-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.
4 minuty czytania -
Stomatologia przyszłości – wyrastające trzecie zęby
Trzecie zęby to nie jest wcale science fiction ani ponury żart. To przyszłość stomatologii - uważa dr n. med. Maciej Michalak chirurg stomatologiczny, implantolog, wynalazca nagrodzony tytułem „Naukowiec Przyszłości 2024". Opracował najcieńszy implant zęba na świecie. To jeden z wielu innowacyjnych pomysłów, które zrealizował i stosuje w praktyce. Aktualnie pracuje nad urządzeniem, które może okazać się wsparciem w leczeniu bruksizmu.
11 minut czytania -
Czy Telimena mogłaby uzupełnić braki w uzębieniu na NFZ?
Telimena jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bohaterek lektur, ale mało kto pamięta, że brakowało jej dwóch zębów. Gdyby żyła współcześnie i była postacią rzeczywistą, czy mogłaby je uzupełnić bezpłatnie na NFZ? Odpowiedź zapewne by ją rozczarowała.
2 minuty czytania -
Odrastające zęby i inne stomatologiczne wynalazki
Stomatologia to jedna z szybciej rozwijających się dziedzin medycyny – wypełnianie ubytków, a nawet zastępowanie utraconych zębów nie stanowi już dużego kłopotu. Na horyzoncie widać już jednak technologie, które dentystom mogą jeszcze bardziej ułatwić pracę, a pacjentom poprawić komfort.
4 minuty czytania -
Kiedy dentysta może odmówić wstawienia implantu?
Implanty zębowe to bardzo dobra metoda uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Jednak nie zawsze można ją zastosować. Opowiada o tym implantolog prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest jednym z pionierów implantologii w Polsce.
2 minuty czytania -
Kiedy trzeba usuwać ósemki?
Tak zwane zęby mądrości sprawiają ich posiadaczom wiele kłopotów. Specjalista chirurgii stomatologicznej prof. Andrzej Wojtowicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada, kiedy trzeba się tych zębów pozbyć w trosce o swoje zdrowie i samopoczucie.
1 minuta czytania -
Dlaczego trzeba usuwać kamień nazębny?
Jama ustna to środowisko, w którym żyje dużo bakterii. Jeśli nie dba się właściwie o jej higienę, to stwarza się korzystne warunki dla rozwoju bakterii patogennych, odkładania się kamienia nazębnego i rozwoju próchnicy oraz różnych jej powikłań. Dlatego, poza szczotkowaniem zębów stomatolodzy zalecają wszystkim regularne zabiegi higienizacyjne.
1 minuta czytania -
Jak dobrać właściwą szczoteczkę do zębów
Na rynku dostępnych jest dziś kilka rodzajów szczoteczek do zębów. Oprócz tradycyjnych są również m.in. szczoteczki rotacyjne oraz soniczne. Czym się one różnią i którą opcję najlepiej wybrać dla siebie - podpowiada prof. Andrzej Wojtowicz z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
1 minuta czytania -
Jak często należy chodzić do dentysty?
Generalnie, zdrowym osobom zaleca się wizytę kontrolną u stomatologa oraz zabieg profesjonalnej higienizacji jamy ustnej co najmniej raz w roku. W przypadku osób przewlekle chorych, a także osób z predyspozycją do odkładania się kamienia nazębnego zalecane są jednak częstsze wizyty w gabinecie dentysty. Dlaczego?
1 minuta czytania -
Zgrzytanie zębami: fakty i mity
Kiedyś sądzono, że zgrzytanie zębami w nocy świadczy o… inwazji pasożytów na organizm. To nieprawda, bo bruksizm – jak poprawnie w medycynie nazywa się tarcie jednych zębów o drugie - może świadczyć o pewnych problemach, choć nie z robakami. Dowiedz się, do kogo się zgłosić w razie takiej dolegliwości i kiedy w ogóle do bruksizmu dochodzi.
5 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
-
Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne