Tag:
  • AdobeStock

    Bliznowce – bunt kolagenu i fibroblastów

    Bliznowce dla pacjentów stanowią poważny, choć przede wszystkim estetyczny problem. Naukowcy zaś spierają się, czy keloidy są nowotworami, czy też przyczyny niekontrolowanego rozrostu tkanki są zupełnie inne.

    4 minuty czytania
  • Fot.ninelutsk/Adobe Stock

    Zmywalny tatuaż. Tego składnika unikaj

    Wakacje to relaks, wolny czas i więcej odkrytego ciała, często ozdobionego tatuażem. Dla tych, którzy wolą mniej trwałe wzory na skórze, pozostaje tatuaż zmywalny. Przed jego wykonaniem warto upewnić się, czy nie zawiera on jednak mocno uczulającego składnika, np. parafenylenodiaminy, inaczej p-fenylenodiaminy lub skrótowo PPD, niegdyś określanej „sztuczną henną”. Lepiej wybrać hennę naturalną. Dlaczego? Czy można je gołym okiem rozróżnić?

    3 minuty czytania
  • Fot. InsideCreativeHouse/Adobe Stock

    Kiedy znamię staje się niebezpieczne?

    Na mapie naszego ciała jest całkiem sporo charakterystycznych punktów – znamion. Niektóre z nich wpisywane są do dowodu jako znaki szczególne. Niekiedy dodają urody – jak charakterystyczny pieprzyk na policzku Marlin Monroe. Czym są, kiedy mogą stać się groźne i jak często je kontrolować – wyjaśnia dr n.med. Monika Słowińska, dermatolog i wenerolog z Kliniki Dermatologii Wojskowego Instytutu Medycznego-PIB.

    dr n. med. Monika Słowińska, dermatolog – wenerolog i Klaudia Torchała
    6 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Blizny można leczyć

    Blizna bywa dla pacjenta problemem nie tylko kosmetycznym. Oprócz tego, że może powodować dyskomfort fizyczny związany z przykurczami, uczuciem ciągnięcia, bólem czy świądem, bywa też powodem stresu, niskiej samooceny, a nawet depresji.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Jak dbać o skórę, by najdłużej była młoda

    Wydawałoby się, że zamknięci w domu z powodu pandemii chronimy skórę przed szkodliwymi czynnikami. Niestety, nie jest tak. Brak świeżego powietrza i słońca sprawia, że nasza skóra jest wyjątkowo narażona na suchość czy ściągnięcie. Naszej cerze nie sprzyja też stres, a już całkiem źle, jeśli zaradzamy mu paleniem i niezdrowym jedzeniem.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Palenie papierosów a uroda: można zbrzydnąć

    Palenie szkodzi nie tylko płucom. Związki zawarte w dymie tytoniowym wpływają też na skórę i nie jest to wpływ korzystny. Nie chodzi tylko o to, że palacze szybciej się starzeją. Dowiedz się, co i jak w tytoniowym dymku wpływa na wygląd zewnętrzny. 

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Sposoby na odciski i pęcherze na stopach

    Każdy z nas czasem ma z nimi problem. Aby się pojawiły na stopach wystarczy założyć nowe lub źle dobrane buty, wybrać się na dłuższą wędrówkę albo przetańczyć całą noc - zwłaszcza na obcasach. Czy przekłuwać pęcherze? Jak pozbyć się odcisków? Sprawdź, co radzą specjaliści.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Wiemy, dlaczego tyjemy na zimę

    Komórki tłuszczowe kurczą się pod wpływem promieni słonecznych, co tłumaczy dlaczego chudniemy latem, a tyjemy zimą.

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/halfpoint

    Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

    Cukrzyca, którą zdiagnozowano u ponad 3 mln Polaków to choroba, która nieprawidłowo leczona daje wiele wielonarządowych powikłań. Dlatego nowoczesne terapie, choć kosztowne, trzeba traktować jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. I choć w diabetologii mamy ogromny postęp, to brakuje kilku ważnych rozwiązań, by za pięć lat leczyć ją na światowym poziomie. Dyskutowali o nich uczestnicy VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?