E-papieros może wybuchnąć?

To FAKT! Co więcej, zdarzają się ofiary śmiertelne. Tak było w przypadku Teksańczyka Wiliama Browna, o czym poinformowały ostatnio BBC News i CBC News. Wskutek odniesionych w konsekwencji eksplozji e-papierosa ran zmarł on w styczniu dwa dni po wypadku.

Zdjęcie poglądowe przedstawiające przykładowego e-papierosa/ Fot. PAP
Zdjęcie poglądowe przedstawiające przykładowego e-papierosa/ Fot. PAP

Media przypomniały też o młodym mieszkańcu Florydy, który zginął wskutek wybuchu e-papierosa w maju ubiegłego roku. 

Czy wybuchy coraz popularniejszych urządzeń do wdychania nikotyny to częste zjawisko? Dane są niejednorodne. Cytowany w materiale BBC  amerykański urząd The National Fire Data Centre, który m.in. zbiera dane na temat przyczyn pożarów i oparzeń w USA, podaje w specjalnym raporcie dotyczącym e-papierosów, że w okresie styczeń 2009 – styczeń 2017 amerykańskie media poinformowały o 195 przypadkach wybuchu ognia w wyniku eksplozji e-papierosów. Najczęściej urządzenia eksplodowały albo w kieszeni użytkownika, albo podczas zaciągania się.

Z kolei naukowcy z University of North Texas Health Science Center ocenili, że w latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad 2 tysiące. 

Co wybucha w e-papierosach i jak ograniczyć takie ryzyko?

Zgodnie z informacjami z raportu za eksplozję e-papierosów odpowiada umieszczona w nich bateria litowo-jonowa, która, jak każda tego typu, w określonych warunkach lub wskutek błędu konstrukcyjnego niesie zagrożenie wybuchu. „Żaden ze znanych produktów do użytku człowieka nie zawiera baterii o znanym ryzyku wybuchu tak blisko ludzkiego ciała, jak dzieje się to w przypadku e-papierosów” – czytamy w raporcie The National Fire Data Centre.  

Zdjęcie ilustracyjne/ PAP/ M.Kmieciński

E-papierosy: argumenty za i przeciw

Polskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że e-papierosy nie są zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu. Resort podkreśla, że najzdrowiej jest nie palić w ogóle. Tymczasem po e-papierosy coraz chętniej sięgają młodzi ludzie.

Warto nadmienić przy okazji, że ryzyko wybuchu wiąże się również z używaniem innych popularnych urządzeń elektronicznych zasilanych bateriami, m.in. smartfonów. Światowe media wiele razy już opisywały tego typu przypadki.  

W razie używania e-papierosów, należy zatem pamiętać o pewnych regułach bezpieczeństwa:

  • Ładuj baterię tylko za pomocą ładowarki dostosowanej do danego produktu
  • Nie ładuj baterii przez całą noc lub zbyt długi okres czasu – odłączaj je zaraz po naładowaniu
  • Jeśli bateria jest gorąca, jak najszybciej usuń ją z urządzenia/ładowarki
  • Nie używaj przeciekających czy w inny sposób uszkodzonych baterii
  • Nie noś ani baterii, ani e-papierosów w kieszeni blisko ciała
  • Nie zostawiaj baterii lub e-papierosa w samochodzie lub w nagrzanych miejscach.

Przy tej okazji warto jednak wspomnieć, że pożar wybuchający wskutek pozostawienia tlącego się niedopałka papierosa to jedna z częściej występujących w Polsce przyczyn konieczności wzywania straży pożarnej.

„Bardzo rzadko zdarzają się pożary spowodowane np. uderzeniem pioruna. Pożary najczęściej powstają wskutek niewłaściwego posługiwania się ogniem otwartym: zaśnięcia z papierosem w dłoni, palenia w miejscach zabronionych – podatnych na zapalenie i wybuch, w pobliżu gazów palnych itp.” – przestrzega redakcja pożarniczego portalu „Remiza”.

Jw., zdrowie.pap.pl

Źródło: 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47136678

https://dfw.cbslocal.com/2019/02/04/fort-worth-man-killed-vape-pen-explodes/

https://www.usfa.fema.gov/downloads/pdf/publications/electronic_cigarettes.pdf

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę