Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
19.03.2024 , 14:32 Aktualizacja: 22.03.2024, 10:11

Nadciśnienie groźne już młodym wieku

Marek Matacz

Wysokie ciśnienie krwi to nie tylko problem osób w średnim wieku i seniorów. Chorują już młodzi dorośli, nastolatki, a nawet dzieci. Zbyt wysokie ciśnienie krwi na początku życia rzutuje na zdrowie w późniejszym jego okresie, zwiększając zagrożenie różnego typu schorzeniami.

zdj. PAP zdj. PAP

Coraz większy problem

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia biją na alarm. Według najnowszego raportu WHO ludzie na świecie coraz bardziej cierpią z powodu nadciśnienia. Choroba dotyczy ponad miliarda osób. Wprawdzie w regionie europejskim liczba dorosłych z nadciśnieniem w latach od 1990 do 2019 spadła, zarazem jednak znacząco wzrosła w wielu innych miejscach świata, a w regionie Zachodniego Pacyfiku nawet się podwoiła. 

Nadciśnienie powoduje różnorodne powikłania – m.in. zwiększa ryzyko zawału, udaru, uszkodzeń nerek i innych narządów. Nie zawsze jednak pamięta się o tym, że mogą na nie chorować również osoby młode. Tymczasem nadciśnienie na wczesnych etapach życia może mieć poważne następstwa później.

Demencja lubi nadciśnienie

Jak pokazało niedawne badanie przeprowadzone na University of California w Davis, wysokie ciśnienie u osoby 30-letniej sprzyja chorobie Alzheimera powyżej 75 roku życia. Naukowcy z pomocą rezonansu magnetycznego przyjrzeli się mózgom ponad 400 ochotników, którzy w czwartej dekadzie życia mieli niskie i wysokie ciśnienie. 

Osoby o wysokim ciśnieniu miały wyraźnie mniejszą objętość mózgu i mniej spójną istotę białą (tkankę łączącą różne rejony mózgu). To zmiany predysponujące do demencji, w tym choroby Alzheimera. Niektóre zmiany były przy tym silniejsze u mężczyzn. 

„Możliwości leczenia demencji są bardzo ograniczone, więc znajomość modyfikowalnych czynników ryzyka i sposobów ochrony działających w przeciągu życia to klucz do zmniejszenia obciążenia chorobą” – podkreśla prof. Kristen M. George, autorka odkrycia. 

„Wysokie ciśnienie jest niesłychanie powszechnym i poddającym się leczeniu czynnikiem powiązanym z ryzykiem demencji. Badanie to pokazuje, że nadciśnienie we wczesnej młodości jest ważne dla zdrowia mózgu kilka dekad później” – dodaje. Ciśnienie uznawane za normalne – przypominają naukowcy – ma wartości do 130/80 mm Hg. 

„Badanie to pokazuje wagę działania rożnych czynników ryzyka już na wczesnych etapach życia. Aby się zdrowo zestarzeć, trzeba dbać o siebie przez całe życie, a zdrowie serca to zdrowie mózgu” – mówi prof. Rachel Whitmer, współautorka badania.

Uwaga na młodzież

Problem mogą tymczasem mieć już nastolatki. Opisane przez zespół z Uniwersytetu w Umeå badanie pokazuje, że nadciśnienie rzutuje na późniejsze zdrowie już dużo wcześniej. 

Naukowcy przenalizowali dane na temat różnych parametrów zdrowia prawie 1,4 mln osób służących w szwedzkim wojsku. Badacze porównali ciśnienie krwi w okresie nastoletnim z ryzykiem pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych w dorosłości. Ciśnienie w przedziale 120 to 129/<80 mm Hg zostało zakwalifikowane jako podwyższone i na początku badania dotyczyło ono prawie 30 proc. uczestników. Prawie 54 proc. miało nadciśnienie (≥130/80 mm Hg). 

W trakcie trwającego aż 50 lat okresu obserwacji badacze wykryli wyraźny wpływ ciśnienia na wspomniane zagrożenie – im wyższe ciśnienie, tym większe ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych w późniejszym życiu. Już podniesione ciśnienie oznaczało o 10 proc. większe ryzyko, a nadciśnienie skurczowo-rozkurczowe 1. stopnia podnosiło zagrożenie o 32 proc. 

„Nie wiadomo wystarczająco dużo na temat związków między ciśnieniem krwi w okresie nastoletnim i późniejszym ryzykiem sercowo-naczyniowym” – piszą autorzy opracowania. „Wzrost ciśnienia krwi w późnym okresie nastoletnim wiąże się ze stopniowym wzrostem zagrożenia poważnymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Wzrost ryzyka zaczyna się od wartości 120/80 mm Hg” – stwierdzają specjaliści.

Problem miewają już dzieci

Zbyt wysokie ciśnienie nierzadko dotyczy naprawdę młodych osób – nawet w wieku dziecięcym. Do tego nadciśnienie najczęściej utrzymuje się po osiągnięciu pełnoletności. Przestrzegają przed tym specjaliści – autorzy opublikowanego w ubiegłym roku oświadczenia American Heart Association opartego na badaniach naukowych. Jak podkreślają, wysokie ciśnienie u małoletnich wcale nie należy do rzadkości. Ma ono dotykać od 2 do 5 proc. dzieci. Jednocześnie zwiększa ryzyko pojawiających się z czasem uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych czy nerek. Według ekspertów brakuje obecnie wystarczających danych na temat wartości ciśnienia u małoletnich, które mogą powodować w przyszłości problemy. 

„Pojawiające się w dzieciństwie pierwotne nadciśnienie to nie błahostka. To prawdziwy problem zdrowotny, którego powstanie zazwyczaj przypisywane jest stylowi życia i różnym zachowaniom, które często można zmienić. Ponieważ dzieci z wysokim ciśnieniem zwykle mają je również w późniejszym wieku, zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiednich działań obniżających ciśnienie w młodości ma podstawowe znaczenie dla poprawy zdrowia przez resztę życia” – czytamy w komunikacie.

Wśród czynników, na które można wpływać, badacze wymieniają masę ciała, aktywność fizyczną, dietę, jakość powietrza. Przywołują przy tym między innymi niedawną metaanalizę, która wskazała na duże znaczenie ilości spożywanego sodu. Tymczasem w rozwiniętych krajach spożycie soli jest zwykle za wysokie. W niektórych przypadkach konieczne może się okazać nawet podawanie leków – stwierdzają eksperci.

Źródła:
Opracowanie WHO na temat nadciśnienia na świecie

Doniesienie na temat nadciśnienia w wieku 30 lat i ryzyka demencji

Doniesienie na temat nadciśnienia w okresie nastoletnim i problemów naczyniowych

Doniesienia na temat opracowania American Heart Association poświęconego nadciśnieniu u dzieci

Marek Matacz


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3765

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.