-
Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?
Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na eksperymenty. Wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. W podróż warto zabrać ze sobą kartę ciąży i zdrowy rozsądek.
5 minut czytania -
Cukrzyca ciążowa i leczenie
Cukrzyca ciążowa to zaburzenia gospodarki węglowodanowej, które pojawiają się najczęściej w drugiej połowie ciąży. Jak się ją leczy? – wyjaśnia dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek, diabetolog z Oddziału Klinicznego Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
1 minuta czytania -
Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?
Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). O tym, czy warto się szczepić, dlaczego krztusiec stanowi realne zagrożenie dla noworodków i jak chronić za pomocą metody kokonu opowiedziała Serwisowi Zdrowie dr Magdalena Broś-Konopielko, specjalistka w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
4 minuty czytania -
Jesteś w ciąży? Zaszczep się przeciw krztuścowi
Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Od dziś (15 października 2024 r.) ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
2 minuty czytania -
Powrót do domu z noworodkiem – emocje i rodzące się pytania
Powrót do domu z noworodkiem to niezapomniane chwile, ale też ogromne emocje. Wokół wielu doradców, ale jeden głos powinien być szczególnie brany pod uwagę - położnej. To o jej opiekę warto postarać się już na wczesnym etapie ciąży, bo przysługuje ona każdej kobiecie niezależnie, czy jest zatrudniona czy nie.
4 minuty czytania -
Powikłania ciąży zostawiają piętno za zdrowiu kobiety
Powikłania ciąży, takie jak cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy, mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem śmierci nawet kilkadziesiąt lat po porodzie – wynika z badania szwedzkich naukowców przeprowadzonego na grupie ponad 2 mln kobiet.
4 minuty czytania -
Opioidy przyjmowane w ciąży wpływają na dziecko
Leki opioidowe przyjmowane w czasie ciąży mogą mieć różne, niepożądane skutki dla dziecka, nawet jeśli matka nie cierpi z powodu uzależnienia. Badania wskazują na możliwe problemy związane z rozwojem fizycznym i umysłowym. Ale nadal nie wiemy jeszcze wszystkiego na temat działania tych substancji.
5 minut czytania -
Choroby autoimmunologiczne a depresja okołoporodowa
Szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki badania, z którego wynika, że kobiety z chorobą autoimmunologiczną są bardziej narażone na depresję okołoporodową (PND). Co więcej, działa to także w drugą stronę: kobiety z PND są obarczone większym ryzykiem rozwoju choroby autoimmunologicznej.
2 minuty czytania -
Od nowego roku pozytywne zmiany w opiece nad kobietami w ciąży!
Ministerstwo zdrowia zdecydowało o kolejnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w życie od stycznia 2024. Tym razem dotyczy to sprawdzonych już w szerokiej grupie pacjentów wyrobów medycznych stosowanych w monitorowaniu cukrzycy. Wszystkie kobiety w ciąży z cukrzycą uzyskają dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii, a nie tylko te wymagające podawania insuliny.
6 minut czytania -
Zapraszamy na transmisję konferencji o zdrowiu kobiet w ciąży
„Zdrowa matka – zdrowe dziecko. Osiągnięcia i wyzwania w opiece nad kobietą w ciąży” to tytuł debaty zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED oraz Fundacja Bank Mleka Kobiecego. Start: czwartek, 21 września o godz. 14.00. - transmisja na portalu Serwis Zdrowie.
1 minuta czytania
NAJNOWSZE
-
Pod choinką zdrowie!
Zdrowie to najczęściej wymieniany prezent, który chcielibyśmy znaleźć pod choinką. Co zrobić, by tak było? Szukać rzetelnej wiedzy i dbać o siebie każdego dnia. Pozostańcie Państwo z nami również w nadchodzącym roku.
-
Zdrowie psychiczne bez granic wieku
Materiał partnerski -
Profilaktyka klucz do długiego życia zawodowego
Materiał partnerski -
Roślinożercy kontra wszystkożercy. Zdrowotne konsekwencje diet roślinnych u dzieci
-
Krzyczysz? Krzywdzisz!