-
Jest nadzieja na skuteczniejsze leczenie raka szyjki macicy
Po wielu latach badań, które nie przynosiły istotnego postępu w leczeniu raka szyjki macicy, w końcu pokazały się nowe możliwości. Pojawił się lek, który istotnie poprawia wyniki leczenia i znacznie wydłuża czas życia. Opracowano także nowe, skuteczniejsze schematy leczenia. Biorąc pod uwagę, że Polska jest krajem o jednym z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy, to fantastyczne wiadomości.
5 minut czytania -
Cytologia na podłożu płynnym: o co w niej chodzi?
Coraz więcej ośrodków wykonuje w Polsce badanie cytologiczne na podłożu płynnym. To o wiele dokładniejsza metoda niż stosowana wcześniej. Dla samej pacjentki badanie nie różni się niczym - w obydwu metodach materiał pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki. W czasie pandemii spadła liczba wykonywanych badań - najwyższy czas się im poddać!
5 minut czytania -
Cytologia czy test molekularny w kierunku obecności HPV?
Cytologia pozwala wykryć zmiany przedrakowe w szyjce macicy. Być może testy molekularne, które mają na celu wykrycie obecności onkogennych typów wirusa HPV, okażą się dokładniejsze. Pilotaż, który ma to sprawdzić, prowadzi do końca 2021 roku Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Dowiedz się, jak się zgłosić i dlaczego, z zapisu konferencji współorganizowanej przez Serwis Zdrowie.
1 minuta czytania -
Cytologia pomaga uciec przed rakiem
Dzięki profilaktyce udało się w Polsce istotnie zmniejszyć zachorowalność i umieralność z powodu raka szyjki macicy. Wykonywanie regularnych badań cytologicznych pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium i zahamowanie jej dalszego rozwoju.
3 minuty czytania -
Rozmowy o zdrowiu: cytologia ratuje życie!
Cytologia to proste, szybkie i tanie badanie, które może uratować życie – to jedyny sposób, żeby wykryć raka szyjki macicy we wczesnej fazie rozwoju. Na własnej skórze przekonała się o tym Ida Karpińska, założycielka Ogólnopolskiej Organizacji „Kwiat Kobiecości”, gość cyklu „Rozmowy o zdrowiu”.
1 minuta czytania
NAJNOWSZE
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
-
Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów