Dziennikarki Serwisu Zdrowie nagrodzone w konkursie Kryształowe Pióra

Beata Igielska otrzymała wyróżnienie w kategorii "Depresja -przełamać tabu", a Monika Wysocka - w kategorii "Cukrzyca - wygrać z postępem choroby". Była to już 17. edycja konkursu, do której zgłoszono ponad 330 materiałów prasowych.

Fot. Mat. Servier (B. Igielska z prof. Czupryniakiem i wyróżnionym K. Jakubiakiem)
Fot. Mat. Servier (B. Igielska z prof. Czupryniakiem i wyróżnionym K. Jakubiakiem)

Celem konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

W kategorii "Depresja - przełamać tabu" jurorzy: prof. Janusz Heitzman – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, Ewelina Lis z redakcji AnnZdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu i lek. Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska musieli wybrać spośród 82 nadesłanych prac. Zwyciężczynią w tej kategorii została Magda Roszkowska z gazeta.pl, a pierwsze wyróżnienie otrzymała Beata Igielska - za artykuł "Czy łatwo rozpoznać, że dziecko chce się zabić".

Prof. Heitzman przyznał, że prace biorące udział w konkursie popularyzuje wśród swoich studentów, a i pacjentów i ich rodzin z uwagi na ich wysoką jakość merytoryczną.

W kategorii "Cukrzyca - wygrać z postępem choroby" jury, w skład którego weszli prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, Joanna Derda z redakcji magazynu Zwierciadło – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska, wybierało spośród 51 materiałów prasowych. Laureatkami pierwszej nagrody zostały Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie oraz Ela Kowalska z hellozdrowie.pl, zaś Monika Wysocka otrzymała pierwsze wyróżnienie za artykuł "Sport i cukrzyca? To się nie wyklucza".

- Każda minuta dnia ma ogromny wpływ na stan pacjenta diabetologicznego, a my, lekarze 
i pielęgniarki, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, by pacjenta odpowiednio edukować. Dziennikarze medyczni, którzy regularnie tworzą dla różnych mediów – audiowizualnych, internetowych i tradycyjnych, prasowych – mają możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W tym aspekcie rola dziennikarzy jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. W konkursie 'Kryształowe Pióra' jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam w budowaniu „patient empowerment” – mówił prof. Leszek Czupryniak.

Konkurs od 17 lat organizuje firma Servier. Nagrodami są statuetki Kryształowych Piór, dyplomy oraz bukiety biało-niebieskich kwiatów. Jury ocenia zarówno wartość merytorycznych materiałów prasowych, jak i sposób przekazu. Odkąd istnieje Serwis Zdrowie, każdego roku dziennikarki w nim pracujące są wyróżniane lub nagradzane w tym konkursie.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Kzenon

    Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

    Wielu pacjentów twierdzi, że przygotowanie do kolonoskopii jest gorsze niż samo badanie. Niestety nie ma wyjścia – aby było skuteczne, konieczne jest dokładne oczyszczenie jelita. Nie warto oszukiwać i zmniejszać dawki płynu, który musimy wypić, bo skutki mogą być katastrofalne: odmowa wykonania badania przez lekarza, albo – co gorsze – przeoczenie groźnej zmiany.

  • Endoprotezy – od cementu po druk 3D i sensory

  • Dieta na depresję

  • Płynna cytologia w programie profilaktyki raka szyjki macicy

  • Jaskra – czynniki ryzyka i diagnoza

  • Adobe Stock/Paulina

    Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

    Z roku na rok przybywa noworodków, które po urodzeniu są pozostawiane przez rodziców w szpitalu. Jest dopiero początek marca, a już mamy w naszej klinice pięcioro takich dzieci, tyle co przez cały rok 2024 – mówi prof. dr hab. n. med. Renata Bokiniec, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Woreczki nikotynowe groźne dla jamy ustnej