Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
25.01.2023 , 14:19 Aktualizacja: 25.01.2023, 14:26

Kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego? KE czeka na opinie

Obywatele Unii Europejskiej są w gorszej kondycji psychicznej po pandemii. Odczuwają też lęk o przyszłość związany z toczącą się na Ukrainie wojną. Zdrowie psychiczne stało się ogromnym wyzwaniem dla Wspólnoty, dlatego też Komisja Europejska pyta swoich obywateli, co sądzą na temat pewnej inicjatywy.

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

Inicjatywę dotyczącą kompleksowego podejścia do zdrowia psychicznego zgłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Orędziu o stanie Unii z 2022 r. To kontynuacja Konferencji w sprawie przyszłości Europy, podczas której europejscy obywatele wskazali na zdrowie psychiczne jako główny temat budzący niepokój.  Stanowi ono spore wyzwanie, bowiem oddziałuje na dobrostan i zdrowie wszystkich obywateli. Ma też konsekwencje gospodarcze i społeczne. 

W dokumencie KE zapraszającym do zgłaszania uwag powołano się na badania, które pokazują, że przed pandemią ponad 84 mln, czyli jedna na sześć osób w Unii Europejskiej dotknięta była kryzysem zdrowia psychicznego. Obecnie takich osób może być znacznie więcej.

 - Około 5 proc. ludności w wieku produkcyjnym cierpi na ciężką chorobę psychiczną, a kolejne 15 proc. jest dotkniętych bardziej powszechnymi schorzeniami, co ogranicza ich perspektywy zatrudnienia, wydajność i płace. Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania odpowiadają za około 4 proc. zgonów rocznie w Europie i są drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród młodych ludzi – czytamy w dokumencie. 

Ponadto jak wskazano dalej nasze zdrowie psychiczne pogorszyło się na skutek pandemii, ale też agresji Rosji na Ukrainę i związanej z tym niepewności dotyczącej przyszłości.  

Jednocześnie przypomniano, że Komisja od 25 lat pracuje nad kwestiami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Działa jednak nie mogą zawężać się tylko do niego.

- Aby skutecznie ograniczać ludzkie cierpienie i przynieść korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom, działania UE muszą wykraczać poza politykę zdrowotną i obejmować wszystkie obszary polityki mające wpływ na zdrowie psychiczne – podkreślono. 

Komisja czeka na uwagi do 15 lutego 2023 roku. Będą one uwzględnione przy dalszych pracach. Wyrazić je można za pośrednictwem strony: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13676-Kompleksowe-podejscie-do-zdrowia-psychicznego_pl

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:
Zdrowie psychiczne
Zdrowie psychiczne a pandemia
OECD o skutkach pandemii

Eurofound (2021), Impact of COVID in young people in the EU.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2862

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.