Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
18.07.2019 , 17:33 Aktualizacja: 19.07.2019, 16:10

Palenie papierosów a uroda: można zbrzydnąć

Wiktor Szczepaniak

Palenie szkodzi nie tylko płucom. Związki zawarte w dymie tytoniowym wpływają też na skórę i nie jest to wpływ korzystny. Nie chodzi tylko o to, że palacze szybciej się starzeją. Dowiedz się, co i jak w tytoniowym dymku wpływa na wygląd zewnętrzny. 

Fot. PAP/M. Kmieciński Fot. PAP/M. Kmieciński

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że skóra palaczy starzeje się o wiele szybciej niż skóra osób niepalących. Badacze z Case Western Reserve University w Cleveland przyjrzeli się w tym celu 79 parom bliźniaków w przedziale wiekowym 18-78 lat, w których jedno z rodzeństwa paliło papierosy od wielu lat, a drugie nie paliło ich w ogóle albo paliło je przynajmniej pięć lat krócej od pierwszego.

Poznaj 10 trików na rzucenie palenia

Każda z osób, które wzięły udział w tym badaniu, została poddana obserwacji przez specjalistów z The American Society of Plastic Surgeons (ASPS) – największej na świecie organizacji zrzeszającej chirurgów plastycznych. Co się okazało?

Stwierdzono, że osoby uzależnione od nikotyny miały znacznie więcej zmarszczek od swych niepalących braci i sióstr. Wieloletni nałogowi palacze mieli też obwisłą skórę na policzkach oraz worki pod oczami. Również w przypadku par bliźniaków, w których obydwie osoby były palące, stwierdzono, że stopień zniszczenia skóry był większy u tych, które paliły dłużej.

„Niech to da do myślenia palaczom, którzy przy następnej okazji będą kupować krem odmładzający, a zaraz potem paczkę papierosów” – czytamy na stronie internetowej jakrzucicpalenie.pl, działającej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. 

Dlaczego palenie papierosów szkodzi skórze  

Eksperci z amerykańskiej Mayo Clinic tłumaczą, że do przyspieszonego starzenia się skóry u nałogowych palaczy przyczyniają się następujące mechanizmy: 

  • nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry, co osłabia dopływ krwi do skóry i w konsekwencji jej zaopatrzenie w tlen, a także ważne składniki odżywcze, takiej jak np. witamina A,  
  • nikotyna oraz liczne substancje chemiczne występujące w dymie tytoniowym niszczą kolagen i elastynę, nadające skórze siłę i elastyczność
  • do powstawania zmarszczek na twarzy przyczynia się też regularne podgrzewanie skóry przez palące się papierosy, a nawet mimika twarzy podczas palenia (np. marszczenie warg podczas zaciągania się dymem i mrużenie oczu w celu uniknięcia dymu). 

10 lat regularnego palenia wystarczy do tego, żeby skóra zaczęła się starzeć szybciej, niż wynika to z jej wieku biologicznego, skutkując pojawieniem się zmarszczek i innych zmian. 

Warto jednak wiedzieć, że palenie niszczy nie tylko skórę twarzy. Eksperci ostrzegają, że przyczynia się także do przyspieszonego starzenia się i degeneracji  skóry na innych częściach ciała, m.in. na ramionach. 

Dowiedziono też, że długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy może mieć negatywny wpływ na wygląd i kondycję skóry także u „biernych palaczy”. 

Dodajmy, że na liście zagrożeń dla skóry wynikających z oddziaływania substancji zawartych w dymie tytoniowym są nie tylko zmarszczki. Toksyny i wolne rodniki powstające podczas spalania wyrobów tytoniowych mogą także wywoływać lub nasilać różne choroby skóry, w tym m.in. nowotworowe. 

„Dym tytoniowy zawiera około 4 tysiące szkodliwych substancji, z czego 60 stanowią związki rakotwórcze, których przenikanie, głównie drogami oddechowymi, ma wpływ na cały organizm, w tym także na stan skóry” – podkreślają autorzy artykułu naukowego poświęconego wpływowi palenia tytoniu na stan skóry, który został opublikowany w Przeglądzie Lekarskim. 

Zdrowie, uroda, pieniądze – czyli dlaczego warto rzucić palenie

Specjaliści ostrzegają, że skóra palących od dawna czterdziestolatków przypomina wyglądem skórę niepalących osób 70-letnich, a ponadto również, że na negatywne skutki palenia papierosów narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni

„Osoby palące mają suchą, szarą i zmęczoną cerę, na której występują charakterystyczne zmarszczki wokół ust. Stosunkowo często stosują zabiegi pielęgnacyjne, które mają pozytywny, ale krótkotrwały wpływ na stan skóry” – konstatują autorzy wspomnianej wyżej analizy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zaznaczając, że stałą poprawę wyglądu skóry można uzyskać tylko dzięki abstynencji nikotynowej. 

Warto wiedzieć, że skóra zaczyna młodziej wyglądać już po dwóch tygodniach od wypalenia ostatniego papierosa.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Strona internetowa jakrzucicpalenie.pl, prowadzona przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, na której można uzyskać rzetelne informacje oraz wsparcie specjalistów w zakresie walki z nałogiem tytoniowym. 

Strona internetowa Mayo Clinic, poświęcona skutkom palenia. 

Artykuł ekspercki pt. „Analiza wiedzy na temat wpływu palenia tytoniu na stan skóry”, opublikowany w Przeglądzie Lekarskim. 
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1303

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.