Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.12.2020 , 17:45 Aktualizacja: 31.12.2020, 09:11

Dlaczego trzeba usuwać kamień nazębny?

Jama ustna to środowisko, w którym żyje dużo bakterii. Jeśli nie dba się właściwie o jej higienę, to stwarza się korzystne warunki dla rozwoju bakterii patogennych, odkładania się kamienia nazębnego i rozwoju próchnicy oraz różnych jej powikłań. Dlatego, poza szczotkowaniem zębów stomatolodzy zalecają wszystkim regularne zabiegi higienizacyjne.

- Kamień nazębny to struktura, w której żyją bakterie. Część z nich zaczyna tam produkować kwas mlekowy niszczący powierzchnie zębów, a także kości. Dochodzi wtedy do obniżania się dziąsła, w ślad za uciekającą tkanką kostną. Dlatego musimy regularnie i precyzyjnie usuwać te bakterie, ich nadmiar – mówi prof. Andrzej Wojtowicz z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Więcej informacji i porad na temat właściwej higienizacji jamy ustnej, a także jej optymalnej częstotliwości, można uzyskać z materiału wideo dostępnego poniżej. 

Vik, zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1932

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.