E-recepta pozwala czuć się bezpiecznie
Kontynuacja i monitorowanie leczenia często odbywa się teraz w ramach teleporady. Komfort pacjenta z korzystania z opieki zdrowotnej zwiększa e-recepta. Konsultacje on-line i e-recepty to szczególnie duże ułatwienie dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi.
Do rozwoju chorób cywilizacyjnych przyczynia się często niezdrowy styl życia. Pacjenci w takich wypadkach skarżą się najczęściej na bóle kręgosłupa, stawów, głowy i kończyn. A mogą się też zdarzyć problemy podczas uprawiania sportu.
Problemy z kręgosłupem Moniki Mikółki rozpoczęły się od kontuzji podczas uprawiania sportów siłowych.
- Początkowo lekceważone, z każdym dniem przysparzały mi coraz więcej bólu i kłopotów z poruszaniem się - przyznaje pacjentka korzystająca z e-recept.
Właściwa, pogłębiona diagnoza lekarska i badania obrazowe jasno wskazały na źródło bólu.
- Dziś już wiem, na co mogę sobie pozwolić czy to na siłowni, czy podczas wykonywania prac domowych. Przestrzegam tych zasad, lecz mimo to od czasu do czasu odczuwam ból i dyskomfort w obrębie kręgosłupa. Nie jest on na tyle kłopotliwy, by korzystać z pomocy szpitalnej, ale każdorazowo konsultuję go, umawiając się na teleporadę. Wizyta lekarska online jest dla mnie wygodna, umożliwia mi również uzyskanie e-recepty na leki i witaminy, które zażywam podczas leczenia kontuzji - mówi.
Korzystanie z konsultacji online z możliwością wystawienia e-recepty z pewnością jest sporym udogodnieniem dla pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, które ograniczają ich aktywność w ciągu dnia, odbierają komfort życia i wymagają stosowania właściwych medykamentów.
E-recepta - jak ją uzyskać?
Od 2018 roku każdy gabinet lekarski zobowiązany jest przez przepisy prawne do wystawienia e-recepty. Pacjent może zatem jej oczekiwać podczas tradycyjnej konsultacji lekarskiej w gabinecie medyka, ale, i to nowość, również podczas teleporady, czyli konsultacji medycznej realizowanej online.
„Niekwestionowaną zaletą wizyty lekarskiej online jest e-recepta (https://www.halodoctor.pl/e-recepta), która trafia do mnie bez konieczności opuszczania domu, co w przypadku bólu kręgosłupa jest naprawdę kłopotliwe. Do jej zrealizowania potrzebny jest mi czterocyfrowy kod i numer PESEL, pomagają mi w tym inni domownicy, którzy udają się do pobliskiego punktu aptecznego” - wyjaśnia Monika Mikółka.
Chory korzystający z recepty online otrzymuje na podany wcześniej numer telefonu SMS z czterocyfrowym kodem, może również poprosić o przesłanie pliku .pdf recepty na skrzynkę elektroniczną. Oczywiście informacja o wystawionym leku dostępna jest również na IKP. To szczególnie ważne w przypadku leków, które pacjent zażywa systematycznie, bo umożliwia lekarzowi przedłużenie ich stosowania u chorego. Pacjent korzystający z e-recepty nie musi obawiać się, że nie będzie wiedział, jak dawkować leki. Te ważne informacje zawsze są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.
E-recepty dla pacjentów podczas teleporady
Jak wcześniej zostało wspomniane, pacjenci coraz częściej korzystają z konsultacji medycznych online za pomocą działających platform medycznych. Polskie ustawodawstwo nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń, w związku z tym lekarz po przeprowadzeniu dogłębnej, rzeczowej konsultacji może wystawić e-receptę na konieczne medykamenty, mające umożliwić pacjentowi stawienie czoła chorobie.
- Podczas konsultacji online z moim lekarzem mam okazję do przedstawienia mu również wyników badań krwi i badań obrazowych mojego kręgosłupa. To z pewnością istotne pogłębienie wiedzy o tym, co dzieje się w moim organizmie i pozwala na wystawienie odpowiedniej e-recepty” - relacjonuje pacjentka zmagająca się z przewlekłymi bólami kręgosłupa.
Więcej na https://www.halodoctor.pl/
Źródło informacji prasowej: halodoctor.pl