Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.11.2023 , 14:11 Aktualizacja: 02.11.2023, 14:17
Informacja prasowa

Jak sobie radzić z bólami mięśni?

Ból mięśni może pojawić się w każdym wieku, a jego przyczyny są rozmaite. Najczęściej spowodowany jest przeciążeniem, np. na skutek zbyt intensywnego treningu lub pracy fizycznej, ale może też towarzyszyć infekcjom wirusowym lub występować po urazach. Z łagodnymi bólami mięśni można poradzić sobie domowymi sposobami oraz przy pomocy leków dostępnych bez recepty. Przy poważniejszych objawach należy skonsultować się z lekarzem. Podpowiadamy, jak zredukować ból mięśni.

Fot. Stock Fot. Stock

Szybką ulgę przynieść mogą zimne lub ciepłe okłady, które należy dobrać w zależności od przyczyny bólu. Miejsce po urazie mięśnia należy schładzać. Natomiast dla przetrenowanych mięśni korzystne będzie ich rozgrzanie. Przy silniejszym i dłużej trwającym bólu mięśni pomóc mogą maści, zawierające np. diclofenac bez recepty (https://www.voltaren.pl/leki-voltaren/) Jest to składnik niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który zmniejsza ból i miejscowy obrzęk. Można stosować go nie tylko miejscowo, ale też w formie doustnej.

Najczęstsze przyczyny bólu mięśni

Ból mięśni może wynikać z różnych przyczyn. Powodują go m.in.:

•    zbyt intensywny trening,

•    dźwiganie ciężarów,

•    zbyt mała aktywność fizyczna,

•    praca siedząca - długotrwałe siedzenie przed komputerem,

•    nadwyrężenie, np. po gwałtownym ruchu,

•    niewygodne łóżko,

•    wady postawy,

•    urazy, np. stłuczenia,

•    obecność tzw. punktów spustowych w mięśniu,

•    przeziębienie lub grypa,

•    choroba przewlekła, np. fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza,

•    zespół przewlekłego zmęczenia.

Domowe sposoby na bóle mięśni

Z łagodnym, krótkotrwałym bólem mięśni można poradzić sobie domowymi sposobami. Pomocne są, m.in.:

•    odpoczynek - nic tak nie regeneruje, jak odciążenie mięśni i pozwolenie sobie na kilkudniowy reset; podczas odpoczynku warto przynajmniej na 15 minut unieść bolącą kończynę do góry;

•    masaż lub automasaż - umiejętne, delikatne rozmasowanie obolałych mięśni poprawia ich elastyczność, usprawnia przepływ krwi i zmniejsza dolegliwości bólowe; do takiego masażu można użyć zwykłej oliwki dla dzieci;

•    relaksująca kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli - rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi dokuczliwy ból; skuteczna przede wszystkim w przypadku występowania objawów po intensywnym treningu;

•    wzbogacenie diety w produkty o działaniu przeciwzapalnym, np. kurkumę, czosnek czy tłuste ryby;

•    utrzymywanie prawidłowej masy ciała;

•    niwelowanie stresu i napięć, np. poprzez jogę, medytację i ćwiczenia relaksacyjne.

Bolące mięśnie, zwłaszcza jeśli dolegliwości spowodowane są przetrenowaniem, warto „rozchodzić”. Nie należy jednak robić niczego na siłę ani zbytnio się forsować, bo można tylko pogorszyć swój stan. Jeśli ból nie jest zbyt dokuczliwy, warto wybrać się na spokojny spacer w wygodnych butach lub na krótką przejażdżkę rowerem w umiarkowanym tempie.

Ból mięśni nie daje Ci spokoju? Sprawdź, do jakiego lekarza się udać

Długotrwałe lub bardzo silne stany bólowe mięśni, należy skonsultować z lekarzem. To, do jakiego specjalisty należy się udać, zależy w dużej mierze od przyczyny dolegliwości. Najlepiej w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który skieruje nas dalej do odpowiedniego specjalisty, np. ortopedy, reumatologa, chirurga lub neurologa.

Diagnostyka bólu mięśni nie może obyć się bez dokładnego wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego (lekarz ugniata mięśnie, sprawdza ich tkliwość, przygląda się zmianom na skórze). Jeśli na podstawie prostego badania nie jest w stanie zdiagnozować problemu, zleca dodatkową diagnostykę, np. badania krwi, USG lub rentgen.

Źródła:

[1] Pęksa J. (2023). Diklofenak - zastosowanie w terapii bólów reumatycznych. Lek w Polsce, 379 (12), 11-18.

[2] Søgaard, K., Sjøgaard, G. (2017). Physical activity as cause and cure of muscular pain: evidence of underlying mechanisms. Exercise and sport sciences reviews, 45(3), s. 136-145.

Więcej na: voltaren.pl

Źródło informacji: Haleon
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3479

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.