ENS@T – wyjątkowa platforma spotkań dla naukowców

W dniach 28-30 września w Warszawie odbędzie się European Adrenal Meeting – The Joint 21st ENS@T and 1st Harmonisation Meeting. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców. Będzie to niezwykła okazja do integracji polskiego i europejskiego środowiska naukowego, nawiązania nowych kontaktów oraz pogłębienia międzynarodowej współpracy badawczej.

Infografika - nadawca informacji prasowej
Infografika - nadawca informacji prasowej

Konferencja ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat chorób nadnerczy oraz prezentowanie najnowszych wyników badań z tego obszaru. Podejście badaczy jest wieloaspektowe – w bogatym trzydniowym programie obejmującym warsztaty, wykłady i sesje plakatowe przewidziano wykłady z zakresu genetyki, biologii molekularnej, biochemii, biotechnologii, medycyny, farmacji i informatyki. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców z 28 krajów Europy, w tym z Polski.

Organizatorem konferencji jest Klinika Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii. Współorganizatorzy merytoryczni to ENS@T – European Network for the Study of Adrenal Tumors – towarzystwo naukowe zajmujące się badaniami nad chorobami nadnerczy oraz grupa naukowców realizujących projekt „CA20122 – Harmonizing clinical care and research on adrenal tumours in European countries”. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Warsztaty poprzedzające obrady (28 września) odbędą się w przepięknym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Na miejsce zasadniczej części konferencji (29 i 30 czerwca) wybrano Centrum Nauki Kopernik.

Wszystkie jednostki chorobowe związane z nadnerczami łączy brak dokładnie jeszcze poznanej patofizjologii oraz fakt, że stanowią ważny problem kliniczny, a ich diagnostyka i leczenie są skomplikowane i wiążą się z kosztownymi wielospecjalistycznymi procedurami.

Fot. PAP

Nadciśnienie zabija po cichu

Kilka milionów osób w Polsce nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. To cichy zabójca – objawów tej choroby można po prostu nie odczuwać. Jedyny sposób jej wykrycia to regularne pomiary ciśnienia. W maju można zrobić badanie za darmo w wielu placówkach ochrony zdrowia i aptekach.

- Wszystkie jednostki chorobowe związane z nadnerczami łączy brak dokładnie jeszcze poznanej patofizjologii oraz fakt, że stanowią ważny problem kliniczny, a ich diagnostyka i leczenie są skomplikowane i wiążą się z kosztownymi wielospecjalistycznymi procedurami. Choroby te są sporym obciążeniem społecznym – mówi prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, organizator konferencji. – Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza naukowców zrzeszonych w towarzystwie ENS@T oraz w ramach projektów wieloośrodkowych, które powstały dzięki istnieniu bazy danych i materiału biologicznego ENS@T, przyczyniły się do istotnego postępu w poznaniu patofizjologii oraz w diagnostyce i leczeniu chorób nadnerczy – dodaje prof. Prejbisz.

ENS@T to unikatowe przedsięwzięcie mające na celu wsparcie badań klinicznych nad chorobami nadnerczy w różnych, także mniejszych, ośrodkach naukowych, tworzenie sieci międzynarodowej współpracy badawczej oraz rozwój nowych projektów. Aktualnie towarzystwo skupia najważniejsze grupy badawcze chorób nadnerczy w Europie.

- Mamy nadzieję, że konferencja będzie stanowiła otwarcie współpracy z najlepszymi ośrodkami europejskimi dla szerokiego grona naukowców z Polski, a w rezultacie wspólnie prowadzonych badań możliwy będzie dalszy postęp w diagnostyce i terapii chorób nadnerczy – podkreśla dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Konferencja, której organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii została dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu „Doskonała Nauka” – wsparcie konferencji naukowych.

Więcej informacji: 

www.termedia.pl/Konferencja-IKARD-2022  

Źródło informacji prasowej: Termedia

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku