E-recepta pozwala czuć się bezpiecznie

Kontynuacja i monitorowanie leczenia często odbywa się teraz w ramach teleporady. Komfort pacjenta z korzystania z opieki zdrowotnej zwiększa e-recepta. Konsultacje on-line i e-recepty to szczególnie duże ułatwienie dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do rozwoju chorób cywilizacyjnych przyczynia się często niezdrowy styl życia. Pacjenci w takich wypadkach skarżą się najczęściej na bóle kręgosłupa, stawów, głowy i kończyn. A mogą się też zdarzyć problemy podczas uprawiania sportu.

Problemy z kręgosłupem Moniki Mikółki rozpoczęły się od kontuzji podczas uprawiania sportów siłowych.

- Początkowo lekceważone, z każdym dniem przysparzały mi coraz więcej bólu i kłopotów z poruszaniem się - przyznaje pacjentka korzystająca z e-recept.

Właściwa, pogłębiona diagnoza lekarska i badania obrazowe jasno wskazały na źródło bólu.

- Dziś już wiem, na co mogę sobie pozwolić czy to na siłowni, czy podczas wykonywania prac domowych. Przestrzegam tych zasad, lecz mimo to od czasu do czasu odczuwam ból i dyskomfort w obrębie kręgosłupa. Nie jest on na tyle kłopotliwy, by korzystać z pomocy szpitalnej, ale każdorazowo konsultuję go, umawiając się na teleporadę. Wizyta lekarska online jest dla mnie wygodna, umożliwia mi również uzyskanie e-recepty na leki i witaminy, które zażywam podczas leczenia kontuzji - mówi.

Korzystanie z konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty z pewnością jest sporym udogodnieniem dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, które ograniczają ich aktywność w ciągu dnia, odbierają komfort życia i wymagają stosowania właściwych medykamentów.

E-recepta - jak ją uzyskać?

Od 2018 roku każdy gabinet lekarski zobowiązany jest przez przepisy prawne do wystawienia e-recepty. Pacjent może zatem jej oczekiwać podczas tradycyjnej konsultacji lekarskiej w gabinecie medyka, ale, i to nowość, również podczas teleporady, czyli konsultacji medycznej realizowanej online.

„Niekwestionowaną zaletą wizyty lekarskiej online jest e-recepta (https://www.halodoctor.pl/e-recepta), która trafia do mnie bez konieczności opuszczania domu, co w przypadku bólu kręgosłupa jest naprawdę kłopotliwe. Do jej zrealizowania potrzebny jest mi czterocyfrowy kod i numer PESEL, pomagają mi w tym inni domownicy, którzy udają się do pobliskiego punktu aptecznego” - wyjaśnia Monika Mikółka.

Chory korzystający z recepty online otrzymuje na podany wcześniej numer telefonu SMS z czterocyfrowym kodem, może również poprosić o przesłanie pliku .pdf recepty na skrzynkę elektroniczną. Oczywiście informacja o wystawionym leku dostępna jest również na IKP. To szczególnie ważne w przypadku leków, które pacjent zażywa systematycznie, bo umożliwia lekarzowi przedłużenie ich stosowania u chorego. Pacjent korzystający z e-recepty nie musi obawiać się, że nie będzie wiedział, jak dawkować leki. Te ważne informacje zawsze są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

E-recepty dla pacjentów podczas teleporady

Jak wcześniej zostało wspomniane, pacjenci coraz częściej korzystają z konsultacji medycznych online za pomocą działających platform medycznych. Polskie ustawodawstwo nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń, w związku z tym lekarz po przeprowadzeniu dogłębnej, rzeczowej konsultacji może wystawić e-receptę na konieczne medykamenty, mające umożliwić pacjentowi stawienie czoła chorobie.

- Podczas konsultacji online z moim lekarzem mam okazję do przedstawienia mu również wyników badań krwi i badań obrazowych mojego kręgosłupa. To z pewnością istotne pogłębienie wiedzy o tym, co dzieje się w moim organizmie i pozwala na wystawienie odpowiedniej e-recepty” - relacjonuje pacjentka zmagająca się z przewlekłymi bólami kręgosłupa.

Więcej na https://www.halodoctor.pl/

Źródło informacji prasowej: halodoctor.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku