Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.04.2023 , 11:53 Aktualizacja: 28.04.2023, 12:31

Co zatrzymuje młodych lekarzy w Polsce?

Klaudia Torchała

Nie warunki pracy są powodem, że młodzi lekarze decydują się na pozostanie w Polsce - uważa lekarz Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Jego zdaniem największy wpływ na tę decyzję mają więzi społeczne: rodzina, znajomi, przyjaciele.

- Ciężko to wszystko rzucić, gdy mamy już w miarę ustabilizowane życie prywatne po skończeniu studiów. Gdyby to jednak warunki pracy miały decydować o wyjeździe, to z całą pewnością więcej z nas opuściłoby Polskę – powiedział.

Podkreślił równocześnie, że ważne jest to, by te warunki pracy były godne, czyli „takie, które dbają o pracownika”.

 

- To brzmi trochę ogólnie, ale mowa o tym, by pracownik miał możliwość do nauki i rozwoju, szacunek swoich przełożonych, by stawali w jego obronę, gdy pojawią się problemy, by prawo lekarza chroniło, a nie robiło wszystko, by go skrzywdzić – wyjaśnił. 

Równocześnie zaznaczył, że niezwykle istotne jest też to, by lekarzom, ale też przedstawicielom innych zawodów medycznych, zapewnić opiekę psychologiczną. Ale nie tylko. Ważne jest też wsparcie prawne i merytoryczne. To wszystko system powinien zapewnić. 

- Możemy pracować 56 godzin w tygodniu, mieć codziennie do czynienia z cierpieniem, chorobą i śmiercią ludzi i nie mieć do kogo się odezwać – wyjaśnił.

Lek. Sebastian Goncerz uczestniczył w jednej z sesji VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Poświęcono ją systemowi ordynatorskiemu. Eksperci podczas tego spotkania próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy jest taki system jest już przeszłością.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3082

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.