Kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego? KE czeka na opinie

Obywatele Unii Europejskiej są w gorszej kondycji psychicznej po pandemii. Odczuwają też lęk o przyszłość związany z toczącą się na Ukrainie wojną. Zdrowie psychiczne stało się ogromnym wyzwaniem dla Wspólnoty, dlatego też Komisja Europejska pyta swoich obywateli, co sądzą na temat pewnej inicjatywy.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Inicjatywę dotyczącą kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego zgłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Orędziu o stanie Unii z 2022 r. To kontynuacja Konferencji w sprawie przyszłości Europy, podczas której europejscy obywatele wskazali na zdrowie psychiczne jako główny temat budzący niepokój.  Stanowi ono spore wyzwanie, bowiem oddziałuje na dobrostan i zdrowie wszystkich obywateli. Ma też konsekwencje gospodarcze i społeczne. 

W dokumencie KE zapraszającym do zgłaszania uwag powołano się na badania, które pokazują, że przed pandemią ponad 84 mln, czyli jedna na sześć osób w Unii Europejskiej dotknięta była kryzysem zdrowia psychicznego. Obecnie takich osób może być znacznie więcej.

 - Około 5 proc. ludności w wieku produkcyjnym cierpi na ciężką chorobę psychiczną, a kolejne 15 proc. jest dotkniętych bardziej powszechnymi schorzeniami, co ogranicza ich perspektywy zatrudnienia, wydajność i płace. Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania odpowiadają za około 4 proc. zgonów rocznie w Europie i są drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród młodych ludzi – czytamy w dokumencie. 

© European Union, 2021

Europa wypowiada walkę rakowi

Europejski plan walki z rakiem ma za zadanie uchronić przed śmiercią z powodu raka 3 miliony Europejczyków. Warta miliardy euro inicjatywa Komisji Europejskiej to wyraz przekonania, że tylko zintegrowane działania pozwolą uzyskać istotne zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów, wyrównać szanse w dostępie do opieki, diagnostyki i leczenia i dawać takie same szanse na przeżycie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Ponadto jak wskazano dalej nasze zdrowie psychiczne pogorszyło się na skutek pandemii, ale też agresji Rosji na Ukrainę i związanej z tym niepewności dotyczącej przyszłości.  

Jednocześnie przypomniano, że Komisja od 25 lat pracuje nad kwestiami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Działa jednak nie mogą zawężać się tylko do niego.

- Aby skutecznie ograniczać ludzkie cierpienie i przynieść korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom, działania UE muszą wykraczać poza politykę zdrowotną i obejmować wszystkie obszary polityki mające wpływ na zdrowie psychiczne – podkreślono. 

Komisja czeka na uwagi do 15 lutego 2023 roku. Będą one uwzględnione przy dalszych pracach. Wyrazić je można za pośrednictwem strony: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13676-Kompleksowe-podejscie-do-zdrowia-psychicznego_pl

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:
Zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne a pandemia
OECD o skutkach pandemii

Eurofound (2021), Impact of COVID in young people in the EU.

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP