganizowanie ich otoczenia pod kątem bezpieczeństwa jest konieczne.

Fotolia
Fotolia

Oto 10 wskazówek bezpiecznego domu:

1. Usunąć dywaniki, szczególnie miękkie, mające tendencję do zwijania się.

2. Oświetlenia ogólne należy uzupełnić punktowym, co ułatwi funkcjonowanie narządu wzroku. Nie żałować elektryczności, upadki kosztują więcej niż rachunki za energię; 65-letni człowiek potrzebuje czterokrotnie więcej światła niż 20-latek.

3. Usunąć zbędne bibeloty, by ułatwić dostęp do niezbędnych przedmiotów, np.: telefonu.

4. Kable i inne przedmioty na podłodze mogą okazać się pułapką.

5. Progi należy usunąć!

6. Domowe pantofle mają być na nogach, a nie leżeć gdzieś pod łóżkiem, bo ryzyko upadku jest bez nich większe.

7. Domowe pantofle powinny być podbite podeszwą, ratującą przed poślizgnięciem się.

8. Usunąć wannę, a zamiast niej korzystać z prysznica ze stołeczkiem.

9. Podłoga w łazience nie może być śliska, ewentualnie może być wyłożona antypoślizgowymi materiałami.

10. Uchwyt przy prysznicu pomoże zachować równowagę, gdy zakręci się w głowie!

Bardzo często do upadków dochodzi podczas wykonywania prostych czynności, typu: wymiana żarówek, zawieszanie firanek, sięganie po przedmioty z półek na sporej wysokości. Lepiej, żeby osoba starsza nie miała potrzeby wspinania się na stołeczki, stołki, drabiny – czynności tego wymagające powinny robić inne osoby.

Przedmioty potrzebne do codziennego użytku (naczynia, żywność, pościel, ubrania, książki) trzeba umieścić na wysokości, do sięgnięcia której nie jest potrzebne użycie stołka, drabiny czy taboretu.

Źródło: Edbom-Kolarz A, Marcinkowski JT. Upadki osób starszych - przyczyny, następstwa, profilaktyka, w: Hygeia Public Health 2011, 46(3): 313-318

 

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot.PTOF

    Amerykańskie standardy w polskich DPS-ach - nowa jakość opieki nad seniorami

    Materiał promocyjny

    Rozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu - takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce.

  • zdj. P.Werewka

    Menopauza ma związek ze spadkiem funkcji poznawczych?

    Wahania hormonalne występujące w czasie menopauzy mogą wiązać się z problemami z podejmowaniem decyzji, przyswajaniem i zapamiętywaniem informacji oraz koncentracją – wynika z badań przeprowadzonych przez brazylijskich naukowców.

  • zdj. P.Werewka

    Starzejemy się w dwóch momentach życia

    Starzenie się człowieka nie zachodzi w sposób stopniowy i liniowy. Naukowcy odkryli, że są dwa kluczowe momenty, w których następują przełomowe zmiany: w wieku 44 i 60 lat.

  • zdj. Pióro

    Utrata bliskiej osoby może być groźna dla zdrowia

    Kiedy umiera bliska osoba, cierpimy nie tylko psychicznie. Jak sugerują wyniki badań, doświadczeniu straty mogą towarzyszyć zaburzenia różnych czynności organizmu. Przeżywając żałobę warto więc sięgać po pomoc psychologiczną i wsparcie społeczne, ale także medyczne – przekonują naukowcy.

NAJNOWSZE

  • Fot.P.Werewka/PAP

    Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?

    Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.

  • Leczenie SIBO jak łuk triumfalny

  • Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

  • Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

  • Błędne koło uzależnienia od alkoholu

  • anihta/Adobe Stock

    Zaburzenia odżywiania – pustka i życie w czerni

    Zaburzenia odżywiania zabierają wszystko. To pustka i życie w czerni, bez znajomych i pasji – tak mówią osoby, które dzielą się swoimi doświadczeniami w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Fundację helpED. Psychoterapeutka Katarzyna Gaber-Kasprzyk wyjaśnia, kiedy w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że coś jest nie tak.

  • Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale

  • Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny