Dziennikarki Serwisu Zdrowie nagrodzone w konkursie Kryształowe Pióra
Beata Igielska otrzymała wyróżnienie w kategorii "Depresja -przełamać tabu", a Monika Wysocka - w kategorii "Cukrzyca - wygrać z postępem choroby". Była to już 17. edycja konkursu, do której zgłoszono ponad 330 materiałów prasowych.
Celem konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.
W kategorii "Depresja - przełamać tabu" jurorzy: prof. Janusz Heitzman – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, Ewelina Lis z redakcji AnnZdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu i lek. Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska musieli wybrać spośród 82 nadesłanych prac. Zwyciężczynią w tej kategorii została Magda Roszkowska z gazeta.pl, a pierwsze wyróżnienie otrzymała Beata Igielska - za artykuł "Czy łatwo rozpoznać, że dziecko chce się zabić".
Prof. Heitzman przyznał, że prace biorące udział w konkursie popularyzuje wśród swoich studentów, a i pacjentów i ich rodzin z uwagi na ich wysoką jakość merytoryczną.
W kategorii "Cukrzyca - wygrać z postępem choroby" jury, w skład którego weszli prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, Joanna Derda z redakcji magazynu Zwierciadło – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska, wybierało spośród 51 materiałów prasowych. Laureatkami pierwszej nagrody zostały Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie oraz Ela Kowalska z hellozdrowie.pl, zaś Monika Wysocka otrzymała pierwsze wyróżnienie za artykuł "Sport i cukrzyca? To się nie wyklucza".
- Każda minuta dnia ma ogromny wpływ na stan pacjenta diabetologicznego, a my, lekarze
i pielęgniarki, nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością czasu, by pacjenta odpowiednio edukować. Dziennikarze medyczni, którzy regularnie tworzą dla różnych mediów – audiowizualnych, internetowych i tradycyjnych, prasowych – mają możliwość dotarcia do pacjentów z najważniejszymi praktycznymi informacjami. W tym aspekcie rola dziennikarzy jest ogromna i bardzo przez nas doceniana. W konkursie 'Kryształowe Pióra' jesteśmy zaszczyceni obecnością wielu naprawdę znakomitych autorów, którzy swoją rzetelną pracą pomagają nam w budowaniu „patient empowerment” – mówił prof. Leszek Czupryniak.
Konkurs od 17 lat organizuje firma Servier. Nagrodami są statuetki Kryształowych Piór, dyplomy oraz bukiety biało-niebieskich kwiatów. Jury ocenia zarówno wartość merytorycznych materiałów prasowych, jak i sposób przekazu. Odkąd istnieje Serwis Zdrowie, każdego roku dziennikarki w nim pracujące są wyróżniane lub nagradzane w tym konkursie.
Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl