Krzysztof Pater kolejnym Polakiem na wysokim stanowisku w UE

Krzysztof Pater został dziś wiceprzewodniczącym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. To kolejny Polak, który objął eksponowane stanowisko w ramach instytucji Unii Europejskiej. 

Fot. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
Fot. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) to organ doradczy działający w ramach struktur Unii Europejskiej.  W jego skład wchodzi 329 członków, w tym 21 z Polski. Są to reprezentanci trzech grup: pracodawców, pracowników oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego. EKES stanowi swego rodzaju łącznik pomiędzy kluczowymi instytucjami UE – Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską – a obywatelami państw członkowskich. Jest to także jedna z trzech unijnych instytucji, obok Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów, o charakterze przedstawicielskim.

W skład kierownictwa EKES wchodzą przewodniczący oraz dwóch jego zastępców – ds. budżetu oraz ds. komunikacji. Dzisiaj rano funkcję wiceprzewodniczącego ds. budżetu objął Krzysztof Pater. Nieprzerwanie, od 2006 roku, reprezentuje on w Komitecie organizacje społeczeństwa obywatelskiego z ramienia Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP). 

– Objęcie funkcji wiceprzewodniczącego ds. budżetu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego to dla mnie niezwykle ważne wyróżnienie, ale także kolejne wyzwanie w trakcie mojej 17-letniej obecności w tej instytucji. Dlatego zaangażuję całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby jak najlepiej wywiązać się z nowych obowiązków. Bardzo dziękuję członkom grupy społeczeństwa obywatelskiego za okazane zaufanie – powiedział Krzysztof Pater. 

Krzysztof Pater to ekonomista, urzędnik państwowy, a także doradca w sprawach polityki społecznej, nauczyciel akademicki i menedżer, który od niemal 40 lat związany jest zawodowo z polskimi i międzynarodowymi instytucjami publicznymi. W latach 2001-2004 sprawował funkcję wiceministra w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W 2004 roku objął urząd Ministra Polityki Społecznej. Od 2006 roku jest Stałym Doradcą komisji Sejmu RP. Od ponad 45 lat działa także społecznie w strukturach Związku Harcerstwa Polskiego, któremu przewodniczy od maja 2022 roku. 

Przewodniczący oraz dwóch wiceprzewodniczący EKES wybierani są przez członków komitetu na okres dwóch i pół roku. Każda z trzech grup przeprowadza prawybory, na podstawie których nominuje kandydata do objęcia danej funkcji. Krzysztof Pater już w grudniu 2022 roku wygrał prawybory w grupie społeczeństwa obywatelskiego. Uzyskał w nich poparcie przekraczające 50 proc., w związku z tym zwyciężył głosowanie z udziałem czterech kandydatów już w pierwszej turze.

Źródło informacji prasowej: Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy