Gala 70-lecia Śląskiej Neurologii

Historia śląskiej neurologii sięga już 70 lat. Z tej okazji w zeszłą sobotę, 26 listopada, odbyła się uroczysta gala poświęcona tej rocznicy, w której udział wzięli pracownicy Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, osoby dla niej zasłużone, przedstawiciele instytucji publicznych, a także przyjaciele i partnerzy Katedry i Kliniki.

Fot: Piotr Bławicki
Fot: Piotr Bławicki

To właśnie w Zabrzu siedem dekad temu, zaledwie 3 lata po powołaniu Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, swoje funkcjonowanie rozpoczęła Katedra i Klinika Neurologii. Profil naukowy i kliniczny ośrodka zmieniał się na przestrzeni lat, jednak niezmiennie szkoli on całe pokolenia lekarzy, a jego działalność pomaga tysiącom pacjentów z całej Polski. Obecnie ośrodek diagnozuje i leczy chorych na m.in.: stwardnienie rozsiane, rdzeniowy zanik mięśni (SMA), migrenę, padaczkę, Alzheimera, udar mózgu oraz Parkinsona.

– Podczas dzisiejszej gali świętujemy najważniejszy moment w historii śląskiej neurologii – powstanie Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. Tegoroczny jubileusz jest tym bardziej wyjątkowy, że odbywa się w przeddzień otwarcia w Zabrzu pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane – mówiła prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu. 

Gala rozpoczęła się od projekcji filmu przedstawiającego dotychczasową i aktualną działalność Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przemówienia dotyczące historii ośrodka oraz przyszłości neurologii wygłosiły prof. Krystyna Pierzchała – Kierownik Kliniki i Katedry Neurologii w Zabrzu w latach 1996-2015 oraz prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa – obecna Kierownik Katedry i Kliniki. Jubileusz uświetnił również występ Chóru Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod batutą Marty Zielińskiej.

Podczas gali zostały wręczone pamiątkowe portrety dla osób zasłużonych dla Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wyróżnieni zostali: prof. Krystyna Pierzchała – Kierownik ośrodka w latach 1996-2015, prof. Tomasz Szczepański – Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr Dariusz Budziński – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Zabrzu, dr Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Miasta Zabrza oraz Maciej Miłkowski – Wiceminister Zdrowia. Ponadto w trakcie uroczystości przedstawiciele organizacji pacjentów przekazali na ręce prof. Moniki Adamczyk-Sowy dyplomy z podziękowaniami i wyrazami uznania.

– Jest to dla mnie oraz całego zespołu Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu niezwykle ważne wyróżnienie. To właśnie pacjenci są najważniejsi w codziennej pracy lekarza, a docenienie z ich strony jest największą nobilitacją i motywacją do działania – podkreślała prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Źródło:

Materiały prasowe Vision Group

ZOBACZ PODOBNE

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia

    Refundacją pomp insulinowych powinni być objęci pacjenci z cukrzycą typu 1 również po ukończeniu 26 lat. Zbiegamy o takie rozwiązanie w Ministerstwie Zdrowia. Dlaczego? Bo nowoczesne technologie pozwalają na lepszą kontrolę glikemii i minimalizują ryzyko powikłań – zaznacza prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

  • Krioterapia – zimno ratujące życie 

  • Geofagia, czyli jedzenie ziemi

  • Pacjent z wrodzoną wadą serca musi mieć zdrowe zęby

  • AdobeStock

    Chatbot-psychoterapeuta? Lepiej zachować ostrożność

    Eksperci analizują coraz intensywniej rozwijane programy, które dzięki sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać osobom doświadczających kryzysu psychicznego, a nawet – jak sugeruje niekiedy marketing – potencjalnie zastąpić terapeutę. Wniosek? Przy ich stosowaniu trzeba bardzo uważać.

  • Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

  • Nadmiar herbat ziołowych nie sprzyja zdrowiu