Chore zatoki utrudniają codzienne życie

Podróżowanie samolotem, nurkowanie, czy skoki spadochronem z przewlekłym zapaleniem zatok jest bolesne, a nawet niebezpieczne. Ale to choroba, która utrudnia także codzienne aktywności. „Trudno grać rolę amanta i całować się na planie, gdy mam zapchany nos” – zwierza się aktor Rafał Cieszyński.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Takich sytuacji aktor miał zresztą więcej.

- Na przykład chciałem grać rolę twardziela, napinałem twarz, a z oka zaczynały lecieć mi łzy, co dawało efekt jakbym płakał. W scenie, gdzie rozmawiam z osobą, którą mam zastraszyć, bo jestem policjantem, to trochę słabe - opowiada Cieszyński.

Kłopoty w pracy z powodu zapalenia zatok miał też inny aktor Cezary Pazura, który podkładał dubbing w filmie dla Disneya.

- Czarek był naszym pacjentem i opowiadał mi jak kiedyś wysłał nagrany materiał  do Stanów i dostał odpowiedź, że nie będą z nim współpracować, bo nie jest Cezarym Pazurą. A on po prostu miał głos zmieniony chorobą zatok i przewlekłym nieżytem krtani – opowiada dr hab. n. med. Michał Michalik z Centrum Medycznego MML, specjalista otolaryngologii.

Problemy z zatokami są dość powszechnym schorzeniem – z badania Centrum Medycznego MML wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało go aż 14 proc. dorosłych Polaków. 

Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi na co dzień zmagają się pacjenci, są: przewlekły katar i uczucie zatkanego nosa, upośledzenie lub utrata węchu czy smaku, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, która wymusza odkasływanie, a także niekończące się bóle oraz uczucie rozpierania głowy. Trudności w oddychaniu i nasilające się w godzinach nocnych objawy powodują problemy ze snem i bezdech senny. 

- Aż 70 proc. ankietowanych, u których zdiagnozowano przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa, określiło negatywny wpływ tej choroby na jakość życia jako duży albo bardzo duży - opisuje wyniki badania na temat PZZPzPN jego pomysłodawca, Hubert Godziątkowski, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. 

Fot. PAP

Poznaj powód, by do samolotu nie wsiadać z chorymi zatokami

Wakacje, więc wielu z nas ma w planie podróż samolotem. Nagła infekcja górnych dróg oddechowych albo przewlekły stan zapalny zatok to problemy, które mogą poważnie skomplikować podniebą podróż. Zwłaszcza podczas zniżania się samolotu do lądowania w razie infekcji można doznać urazu ciśnieniowego.

Według niego odpowiedzi osób biorących udział w badaniu wyraźnie obrazują skalę problemu i tłumaczą, jak dużym obciążeniem jest ta choroba. Zdaniem Godziątkowskiego objawy PZZPzPN w znacznym stopniu ograniczają możliwość aktywności społecznej i fizycznej pacjentów.

-  Przewlekły i nawrotowy charakter schorzenia powoduje u pacjentów obciążenie emocjonalne, wyczerpanie, zmęczenie i brak energii do wykonywania codziennych czynności. W konsekwencji nierzadko ta choroba prowadzi do depresji i wykluczenia społecznego – zwraca uwagę współautor badania Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Ze względu na stopniowy rozwój i rozłożone w czasie nasilanie się objawów, często wielu pacjentów przyzwyczaja się do nich i pomimo obniżającej się stopniowo jakości życia, stara się żyć w miarę normalnie. Zapalenie zatok często utożsamiane jest z przeziębieniem, dlatego zwykle je bagatelizujemy i myślimy, że samo przejdzie. Stosują więc tzw. samoleczenie objawowe w postaci leków obkurczających błonę śluzową nosa czy środków przeciwbólowych. Do lekarza, chorzy trafiają dopiero w momencie nasilenia objawów lub gdy już żadne ze stosowanych produktów dostępnych bez recepty nie przynoszą ulgi. A i tu nie zawsze od razu są szybko i prawidłowo diagnozowani oraz leczeni.  

Tymczasem nieleczone zapalenie zatok nie tylko jest uciążliwe i utrudnia normalne funkcjonowanie, ale też ze względu na anatomiczne położenie i bliskość istotnych struktur, zapalenie zatok może prowadzić do zaburzenia ostrości wzroku, zapalenia opon mózgowych lub ropniaków podtwardówkowych, ropni płata skroniowego i zakrzepicy zatoki jamistej. 

Wczesne diagnozowanie zapalenia zatok i multidyscyplinarne leczenie stanowiące połączenie antybiotykoterapii i postępowania operacyjnego, mogą skutecznie zapobiegać powikłaniom i znacznie zmniejszać zachorowalność i śmiertelność.

Autorka

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

Źródła

Konferencja prasowa  „Zapalenie zatok- miej to z głowy!”, która odbyła się 17.10.20204r.

Załączniki

  • źródło: Fundacja Wygrajmy Zdrowie
    5.11 MB

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Po zawale możliwy spadek funkcji poznawczych

    Jest dodatkowy powód, dla którego warto dbać o zdrowe serce i układ krążenia – naukowcy odkryli, że u osób, które doznały zawału, szybciej dochodzi do spadku zdolności poznawczych niż u tych, którzy go nie mieli. To kolejne ustalenia wykazujące, że zdrowie układu krążenia i zdrowie mózgu są powiązane, a chroniąc układ krążenia, chronimy mózg.

  • Fundacja Udaru Mózgu

    Konferencja nt. udarów mózgu w Polsce

    Materiał promocyjny

    W poniedziałek (21 października) odbyła się konferencja prasowa poświęcona raportowi pt. "Sytuacja osób po udarze mózgu w Polsce". Wkrótce zamieścimy pełen zapis wideo.

  • PAP-kadr z filmu

    Polska musi zadbać o bezpieczeństwo lekowe

    Materiał promocyjny

    „Współpracujemy z innymi resortami, NCBiR oraz Agencją Badań Medycznych, aby wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce” – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos podczas EFNI w Sopocie (17.10. br.) Branża nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polakom, ale ma też wkład w polską gospodarkę.

  • Archiwum prywatne Agnieszka Nowak

    Polski szpital w Afryce: nie ma podziału na specjalistów i choroby

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Niektórzy pacjenci idą do naszego szpitala kilka dni. I choć - jak na lokalne warunki jesteśmy nowoczesną placówką - to nie mamy inkubatora, a mleko w proszku dla niedożywionych dzieci płynęło drogą morską ponad rok. I nawet jeśli nie możemy wyleczyć, zdiagnozować, to czasem wystarczy po prostu być, tak po ludzku – opowiada Agnieszka Nowak pielęgniarka, przebywająca od pół roku z misją w Republice Środkowoafrykańskiej.

NAJNOWSZE

  • PAP/M. Kmieciński

    Ruszają szczepienia przeciw COVID-19

    Jesień to czas infekcji układu oddechowego. Szczepienia przeciw grypie już trwają, teraz ruszają przeciw COVID-19. Warto to zrobić w czasie jednej wizyty w punkcie szczepień - w przychodni lub aptece. Eksperci zapewniają, że to zupełnie bezpieczne.

  • Warto czytać dzieciom, nawet niemowlętom

  • Jak zaradzić epidemii uzależnienia od ekranów?

  • Polski szpital w Afryce: nie ma podziału na specjalistów i choroby

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Czy Polskę czeka tsunami chorób siatkówki oka?

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Po zawale możliwy spadek funkcji poznawczych

    Jest dodatkowy powód, dla którego warto dbać o zdrowe serce i układ krążenia – naukowcy odkryli, że u osób, które doznały zawału, szybciej dochodzi do spadku zdolności poznawczych niż u tych, którzy go nie mieli. To kolejne ustalenia wykazujące, że zdrowie układu krążenia i zdrowie mózgu są powiązane, a chroniąc układ krążenia, chronimy mózg.