Palenie papierosów a uroda: można zbrzydnąć

Palenie szkodzi nie tylko płucom. Związki zawarte w dymie tytoniowym wpływają też na skórę i nie jest to wpływ korzystny. Nie chodzi tylko o to, że palacze szybciej się starzeją. Dowiedz się, co i jak w tytoniowym dymku wpływa na wygląd zewnętrzny. 

Fot. PAP/M. Kmieciński
Fot. PAP/M. Kmieciński

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że skóra palaczy starzeje się o wiele szybciej niż skóra osób niepalących. Badacze z Case Western Reserve University w Cleveland przyjrzeli się w tym celu 79 parom bliźniaków w przedziale wiekowym 18-78 lat, w których jedno z rodzeństwa paliło papierosy od wielu lat, a drugie nie paliło ich w ogóle albo paliło je przynajmniej pięć lat krócej od pierwszego.

Poznaj 10 trików na rzucenie palenia

Każda z osób, które wzięły udział w tym badaniu, została poddana obserwacji przez specjalistów z The American Society of Plastic Surgeons (ASPS) – największej na świecie organizacji zrzeszającej chirurgów plastycznych. Co się okazało?

Zdjęcie ilustracyjne/ PAP/ M.Kmieciński

E-papierosy: argumenty za i przeciw

Polskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że e-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu. Resort podkreśla, że najzdrowiej jest nie palić w ogóle. Tymczasem po e-papierosy coraz chętniej sięgają młodzi ludzie.

Stwierdzono, że osoby uzależnione od nikotyny miały znacznie więcej zmarszczek od swych niepalących braci i sióstr. Wieloletni nałogowi palacze mieli też obwisłą skórę na policzkach oraz worki pod oczami. Również w przypadku par bliźniaków, w których obydwie osoby były palące, stwierdzono, że stopień zniszczenia skóry był większy u tych, które paliły dłużej.

„Niech to da do myślenia palaczom, którzy przy następnej okazji będą kupować krem odmładzający, a zaraz potem paczkę papierosów” – czytamy na stronie internetowej jakrzucicpalenie.pl, działającej w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. 

Dlaczego palenie papierosów szkodzi skórze  

Eksperci z amerykańskiej Mayo Clinic tłumaczą, że do przyspieszonego starzenia się skóry u nałogowych palaczy przyczyniają się następujące mechanizmy: 

  • nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry, co osłabia dopływ krwi do skóry i w konsekwencji jej zaopatrzenie w tlen, a także ważne składniki odżywcze, takiej jak np. witamina A,  
  • nikotyna oraz liczne substancje chemiczne występujące w dymie tytoniowym niszczą kolagen i elastynę, nadające skórze siłę i elastyczność
  • do powstawania zmarszczek na twarzy przyczynia się też regularne podgrzewanie skóry przez palące się papierosy, a nawet mimika twarzy podczas palenia (np. marszczenie warg podczas zaciągania się dymem i mrużenie oczu w celu uniknięcia dymu). 

10 lat regularnego palenia wystarczy do tego, żeby skóra zaczęła się starzeć szybciej, niż wynika to z jej wieku biologicznego, skutkując pojawieniem się zmarszczek i innych zmian. 

Warto jednak wiedzieć, że palenie niszczy nie tylko skórę twarzy. Eksperci ostrzegają, że przyczynia się także do przyspieszonego starzenia się i degeneracji  skóry na innych częściach ciała, m.in. na ramionach. 

Dowiedziono też, że długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy może mieć negatywny wpływ na wygląd i kondycję skóry także u „biernych palaczy”. 

Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

Papierosy są w odwrocie, prawie cały świat walczy z epidemią palenia

121 krajów, obejmujących 63 proc. globalnej populacji, wdrożyło przynajmniej jeden z sześciu zalecanych przez WHO sposobów do walki z tytoniową plagą. Polska jest jednym z prymusów.

Dodajmy, że na liście zagrożeń dla skóry wynikających z oddziaływania substancji zawartych w dymie tytoniowym są nie tylko zmarszczki. Toksyny i wolne rodniki powstające podczas spalania wyrobów tytoniowych mogą także wywoływać lub nasilać różne choroby skóry, w tym m.in. nowotworowe. 

„Dym tytoniowy zawiera około 4 tysiące szkodliwych substancji, z czego 60 stanowią związki rakotwórcze, których przenikanie, głównie drogami oddechowymi, ma wpływ na cały organizm, w tym także na stan skóry” – podkreślają autorzy artykułu naukowego poświęconego wpływowi palenia tytoniu na stan skóry, który został opublikowany w Przeglądzie Lekarskim. 

Zdrowie, uroda, pieniądze – czyli dlaczego warto rzucić palenie

Specjaliści ostrzegają, że skóra palących od dawna czterdziestolatków przypomina wyglądem skórę niepalących osób 70-letnich, a ponadto również, że na negatywne skutki palenia papierosów narażone są bardziej kobiety niż mężczyźni

Fot. PAP

Grzechy młodych: alkohol, papierosy i hazard w sieci

Hazard, alkohol, papierosy i uzależnienie od internetu – to problemy niepokojąco dużej liczby młodych ludzi w Polsce. Choć używanie dopalaczy spada, to wciąż zbyt wielu uczniów po nie sięga.

„Osoby palące mają suchą, szarą i zmęczoną cerę, na której występują charakterystyczne zmarszczki wokół ust. Stosunkowo często stosują zabiegi pielęgnacyjne, które mają pozytywny, ale krótkotrwały wpływ na stan skóry” – konstatują autorzy wspomnianej wyżej analizy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zaznaczając, że stałą poprawę wyglądu skóry można uzyskać tylko dzięki abstynencji nikotynowej. 

Warto wiedzieć, że skóra zaczyna młodziej wyglądać już po dwóch tygodniach od wypalenia ostatniego papierosa.

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Strona internetowa jakrzucicpalenie.pl, prowadzona przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, na której można uzyskać rzetelne informacje oraz wsparcie specjalistów w zakresie walki z nałogiem tytoniowym. 

Strona internetowa Mayo Clinic, poświęcona skutkom palenia. 

Artykuł ekspercki pt. „Analiza wiedzy na temat wpływu palenia tytoniu na stan skóry”, opublikowany w Przeglądzie Lekarskim. 
 

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy