Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
23.09.2022 , 13:16 Aktualizacja: 23.09.2022, 13:21
Informacja prasowa

ENS@T – wyjątkowa platforma spotkań dla naukowców

W dniach 28-30 września w Warszawie odbędzie się European Adrenal Meeting – The Joint 21st ENS@T and 1st Harmonisation Meeting. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców. Będzie to niezwykła okazja do integracji polskiego i europejskiego środowiska naukowego, nawiązania nowych kontaktów oraz pogłębienia międzynarodowej współpracy badawczej.

Infografika - nadawca informacji prasowej Infografika - nadawca informacji prasowej

Konferencja ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat chorób nadnerczy oraz prezentowanie najnowszych wyników badań z tego obszaru. Podejście badaczy jest wieloaspektowe – w bogatym trzydniowym programie obejmującym warsztaty, wykłady i sesje plakatowe przewidziano wykłady z zakresu genetyki, biologii molekularnej, biochemii, biotechnologii, medycyny, farmacji i informatyki. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców z 28 krajów Europy, w tym z Polski.

Organizatorem konferencji jest Klinika Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii. Współorganizatorzy merytoryczni to ENS@T – European Network for the Study of Adrenal Tumors – towarzystwo naukowe zajmujące się badaniami nad chorobami nadnerczy oraz grupa naukowców realizujących projekt „CA20122 – Harmonizing clinical care and research on adrenal tumours in European countries”. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Warsztaty poprzedzające obrady (28 września) odbędą się w przepięknym budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Na miejsce zasadniczej części konferencji (29 i 30 czerwca) wybrano Centrum Nauki Kopernik.

Wszystkie jednostki chorobowe związane z nadnerczami łączy brak dokładnie jeszcze poznanej patofizjologii oraz fakt, że stanowią ważny problem kliniczny, a ich diagnostyka i leczenie są skomplikowane i wiążą się z kosztownymi wielospecjalistycznymi procedurami.

- Wszystkie jednostki chorobowe związane z nadnerczami łączy brak dokładnie jeszcze poznanej patofizjologii oraz fakt, że stanowią ważny problem kliniczny, a ich diagnostyka i leczenie są skomplikowane i wiążą się z kosztownymi wielospecjalistycznymi procedurami. Choroby te są sporym obciążeniem społecznym – mówi prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, organizator konferencji. – Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat, zwłaszcza naukowców zrzeszonych w towarzystwie ENS@T oraz w ramach projektów wieloośrodkowych, które powstały dzięki istnieniu bazy danych i materiału biologicznego ENS@T, przyczyniły się do istotnego postępu w poznaniu patofizjologii oraz w diagnostyce i leczeniu chorób nadnerczy – dodaje prof. Prejbisz.

ENS@T to unikatowe przedsięwzięcie mające na celu wsparcie badań klinicznych nad chorobami nadnerczy w różnych, także mniejszych, ośrodkach naukowych, tworzenie sieci międzynarodowej współpracy badawczej oraz rozwój nowych projektów. Aktualnie towarzystwo skupia najważniejsze grupy badawcze chorób nadnerczy w Europie.

- Mamy nadzieję, że konferencja będzie stanowiła otwarcie współpracy z najlepszymi ośrodkami europejskimi dla szerokiego grona naukowców z Polski, a w rezultacie wspólnie prowadzonych badań możliwy będzie dalszy postęp w diagnostyce i terapii chorób nadnerczy – podkreśla dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Narodowego Instytutu Kardiologii, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Konferencja, której organizatorem jest Narodowy Instytut Kardiologii została dofinansowana przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków budżetu państwa w ramach programu „Doskonała Nauka” – wsparcie konferencji naukowych.

Więcej informacji: 

www.termedia.pl/Konferencja-IKARD-2022  

Źródło informacji prasowej: Termedia

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2602

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.