Implanty zębów - kiedy warto wstawić implant zębowy i ile to kosztuje? (komunikat)

Nieskazitelny uśmiech i komfort jedzenia twardych produktów mogą zostać utracone przez braki w uzębieniu. W takim wypadku warto rozważyć wstawienie implantów zębowych. Z ich pomocą można uzupełnić ubytki, zadbać o zdrowie oraz estetykę uzębienia. Zobacz, kiedy warto wstawić implanty, ile to kosztuje i gdzie wykonać zabieg.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe bardzo często mylone są ze sztucznymi zębami, które mają zastępować i imitować naturalne. Tymczasem widoczna biała część jest koroną zębową. Takie same zakłada się na naturalne zęby. Sam implant zaś to wszczepiona śruba (najczęściej wykonana z tytanu), na której owa korona będzie się trzymała. Implant zastępuje więc korzeń i środkową część zęba, ale nie jego warstwę wierzchnią. Warto o tym pamiętać, bowiem niektóre gabinety podają osobno cenę wszczepienia implantu i wykonania korony.

Kiedy warto rozważyć wstawienie implantów zębowych?

Implanty zębów stosuje się w przypadku utraty jednego, kilku lub wszystkich zębów. To sposób na uzupełnienie uzębienia, ale też ochronę zdrowych zębów przed odchylaniem się lub obracaniem.

Fot. PAP

Mycie zębów – nie takie proste, jak się wydaje

Trzy dni bez szczotkowania zębów i zaczyna się zapalenie dziąseł – ich krwawienie czy obrzęk. To tylko początek kłopotów. Uwaga! Nawet jeśli myjesz je dwa razy dziennie, możesz mieć ten sam problem. Sęk we właściwej higienie jamy ustnej – wbrew pozorom to nie takie łatwe.

Czasem warto rozważyć wstawienie implantu w miejsce zęba zakwalifikowanego do leczenia, jeśli proces ten miałby być długotrwały lub bardzo kosztowny, a szanse na wyleczenie i zachowanie zęba określane są jako niskie. W tej sytuacji lepiej usunąć ząb i od razu wstawić implant niż ponosić duże wydatki, które poprawią sytuację zaledwie na kilka lat.

Kto może nosić implanty zębów?

Wszczepienie implantów zębowych możliwe jest praktycznie u wszystkich pacjentów. W niektórych jednak przypadkach lekarz musi odmówić wykonania zabiegu.

Przyjmuje się, że implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży, a także dzieciom, u których nie zakończyła się faza wzrostu. Za dolną granicę wieku, w którym można wszczepić implant, przyjmuje się 17 lat. Górna granica nie istnieje. Wszczepia się czasem implanty osobom w wieku senioralnym, by umieścić na nich mosty zębowe.

Ponadto implantów nie wszczepia się osobom borykającym się z osteoporozą, nowotworem, padaczką, nieuregulowaną cukrzycą o raz tym, u których zdiagnozowano AIDS, Także problemy z krzepliwością krwi i przyjmowanie niektórych leków wyklucza możliwość wszczepienia implantu.

Jakie są zalety stosowania implantów zębowych?

Wstawienie implantów traktowane jest przede wszystkim jako zabieg estetyczny, co tylko częściowo jest słuszne. Faktycznie uzupełnienie brakujących zębów implantami na pewno wpływa na poprawę wyglądu, a co za tym idzie jakości życia. Wraca uśmiech na twarz i odwaga w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Bardzo często osoby mające braki w uzębieniu, szczególnie przednim, unikają ludzi, stają się wycofane, tracą pewność siebie. Implant zmienia więcej, niż można pierwotnie przypuszczać.

Z aspektów praktycznych warto zauważyć, że stosowanie implantów (szczególnie przy braku wielu zębów) umożliwia jedzenie produktów wymagających gryzienia oraz wyraźne mówienie, co także nie jest bez znaczenia w kontaktach towarzyskich.

Stosowanie implantów pozwala tak doskonale ukryć braki w uzębieniu, że nie można odróżnić zębów własnych od sztucznych. Także codzienna higiena nie wymaga niczego więcej niż dokładnego mycia i ewentualnie nitkowania zębów. Inaczej jest w przypadku protez i mostów, które trzeba dodatkowo czyścić.

Ile kosztują implanty zębowe?

Fot. PAP

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.

Cena implantów zębowych nie jest stała i trudno jednoznacznie ją określić. To wypadkowa wielu zmiennych, począwszy od dodatkowych badań i zabiegów niezbędnych przed wszczepieniem implantu, poprzez metodę wszczepienia do materiału, z którego został wykonany implant. Na cenę wpływa też marka producenta, a także renoma gabinetu i samego lekarza, który dokonuje zabiegu.

Trzeba jednak pogodzić się z tym, że cena nie będzie należała do najniższych. Za pojedynczy implant trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Warto sprawdzić w internecie różne portale medyczne i porównać cenniki. Jednakże cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru gabinetu i samego implantu. Trzeba bowiem pamiętać, że to zabieg wykonywany jednorazowo na całe życie, dlatego warto wybrać dobry implant i sprawdzonego, doświadczonego lekarza, nawet jeśli cena będzie nieco wyższa.

Gdzie zrobić implanty zębowe?

Na zabieg wstawienia implantów zębowych w Krakowie (zobacz Implanty Kraków), Warszawie, Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście najlepiej umówić się do sprawdzonej klinki stomatologicznej, specjalizującej się w takich zabiegach. W grę wchodzą wyłącznie klinki prywatne, ponieważ zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Nadawca komunikatu: implantis.krakow.pl/implanty-zebow
 

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

    Oprócz problemów z układem krwionośnym i nerkami, nadmiar soli może sprzyjać różnym zaburzeniom ciała oraz umysłu. Naukowcy donoszą o zwiększonym ryzyku cukrzycy, alergii czy depresji.

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • AdobeStock

    Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

    Niemal 30 proc. dzieci w wieku szkolnym choruje przewlekle, spora część z nich wiele czasu spędza w szpitalu. Częsta lub dłuższa hospitalizacja sprawia, że po powrocie do szkoły mają zaległości, które trudno im nadrobić. Aby tego uniknąć, mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły przyszpitalnej. Ale edukacja to nie jedyna rola tych placówek.

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Szybki test diagnozujący endometriozę