10 wskazówek, jak zapewnić bezpieczny dom osobie starszej

Do upadków osób starszych dochodzi najczęściej w domu – stanowią one aż 80 proc. w grupie wiekowej 85-89 lat. Ich konsekwencje są bardzo poważne, dlatego przeorganizowanie ich otoczenia pod kątem bezpieczeństwa jest konieczne.

Fotolia
Fotolia

Oto 10 wskazówek bezpiecznego domu:

1. Usunąć dywaniki, szczególnie miękkie, mające tendencję do zwijania się.

2. Oświetlenia ogólne należy uzupełnić punktowym, co ułatwi funkcjonowanie narządu wzroku. Nie żałować elektryczności, upadki kosztują więcej niż rachunki za energię; 65-letni człowiek potrzebuje czterokrotnie więcej światła niż 20-latek.

3. Usunąć zbędne bibeloty, by ułatwić dostęp do niezbędnych przedmiotów, np.: telefonu.

4. Kable i inne przedmioty na podłodze mogą okazać się pułapką.

5. Progi należy usunąć!

6. Domowe pantofle mają być na nogach, a nie leżeć gdzieś pod łóżkiem, bo ryzyko upadku jest bez nich większe.

7. Domowe pantofle powinny być podbite podeszwą, ratującą przed poślizgnięciem się.

8. Usunąć wannę, a zamiast niej korzystać z prysznica ze stołeczkiem.

9. Podłoga w łazience nie może być śliska, ewentualnie może być wyłożona antypoślizgowymi materiałami.

10. Uchwyt przy prysznicu pomoże zachować równowagę, gdy zakręci się w głowie!

Bardzo często do upadków dochodzi podczas wykonywania prostych czynności, typu: wymiana żarówek, zawieszanie firanek, sięganie po przedmioty z półek na sporej wysokości. Lepiej, żeby osoba starsza nie miała potrzeby wspinania się na stołeczki, stołki, drabiny – czynności tego wymagające powinny robić inne osoby.

Przedmioty potrzebne do codziennego użytku (naczynia, żywność, pościel, ubrania, książki) trzeba umieścić na wysokości, do sięgnięcia której nie jest potrzebne użycie stołka, drabiny czy taboretu.

Źródło: Edbom-Kolarz A, Marcinkowski JT. Upadki osób starszych - przyczyny, następstwa, profilaktyka, w: Hygeia Public Health 2011, 46(3): 313-318

 

 

 

 

ZOBACZ PODOBNE

  • rys. Henryk Sawka

    Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

    Materiał promocyjny

    Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

  • AdobeStock

    Choroby przyzębia infekują cały organizm

    Problemy z dziąsłami mogą sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a z drugiej strony być objawem m.in. cukrzycy. Najnowsze badania wykazują również związek między zapaleniem przyzębia a zaburzeniami poznawczymi oraz demencją.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

  • Medycyna podróży - wymóg współczesności

    Materiał promocyjny

    O medycynie podróży rozmawiamy z prof. Krzysztofem Korzeniewskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • Cukrzyca to maraton

  • Szybka reakcja może uratować życie

  • Triada w chorobach zakaźnych

  • Zwiastuny choroby nowotworowej – pewna złota zasada

  • AdobeStock

    Czasem in vitro to jedyna droga do dziecka

    Kobiety, które poddają się procedurze in vitro, są świadome trudności, z jakimi to się wiąże, ale też zmotywowane. Jeśli odstąpimy od leczenia, ciąży nie będzie; in vitro jest najskuteczniejszą metodą. Właściwie na pewnym etapie jedyną – mówi ginekolog Piotr Lachowski z Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP