Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
06.02.2019 , 17:23 Aktualizacja: 06.02.2019, 17:40

E-papieros może wybuchnąć?

Justyna Wojteczek

To FAKT! Co więcej, zdarzają się ofiary śmiertelne. Tak było w przypadku Teksańczyka Wiliama Browna, o czym poinformowały ostatnio BBC News i CBC News. Wskutek odniesionych w konsekwencji eksplozji e-papierosa ran zmarł on w styczniu dwa dni po wypadku.

Zdjęcie poglądowe przedstawiające przykładowego e-papierosa/ Fot. PAP Zdjęcie poglądowe przedstawiające przykładowego e-papierosa/ Fot. PAP

Media przypomniały też o młodym mieszkańcu Florydy, który zginął wskutek wybuchu e-papierosa w maju ubiegłego roku. 

Czy wybuchy coraz popularniejszych urządzeń do wdychania nikotyny to częste zjawisko? Dane są niejednorodne. Cytowany w materiale BBC  amerykański urząd The National Fire Data Centre, który m.in. zbiera dane na temat przyczyn pożarów i oparzeń w USA, podaje w specjalnym raporcie dotyczącym e-papierosów, że w okresie styczeń 2009 – styczeń 2017 amerykańskie media poinformowały o 195 przypadkach wybuchu ognia w wyniku eksplozji e-papierosów. Najczęściej urządzenia eksplodowały albo w kieszeni użytkownika, albo podczas zaciągania się.

Z kolei naukowcy z University of North Texas Health Science Center ocenili, że w latach 2015-2017 eksplozji e-papierosów było w USA znacznie więcej, bo ponad 2 tysiące. 

Co wybucha w e-papierosach i jak ograniczyć takie ryzyko?

Zgodnie z informacjami z raportu za eksplozję e-papierosów odpowiada umieszczona w nich bateria litowo-jonowa, która, jak każda tego typu, w określonych warunkach lub wskutek błędu konstrukcyjnego niesie zagrożenie wybuchu. „Żaden ze znanych produktów do użytku człowieka nie zawiera baterii o znanym ryzyku wybuchu tak blisko ludzkiego ciała, jak dzieje się to w przypadku e-papierosów” – czytamy w raporcie The National Fire Data Centre.  

Warto nadmienić przy okazji, że ryzyko wybuchu wiąże się również z używaniem innych popularnych urządzeń elektronicznych zasilanych bateriami, m.in. smartfonów. Światowe media wiele razy już opisywały tego typu przypadki.  

W razie używania e-papierosów, należy zatem pamiętać o pewnych regułach bezpieczeństwa:

  • Ładuj baterię tylko za pomocą ładowarki dostosowanej do danego produktu
  • Nie ładuj baterii przez całą noc lub zbyt długi okres czasu – odłączaj je zaraz po naładowaniu
  • Jeśli bateria jest gorąca, jak najszybciej usuń ją z urządzenia/ładowarki
  • Nie używaj przeciekających czy w inny sposób uszkodzonych baterii
  • Nie noś ani baterii, ani e-papierosów w kieszeni blisko ciała
  • Nie zostawiaj baterii lub e-papierosa w samochodzie lub w nagrzanych miejscach.

Przy tej okazji warto jednak wspomnieć, że pożar wybuchający wskutek pozostawienia tlącego się niedopałka papierosa to jedna z częściej występujących w Polsce przyczyn konieczności wzywania straży pożarnej.

„Bardzo rzadko zdarzają się pożary spowodowane np. uderzeniem pioruna. Pożary najczęściej powstają wskutek niewłaściwego posługiwania się ogniem otwartym: zaśnięcia z papierosem w dłoni, palenia w miejscach zabronionych – podatnych na zapalenie i wybuch, w pobliżu gazów palnych itp.” – przestrzega redakcja pożarniczego portalu „Remiza”.

Jw., zdrowie.pap.pl

Źródło: 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-47136678

https://dfw.cbslocal.com/2019/02/04/fort-worth-man-killed-vape-pen-explodes/

https://www.usfa.fema.gov/downloads/pdf/publications/electronic_cigarettes.pdf


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1099

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.