-
Przemoc w dzieciństwie może zaszkodzić zdrowiu na długie lata
Choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca i zwiększone ryzyko śmierci – to przykłady odroczonych, pojawiających się w dorosłym wieku skutków przemocy i zaniedbań doznawanych w okresie dziecięcym. Wskazują na to badania z udziałem wielu tysięcy osób z Wielkiej Brytanii.
4 minuty czytania -
Nadciśnienie groźne już młodym wieku
Wysokie ciśnienie krwi to nie tylko problem osób w średnim wieku i seniorów. Chorują już młodzi dorośli, nastolatki, a nawet dzieci. Zbyt wysokie ciśnienie krwi na początku życia rzutuje na zdrowie w późniejszym jego okresie, zwiększając zagrożenie różnego typu schorzeniami.
4 minuty czytania -
Nadciśnienie w młodym wieku jest groźne, a zwykle nie daje objawów
Nadciśnienie to zazwyczaj problem powiązany z wiekiem, ale borykać się z nim mogą także ludzie młodzi. To zły prognostyk dla ich zdrowia w przyszłości, także w kontekście mózgu. Nadciśnienie nie boli, w związku z tym jedynym sposobem jego wykrycia są regularne pomiary. Warto je wykonywać, nawet jeśli jest się młodym człowiekiem ze szczupłą sylwetką. Dowiedz się, dlaczego.
5 minut czytania -
ENS@T – wyjątkowa platforma spotkań dla naukowców
W dniach 28-30 września w Warszawie odbędzie się European Adrenal Meeting – The Joint 21st ENS@T and 1st Harmonisation Meeting. W wydarzeniu weźmie udział ponad 200 naukowców. Będzie to niezwykła okazja do integracji polskiego i europejskiego środowiska naukowego, nawiązania nowych kontaktów oraz pogłębienia międzynarodowej współpracy badawczej.
3 minuty czytania -
Choroby przewlekłe, które stanowią szczególne ryzyko w razie COVID-19
Wiadomo już, jakie współistniejące choroby przewlekłe stanowią większe ryzyko dla osoby, która złapie COVID-19. Choć wszyscy powinniśmy obecnie stosować środki ochrony przed nowym koronawirusem, tego rodzaju wiedza powinna skłonić pacjentów z określonymi przewlekłymi chorobami do rzetelnego ich leczenia i zachowywania szczególnej ostrożności.
3 minuty czytania -
Nadciśnienie tętnicze krwi – co oprócz leków?
Na to, jakie jest nasze ciśnienie tętnicze, mamy istotny wpływ, podejmując codziennie decyzje odnośnie naszego sposobu życia. Ten wpływ zachowujemy też w sytuacji, gdy rozwinie się nadciśnienie – jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych świata rozwiniętego.
Aleksandra Cichocka10 minut czytania -
Dieta DASH obniża ciśnienie krwi
To prawdziwa gwiazda wśród diet. Naukowcy udowodnili, że nie tylko skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, ale również pomaga zbić cholesterol i zmniejsza ryzyko cukrzycy. Dowiedz się na czym polega ta dieta i jak ją stosować na co dzień.
5 minut czytania -
Pięć powodów, dla których warto zmierzyć ciśnienie
Do końca maja w 1500 punktach w całym kraju można zmierzyć ciśnienie tętnicze. Oto pięć powodów, dla których warto to zrobić.
3 minuty czytania -
Uważaj na napoje energetyzujące
Tzw. energy drinki mają większy wpływ na ciśnienie krwi niż inne napoje zawierające kofeinę, a u osób z nadciśnieniem mogą wywoływać poważne problemy zdrowotne. Jeśli masz podwyższone ciśnienie, lepiej w ogóle nie sięgaj po takie napoje, a jeśli potrzebujesz zastrzyku energii - wybierz sport lub filiżankę kawy.
5 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych
Osoby starsze często twierdzą, że są już nikomu niepotrzebne. To wielki błąd, bo są skarbnicą wartości, umiejętności, które mogą przekazać młodszym. Co zrobić, by tego nie zmarnować? Wystarczy pomysł, niekoniecznie dopięty na ostatni guzik, bo od tego są eksperci, by wspólnie go dopracować w „Generatorze Innowacyjności”. Co to za inicjatywa i jakie znaczenie ma magia międzypokoleniowa opowiada Lucyna Kicińska, pedgagożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
-
Budynki podświetlone na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci
-
Cukier = próchnica
-
Misjonarka świecka: Afryka uczy żyć tu i teraz
Patronat Serwisu Zdrowie -
Ułożenie ręki podczas mierzenia ciśnienia ma znaczenie!