Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry


30.09.2017 , 11:43 Aktualizacja: 17.03.2020, 09:57

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Przeziębienie czy już może grypa? Jak odróżnić jedno od drugiego – przeczytaj praktyczne porady.

Fot. Tomasz Waszczuk/PAP Fot. Tomasz Waszczuk/PAP

Zmokliśmy, wczoraj nas przewiało, czujemy się podle. Mamy dreszcze, jesteśmy rozpaleni, boli nas gardło. Nasi znajomi chorują na grypę. Ale czy my też? Warto pamiętać, że przeziębienie jest wywoływane przez bardzo wiele wirusów, w tym też przez wirus grypy.

Przeziębienie to łagodna choroba wirusowa, która trwa od 7 do 10 dni, szczyt objawów przypada dnia trzeciego, potem się łagodzi. Dotyczy górnych dróg oddechowych, czyli nie schodzi poniżej szyi. Boli nas gardło, mamy katar. Bez kaszlu. Natomiast o klasycznej grypie (albo chorobie grypopodobnej) mówimy, kiedy mamy objawy ogólnoustrojowe: rozbicie, dreszcze, wysoką gorączka – powyżej 38,5 stopnia, suchy kaszel i katar, bóle stawowo-mięśniowe, brak apetytu. Mogą pojawić się nudności. Powinna to być choroba o nagłym początku.

Dowiedz się, jak zwiększyć odporność na infekcje

Jeśli podejrzewamy, że może to być grypa, trzeba przeprowadzić badanie wirusologiczne, aby zyskać pewność. Takie badania zleca lekarz. Chociaż, gdy do lekarza przychodzi 40 osób z tymi samymi objawami, badania wystarczy zrobić tylko jednej.

Jeśli mamy pewność, że to grypa warto podać leki przeciwwirusowe, które powinien przepisać lekarz.  Trzeba działaś szybko, bo działają one do 48 godzin od początku infekcji.

Trzeba też pamiętać, że powszechnie reklamowane środki bez recepty, które rzekomo leczą grypę, jedynie niwelują jej objawy. Wirus pozostaje w organizmie, namnaża się i sieje spustoszenie.  

Jak radzić sobie z grypą?

- Należy pić dużo płynów. Można łagodzić objawy pamiętając jednocześnie, że jak ktoś sobie zbije gorączkę, to zdrowszy od tego nie będzie. Ważne, żeby pozostawać przez kilka dni w łóżku, by stworzyć organizmowi optymalne warunki do zdrowienia. I ważne trzeba uważać na objawy alarmowe, jeśli gorączka (temperatura powyżej 38,5) utrzymuje się powyżej trzech dni, albo znika a potem nawraca, to sugeruje, że są jakieś powikłania – mówi dr. hab Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii WUM.

Co jeszcze powinno wzbudzić nasza czujność? Krwioplucie, silne duszności, odwodnienie objawiające się brakiem oddawania moczu. Jakiekolwiek zaburzenia świadomości, nawet w postaci nadmiernej senności - w tych wypadkach należy się zgłosić do lekarza.

Przed sezonem grypowym warto również zaszczepić się na grypę. - W Polsce najbardziej racjonalną grupą są osoby starsze,  bo wśród nich jest najwyższy odsetek zaszczepionych. A powinien być wśród przewlekle chorych. Bo jak ktoś ma niewydolność krążenia, albo cukrzycę to wiadomo, że będzie ciężko chorować na grypę – ostrzega dr hab. Kuchar.

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl

Infografika PAP

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 531

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.