MZ odnosi się do prac nad tzw. traktatem pandemicznym i zmian w IHR

WHO ma prawo działać i reagować na terenie danego państwa członkowskiego tylko i wyłącznie na jego prośbę/wniosek – przypomina Ministerstwo Zdrowia w kontekście artykułu pt. „WHO wyciąga wnioski z COVID-19. Ale są kontrowersje”, który ukazał się 16.11.2023 w Serwisie Zdrowie. MZ dodaje, że choć negocjacje nad poprawkami do tzw. traktatu pandemicznego prowadzą przedstawiciele UE, to nie wyklucza to możliwości zabierania głosu przez państwa członkowskie.

Infografika PAP
Infografika PAP

Poniżej zamieszczamy całość wyjaśnienia przekazanego naszej redakcji: 

„Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne (z ang. International Health Regulations, IHR), ustanowione w obecnej formie w 2005 roku, są niezwykle ważnym instrumentem nie tylko dla WHO, ale również dla państw członkowskich. Państwa są zobligowane do zgłaszania zdarzeń i sytuacji nadzwyczajnych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Są one przede wszystkim informacją dla pozostałych państw, szczególnie sąsiadujących z państwem zagrożonym, która umożliwia im podejmowanie środków zaradczych, odpowiednich do potencjalnego zagrożenia.

WHO ma prawo działać i reagować na terenie danego państwa członkowskiego, tylko i wyłącznie na jego prośbę/wniosek.

W imieniu państw członkowskich Unii Europejskiej negocjacje nad poprawkami do IHR, w ramach Grupy Roboczej ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (Working Group on International Health Regulations – WGIHR), prowadzą przedstawiciele UE na podstawie Decyzji Rady (UE) 2022/451 (https://op.europa.eu/pl/publication-detail/-/publication/d830fad7-a8b8-11ec-83e1-01aa75ed71a1/language-pl ) w kwestiach wchodzących w zakres kompetencji Unii zgodnie z Traktatami, tylko i wyłącznie po uzgodnieniu wspólnego stanowiska między wszystkimi państwami członkowskimi.

To nie wyklucza możliwości zabierania głosu przez państwa członkowskie UE indywidualnie.

Fot. PAP

Nowa struktura w UE na wypadek zagrożenia zdrowotnego

Po doświadczeniu pandemii COVID-19 Komisja Europejska tworzy strukturę, która pozwoli na natychmiastową reakcję w razie stanu zagrożenia zdrowia i szybkie jego wykrycie. Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA) nabiera rozpędu.

Oceniając propozycje zmian w Międzynarodowych Przepisach Zdrowotnych należy mieć na uwadze, że na obecnym etapie prac w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z pomysłami poszczególnych państw, które nie zostały jeszcze uzgodnione na forum WGIHR (np. propozycja dodania art. 13a wyszła od Bangladeszu, ale jest ona negatywnie oceniana przez UE). Krytyczna ocena tych propozycji, szczególnie pod kątem polskich interesów, jest jak najbardziej wskazana, nie należy jednak – na tym etapie - traktować ich jako rozwiązań docelowych. W toku negocjacji wiele propozycji zostanie całkowicie odrzuconych lub będzie istotnie zmienionych.

Obecnie, z całą pewnością można powiedzieć, że ani państwa członkowskie UE (w tym Polska), ani szerzej, państwa członkowskie WHO, nie są zainteresowane przyznaniem WHO uprawnień, które nadałyby organizacji status „superministerstwa”.

W odniesieniu do tzw. traktatu pandemicznego i prac nad nim, prowadzonych w ramach Międzynarodowego Ciała Negocjacyjnego (Intergovernmental Negotiating Body – INB) Należy podkreślić, że celem prowadzonych prac nie jest wdrożenie na poziomie globalnym mechanizmu stosowanego przez UE do zakupu szczepionek w czasie pandemii. Chociaż doświadczenia UE mogą być cenne (zarówno te pozytywne, jak i negatywne), to ze względów technicznych i praktycznych nie mogą być one wprost przeniesione na poziom światowy. WHO dysponuje własnymi doświadczeniami w tym zakresie, pozyskanymi w ramach programów COVAX i COVID-19 Supply Chain System. To właśnie doświadczenia z tych programów miałyby (gdyby proponowane rozwiązania znalazły się w końcowej wersji traktatu) być podstawą funkcjonowania przyszłego systemu międzynarodowych łańcuchów dostaw, czyli Global Supply Chain and Logistics Network.

Programy tego typu są, co do zasady, dobrowolne i otwarte dla wszystkich państw członkowskich, jednak ich charakter sprawia, że są przeznaczone głównie dla państw rozwijających się, które nie mają wystarczających zasobów i zdolności do samodzielnego negocjowania dostaw określonych produktów. W związku z tym działania WHO stanowiłyby uzupełnienie działań prowadzonych przez poszczególne państwa.

Warto podkreślić, że - podobnie jak w przypadku propozycji zmian Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych - aktualnie dyskutowany projekt tzw. traktatu pandemicznego składa się z postulatów poszczególnych państw i regionów. Na forum globalnym nie ma jeszcze zgody co do tych propozycji, dlatego nie należy ich traktować jako rozwiązań docelowych, a raczej jako pozycję wyjściową do dalszych rozmów. Np. postulaty, dotyczące nakładania obciążeń na przemysł w krajach wysokorozwiniętych oraz ingerujące w prawa własności intelektualnej są generalnie negatywnie ocenianie przez państwa wysokorozwinięte.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, tzw. traktat pandemiczny powinien być przyjęty, o ile to możliwe w drodze konsensusu, podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w maju 2024 r. Jednak każde państwo członkowskie samodzielnie zdecyduje, czy chce przystąpić do traktatu oraz zrealizuje ewentualną krajową procedurę w tej sprawie. W Polsce ewentualne przyjęcie traktatu będzie się realizowane w zgodzie z Konstytucją RP (https://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm) oraz ustawą o umowach międzynarodowych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20000390443).

Szczegółowe informacje nt. prac nad zmianami w Międzynarodowych Przepisach Zdrowotnych znajdują się tutaj: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zmiany-do-miedzynarodowych-przepisow-zdrowotnych-2005--aktualizacja-informacji-stan-na-listopad-2023-r 

Szczegółowe informacje nt. prac nad tzw. traktatem pandemicznym znajdują się tutaj: https://www.gov.pl/web/zdrowie/postepy-w-pracach-nad-tzw-traktatem-pandemicznym-who-oraz-zmianami-miedzynarodowych-przepisow-zdrowotnych-2005--aktualizacja-informacji-stan-na-sierpien-2023-r ”.
 

Zamieściła Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

  • Budynki podświetlone na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci

  • Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

  • Cukier = próchnica

  • Adobe Stock

    Rany trudno gojące się pod kontrolą

    W Polsce aż milion pacjentów zmaga się z ranami trudno gojącymi się albo inaczej przewlekłymi, takimi jak odleżyny oraz owrzodzenia – cukrzycowe, żylne, niedokrwienne czy nowotworowe. Ten typ ran odpowiada za ogromne cierpienia fizyczne i psychiczne chorych oraz stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki